Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Domowy peeling do twarzy – poznaj sposoby na zdrową i piękną cerę.

Sylwia Brodniewska 28.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Naturalna pielęgnacja staje się coraz popularniejsza wśród współczesnych kobiet i mężczyzn. Samodzielnie wytwarzane kosmetyki często zastępują te drogeryjne. Najłatwiej można zrobić domowy peeling do twarzy. Większość składników z pewnością masz w swojej kuchni.


domowy-peeling-do-twarzy-sposob-przygotowania
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
Spis treści
  1. Dlaczego warto stosować domowy peeling do twarzy?
  2. Jak często stosować domowy peeling do twarzy?
  3. Sprawdzone przepisy – jak zrobić domowy peeling do twarzy?
  4. Co należy wiedzieć o domowych peelingach do twarzy?

Dlaczego warto stosować domowy peeling do twarzy?

Regularne złuszczanie naskórka jest niezbędne dla zachowania zdrowej skóry. Na rynku mamy wiele produktów przeznaczonych do niemal każdego typu cery. Jednak zamiast sięgać po kolejny kosmetyk, możesz zrobić własny peeling do twarzy. Domowa pielęgnacja może być tak samo przyjemna jak ta w salonie. Niezależnie, czy stosujesz peelingi tradycyjne, czy wykonujesz peeling kawitacyjny w domu. Regularne złuszczanie pomaga w usuwaniu martwych komórek naskórka, rozświetla cerę i przygotowuje ją na kolejne etapy pielęgnacji. Domowy peeling na twarz to najlepszy przyjaciel skóry, ponieważ możesz go zrobić z samych naturalnych składników. Samodzielne wykonanie peelingu gwarantuje wiele zabawy, dlatego dowiedz się, jak zrobić peeling do twarzy domowej roboty.

Jak często stosować domowy peeling do twarzy?

Systematyczna pielęgnacja skóry szybko przyniesie pożądane efekty, jeśli będziesz wykonywać ją prawidłowo. Nie należy zbyt często złuszczać naskórka, ponieważ może to prowadzić do podrażnień. W zależności od typu skóry peeling powinno się wykonywać raz, dwa razy w tygodniu w przypadku cery normalnej, mieszanej lub tłustej oraz raz na dwa tygodnie, jeśli masz suchą skórę twarzy, cerę naczynkową bądź wrażliwą. Domowy peeling złuszczający do twarzy ma silniejsze działanie niż domowy peeling do twarzy z miodem, dlatego warto stosować je zamiennie. W swojej kuchni na pewno masz składniki, z których wykonasz domowe peelingi na twarz, więc poznaj garść naszych przepisów.

Sprawdzone przepisy – jak zrobić domowy peeling do twarzy?

Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ są na niej widoczne zaskórniki, rozszerzone pory i często się błyszczy. Do tego typu cery nie należy stosować peelingów ziarnistych, ponieważ mogą nasilić trądzik. Lepszym rozwiązaniem będzie domowy peeling enzymatyczny do twarzy lub peeling peel-off. Aby przygotować peeling peel-off, wystarczy, że zmieszasz ze sobą:

  • 2 łyżki mleka,

  • 1 łyżeczkę żelatyny,

  • 2 krople ulubionego olejku eterycznego.

Mleko podgrzej, dodaj żelatynę oraz olejek. Uważaj na temperaturę, ponieważ zbyt gorące mleko może poparzyć Twoją skórę. Odczekaj kilka minut przed aplikacją peelingu. Powstałą masę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 20 minut. Zdejmij maskę, a pozostałości zmyj wodą.

Najpopularniejszy jest domowy peeling do twarzy z kawy lub cukrowy. Jeden i drugi ma działanie złuszczające, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku cery tłustej lub mieszanej. Zmieszaj cukier lub kawę z odrobiną oliwy z oliwek i kolistymi ruchami wmasuj miksturę w twarzy. Przez kilka minut wykonuj masaż, a później zmyj wszystko wodą i nałóż swój ulubiony krem. Domowy peeling do twarzy z cukru warto zmieszać z produktem, który ma oleistą strukturę, dzięki temu będzie delikatniejszy dla skóry, a dodatkowo nawilży ją.

Taki peeling świetnie sprawdzi się również do ciała. Pozostawi je miękkie i nawilżone. Jeśli borykasz się z cellulitem, możesz zmieszać fusy z kawy z ulubionym żelem do mycia ciała, dodać szczyptę cynamonu i w ten sposób przygotować domowy peeling do ciała, który pobudzi i rozgrzeje skórę.

Jeśli masz cerę wrażliwą lub suchą, sięgnij po domowy peeling do twarzy z miodem. Miód ma właściwości regenerujące, ukoi Twoją skórę. Połączony z jogurtem naturalnym i płatkami owsianymi delikatnie złuszczy cerę, nie podrażniając jej.

Cera naczynkowa jest bardzo cienka, dlatego potrzebuje bardzo delikatnej pielęgnacji. Domowy peeling enzymatyczny z owocami do cery naczynkowej świetnie oczyści twarz. Zmiksuj kawałek ananasa lub papai, zmieszaj go z mąką owsianą, nałóż na twarz, a po 15 minutach zmyj. Enzymy zawarte w owocach rozpuszczą martwy naskórek i oczyszczą twarz.

Co należy wiedzieć o domowych peelingach do twarzy?

Peelingi mechaniczne mają za zadanie oczyścić skórę i przygotować ją do kolejnych etapów pielęgnacji. Nie wszyscy mogą je stosować. Mechaniczne oczyszczanie skóry, które jest powiązane z tarciem, nie jest wskazane dla osób ze stanami zapalnymi, opryszczką, uszkodzeniami skóry, które mają opaloną skórę lub są w trakcie leczenia dermatologicznego. Jeśli masz alergie pokarmowe, np. na miód, to również musisz uważać podczas robienia domowego peelingu do twarzy lub ciała.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domową pielęgnacją skóry, bądź ostrożna. Jeśli zauważysz zaczerwienienie skóry twarzy, pieczenie lub mrowienie, zmyj peeling i obserwuj swoją skórę. Pamiętaj, że czasem im mniej składników, tym lepiej. Kuchnia to miejsce, w którym znajdziesz wiele produktów do wykonania domowych peelingów do twarzy.

Źródła
  1. A. Gumkowska, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wyd.PWN, Warszawa 2016.
  2. R. Ruder, S. Compos, Sekrety urody babuszki, Wyd. Znak literanova, Kraków 2017.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.