Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak domowymi sposobami wyleczyć duszący kaszel u dziecka

Agata Muchowska15.03.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Kaszel mokry, suchy czy duszący? Wyróżniamy różne rodzaje kaszlu, które mogą dokuczać dzieciom. Często ich przyczyną są infekcje. Bywa jednak, że powody okazują się inne. Zobacz, dlaczego Twoje dziecko może męczyć duszący kaszel i jak możesz się go pozbyć domowymi sposobami.


duszacy-kaszel-u-dziecka
pexels

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak rozpoznać duszący kaszel u dziecka
  2. Powody duszącego kaszlu u dziecka
  3. Duszący kaszel u dziecka w nocy – co oznacza
  4. Domowe sposoby na duszący kaszel u dziecka

Jak rozpoznać duszący kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka zawsze budzi u rodziców niepokój. Może być bowiem objawem wielu chorób – zarówno tych mniej poważnych, np. przeziębienia, jak i groźniejszych, m.in. mukowiscydozy. To, jakie schorzenie zwiastuje, zależy od objawów towarzyszących. Może to być podwyższona temperatura, katar lub ból gardła. Kaszel może także pojawić się samodzielnie. W medycynie rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje kaszlu:

  • mokry,

  • suchy,

  • duszący.

Kaszlowi mokremu towarzyszy wydzielina. Może mieć ona różne kolory i konsystencję. Żółta i zielona świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeśli zabarwiona jest krwią, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, może bowiem zwiastować mukowiscydozę lub zapalenie płuc. 

Kaszel suchy, tzw. bezproduktywny, jest gwałtowny, męczący i bolesny. Aby go wyleczyć, należy stosować środki blokujące odruch kaszlu lub wykrztuśne, powodujące produkcję wydzieliny. Dzięki temu łatwiej będzie się pozbyć zalegających wirusów i bakterii. 

Kaszel duszący może być zarówno suchy, jak i mokry. Jego przyczyną jest podrażnienie receptorów kaszlowych znajdujących się układzie oddechowym. To naturalna reakcja obronna dziecięcego organizmu na atakujące go zanieczyszczenia, drobnoustroje, wirusy i bakterie. Pojawia się też przy połknięciu ciała obcego. Kaszel duszący jest zazwyczaj intensywny, nagły, gwałtowny i bolesny.

Powody duszącego kaszlu u dziecka

Przyczyny duszącego kaszlu u dziecka bywają różne. Może zwiastować:

  • przeziębienie,

  • zapalenie oskrzeli, płuc lub tchawicy,

  • anginę,

  • grypę,

  • astmę,

  • zapalenie krtani,

  • obcy obiekt w układzie oddechowym,

  • błonicę,

  • krztusiec,

  • mukowiscydozę,

  • alergię,

  • choroby układu krążenia.

To, z jaką choroba mamy do czynienia, zależy także od częstotliwości i dźwięku kaszlu. Jeśli jest świszczący, może świadczyć o zapaleniu krtani lub astmie. Jeśli natomiast przypomina szczekanie, istnieje ryzyko krztuśca bądź innych chorób zakaźnych. Gwałtowny kaszel napadowy może świadczyć o mukowiscydozie. Gdy kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, zalecana jest wizyta u lekarza w celu diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Duszący kaszel u dziecka w nocy – co oznacza

Kaszel może pojawiać się o różnych porach dnia i nocy. Może też towarzyszyć wysiłkowi fizycznemu. Najbardziej kłopotliwy jest duszący kaszel u dziecka w nocy. Uniemożliwia on zaśnięcie, a gdy już sen nadejdzie, przerywa go. Powoduje to, że zarówno maluch, jak i rodzice nie mogą wypocząć, a następnego dnia są zmęczeni i rozdrażnieni. 

Jeśli malucha trapi duszący kaszel w nocy – niezależnie, czy jest on mokry czy suchy – należy podać syrop blokujący odruch kaszlu. Gdy podamy syrop wykrztuśny, możemy nasilić zwiększenie częstotliwości kaszlu. 

Duszący kaszel nie bez powodu pojawia się głównie w nocy. Sprzyja mu pozycja leżąca. Nocny kaszel zazwyczaj jest mokry i ma związek z naciekającą wydzieliną. Dzieje się tak w przypadku infekcji lub zapalenia oskrzeli bądź płuc. 

Gdy nocny kaszel jest suchy, może zwiastować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, a nawet choroby serca. Co ciekawe, nocny kaszel u dzieci może być również spowodowany refluksem żołądkowo-przełykowym. Kaszel powoduje wówczas cofająca się treść żołądkowa. Dodatkowym objawem jest też zgaga i częste odbijanie się. Jeśli do kaszlu dochodzi podwyższona temperatura, osłabienie, utrata wagi bądź krwioplucie, nie można wykluczyć nowotworu układu oddechowego.

Domowe sposoby na duszący kaszel u dziecka

Aby skutecznie leczyć kaszel, nie trzeba od razu biec do apteki. Zatem co na duszący kaszel u dziecka? Czasami wystarczą leki z domowej apteczki. Nasze babcie i prababcie walczyły z duszącym kaszlem za pomocą syropu z czosnku i cebuli lub mleka z miodem. W pozbyciu się duszącego kaszlu u dziecka sprawdzą się także herbatki i syropy ziołowe, m.in. z korzenia prawoślazu lekarskiego, który był używany już w tradycyjnej medycynie chińskiej. Równie skuteczne będą: liść babki lancetowatej, korzeń lukrecji, ziele tymianku lub podbiał.

Nie tylko syropami i ziołami można walczyć z duszącym kaszlem. Warto także podawać dziecku dużo ciepłej, słabej herbaty z miodem i zadbać o komfort snu. Wszak sen jest najlepszym lekarstwem. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Dobrze w tym celu zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub powiesić na kaloryferze wilgotne ręczniki. Aby złagodzić nocny kaszel, ułóż malucha do snu z lekko uniesioną głową. Ulgę przyniesie także regularne opukiwanie pleców. Dzięki temu maluch szybciej wykrztusi flegmę.

Źródła
  1. M. Dąbrowska, Kaszel w codziennej praktyce klinicznej, Medical Education, Warszawa 2020.
  2. I. Wojsyk-Banaszak, Przewlekły kaszel u dzieci, „Klinika Pediatryczna” 2020.
  3. R. Pawliczak, Kaszel w pytaniach i odpowiedziach, „Terapia” 2015.
  4. R. Chazan, M. Grabczak, Przewlekły kaszel. Diagnostyka i leczenie, „Nowa Klinika” 2007.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.