Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Dziurawiec – działanie i zastosowanie, propozycje podania

Agata Oleszkiewicz26.03.2023Aktualizacja: 07.10.2023

Właściwości lecznicze dziurawca znane były już w starożytności. Wówczas roślinę stosowano jako odtrutkę na jad węży i problemy trawienne czy różne stany nerwowe. Dziś zastosowanie dziurawca jest znacznie szersze. Sprawdź, jakie dziurawiec ma właściwości lecznicze oraz kiedy i jak go stosować!


dziurawiec-wlasciwosci-zastosowanie-dzialanie
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
Spis treści
  1. Dlaczego dziurawiec ma właściwości zdrowotne?
  2. Jakie właściwości ma dziurawiec?
  3. Właściwości i zastosowanie dziurawca
  4. Właściwości dziurawca stosowanego zewnętrznie

Dlaczego dziurawiec ma właściwości zdrowotne?

Dziurawiec swoje właściwości lecznicze zawdzięcza bogactwu składników. Do grupy związków chemicznych biologicznie czynnych, dobroczynnie wpływających na organizm człowieka, należą przede wszystkim:

  • flawonoidy (kwercetyna, kemferol, rutyna, izokwercetyna, luteolina), karetonoidy (luteina, violaxantyna, cis-trolina, trolichromon), procyjanidyny (katechiny i epikatechiny)

  • olejki eteryczne (2-metylooktan, 2-metylodekan, n-nonan, n-undekan, a- i b-pinen, a-terpineol, geraniol, b-kariofylen, kumulen)

  • kwasy fenolowe (kawowy, chlorogenowy, ferulowy, izoferulowy, p-hydroksybenzoesowy, p-kumarowy, wanilinowy)

  • pochodne floroglucynowe (hyperforyna, adhyperforyna, furohyperfryna)

  • witaminy (A i C)

  • fitosterole.

Ze względu na właściwości, jakie ma dziurawiec, oraz okres kwitnienia i zbiorów rośliny w Polsce nazywany jest powszechnie „dzwonkami Matki Boskiej”, „zielem krzyżowym” bądź „zielem świętego Jana”. W zależności od pory zbiorów właściwości lecznicze dziurawca mogą być różne ze względu na inne stężenie składników w danej fazie cyklu wzrostu (np. poziom hyperforyny, stanowiącej jego najważniejszą substancję czynną, odpowiedzialną m.in. za działanie przeciwdepresyjne, jest najwyższy pod koniec okresu kwitnienia). Pamiętaj o tej zasadzie, zbierając również inne lecznicze rośliny, np. mniszek lekarski

Jakie właściwości ma dziurawiec?

Właściwości lecznicze dziurawca wynikają z rodzaju rozpuszczalnika użytego w procesie wytrawiania. Wyciągi wodne działają przede wszystkim:

  • ściągająco i rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg żółciowych, jelit i dróg moczowych, a także spazmolitycznie (to są również charakterystyczne właściwości nagietka), ułatwiają zarówno przepływ żółci do dwunastnicy, jak i przeciwdziałają jej zastojowi w pęcherzyku żółciowym, co znacznie zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Pomaga tym samym przywrócić naturalną perystaltykę jelit, powodując ustąpienie ich bólu spastycznego

  • diuretycznie, czyli moczopędnie – zwiększają objętość dobową wydalanego moczu o 20%, co wywołuje podwójny efekt: odtruwanie organizmu poprzez zwiększoną ilość wydalanych metabolitów, w tym kwasu moczowego i szczawianów, a także przeciwdziałanie tworzeniu się kamieni nerkowych

  • przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie – uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i hamują jednocześnie niekorzystne procesy oksydacyjne w obrębie naczyń.

Wyciągi olejowe i alkoholowe (np. nalewka z dziurawca) wykazują głównie właściwości uspokajające i przeciwdepresyjne, przez co łagodzą stany obniżenia nastroju, zmniejszają niepokój, drażliwość i napięcie nerwowe. Mechanizm wpływu dziurawca na organizm polega przede wszystkim na hamowaniu zwrotnym neurotransmiterów, takich jak serotonina, dopamina i norepinefryna, a także zwrotnego wchłaniania kwasu GABA i glutaminianów.

Właściwości i zastosowanie dziurawca

Właściwości dziurawca, zwłaszcza w postaci przetworów, w tym: naparów, odwarów i olejów, od czasów starożytnych po współczesne są cenionymi środkami leczniczymi, stosowanymi w terapii, m.in. dolegliwości i chorób związanych z przewodem pokarmowym. Herbata z dziurawca jest dobra np. na kolkę jelitową i wątrobową, wrzody i różnego rodzaju niestrawności. Bywa ważnym elementem wspierającym leczenie urologiczne, w tym kamieni nerkowych czy stanu zapalnego pęcherza moczowego. Wyciągi z dziurawca dobroczynnie wpływają na sprawność psychiczną i aktywność umysłową, bo zwiększają zdolność koncentracji, redukują objawy związane ze zmęczeniem i stresem. Uspokajają.

Właściwości dziurawca stosowanego zewnętrznie

Oprócz tego, że możesz regularnie bądź doraźnie pić napar z dziurawca, to właściwości lecznicze wykazuje on również w działaniu zewnętrznym, podobnie jak babka lancetowata. Możesz dodać go do kąpieli lub przyrządzić miejscowy kompres na ciało, zwłaszcza w leczeniu ran pourazowych bądź związanych z obecnością owrzodzeń czy ropni. Dziurawiec bywa cenny w leczeniu niektórych chorób dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS). Wystudzony napar z dziurawca możesz wykorzystać jako tonik do pielęgnacji cery trądzikowej lub wrażliwej, a nawet płyn do płukania ust przy niektórych problemach, np. krwawiących dziąsłach lub dolegliwościach związanych z ekstrakcją zęba. Roślina łagodzi również ból i stany zapalne po ukąszeniach owadów. Możesz ją stosować na rwę kulszową i bóle menstruacyjne nie tylko w formie okładów, ale też pijąc herbatę z dziurawca.

Źródła
  1. K. Głowniak, J. Widerski, Dziurawiec i jego wszechstronne zastosowanie, „Rośliny Lecznicze” 2017, nr 2.
  2. M. Głuszko, W.J. Cubała, Rola dziurawca w leczeniu depresji, „Psychiatria” 2005, nr 2.
  3. E. Senderski, Prawie wszystko o ziołach, M.E. Senderski, Podkowa Leśna 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.