Erytrol – czy dzięki niemu zrezygnujesz z cukru?
Marzenie o zrzuceniu zbędnych kilogramów i wysmukleniu sylwetki towarzyszy wielu osobom. Aby jednak było ono możliwe do zrealizowania, należy liczyć się z koniecznością znacznego ograniczenia słodkości w diecie. Jeśli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez słodkiej kawy lub herbaty, przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy erytrol pomoże ci w wyeliminowaniu cukru z diety.
Erytrol – co to takiego?
Erytrol (zwany również erytrytolem) to nic innego, jak słodzik należący do grupy alkoholi polihydroksylowych (tzw. cukrowych). Podobnie jak inne alkohole z tej grupy, charakteryzuje się niską wartością energetyczną, która z kolei sprawia, że nie podnosi on poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu uznawany jest za jeden z najlepszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych zamienników cukru w codziennej diecie.Erytrol, który jest powszechnie dostępny w sklepach, z reguły pozyskiwany jest w procesie syntetyzowania gliceryny odpadowej, dokonywanego przez konkretny gatunek drożdży (jest to Yarrowia lipolytica Wratislavia. Zdarza się jednak, że produkt ten występuje w przyrodzie w sposób naturalny. Znaleźć można go m.in. w pyłkach kwiatów, w niektórych owocach, fermentowanych napojach, algach morskich, owocach morza, a także w grzybach. Alternatywnym sposobem pozyskiwania tego produktu jest wytworzenie go z glukozy lub hydrolizatów skrobiowych. Ze względów ekonomicznych najczęściej stosuje się jednak pierwszą spośród wymienionych metod.Jeśli zastanawiasz się, dlaczego to właśnie erytrol uchodzi za jeden z najzdrowszych zamienników cukru, spieszymy z wyjaśnieniem. Jedną z jego najistotniejszych i najkorzystniejszych cech jest fakt, iż, ze względu na brak enzymów odpowiedzialnych za jego rozkład, nie jest on metabolizowany przez organizm człowieka. To z kolei oznacza, że jest z niego wydalany dokładnie w tej samej formie wraz z moczem. Dodatkowo charakteryzuje się zerowym indeksem glikemicznym, dzięki czemu jego stosowanie w żaden sposób nie wpływa na poziom glukozy i insuliny we krwi. To z kolei sprawia, że osoby borykające się z wszelkimi rodzajami cukrzycy
Czy erytrol może być szkodliwy?
Wiele osób zastanawia się, czy regularne stosowanie erytrolu nie niesie ze sobą negatywnych skutków zdrowotnych. Zgodnie z aktualnymi badaniami naukowymi, a także z oficjalnym stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) erytrol należy do grupy składników spożywczych zupełnie bezpiecznych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego stosowanie, nawet w bardzo dużych ilościach, nie powinno mieć żadnego negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów. W związku z tym należy go uznać za najbezpieczniejszy zamiennik cukru, którego regularne spożywanie może przynieść jedynie pozytywne skutki dla twojego zdrowia. Co ciekawe, erytrol może być również używany przez najmłodszych. Badania wykazały, że dawka 15 g erytrolu na dobę może być stosowana przez wszystkie dzieci powyżej 4. roku życia. Warto pamiętać o tym podczas szukania idealnego zamiennika cukru dla pociechy.
Do czego można stosować erytrol?
Poziom słodkości erytrolu określa się zazwyczaj jako 80–90% słodkości zwykłego, białego cukru. To z kolei oznacza, że bez problemu może być on stosowany jako rzetelny zamiennik w dowolnej potrawie lub napoju. Idealnie nadaje się do nadania słodyczy kawie, herbacie lub owocowemu smoothie. R ównie dobrze sprawdzi się do przygotowywania zdrowszych wersji domowych wypieków czy deserów na zimno. Jego zastosowanie sprawia, że osoby dbające o linię nie będą musiały w pełni rezygnować z domowych słodkości, a tym samym wytrwanie na diecie będzie znacznie łatwiejsze. Brak rygorystycznych obostrzeń sprawia, że dieta staje się znacznie przyjemniejsza, a osiągnięte efekty – szybsze i bardziej satysfakcjonujące. Warto mieć świadomość tego, że erytrol coraz częściej występuje w składzie wielu gotowych produktów kupowanych w sklepach. Producenci dodają go do dżemów, lodów, galaretek, gum do żucia, sosów, a także do suplementów diety. Dzięki temu mogą znacznie obniżyć wartość energetyczną produkowanych dóbr, bez żadnego uszczerbku na ich smaku lub wartości odżywczej. Co ciekawe, listę produktów, w których składzie może występować erytrol, enumeratywnie określił Minister Zdrowia w rozporządzeniu z 2010 roku. Wśród nich nie znalazły się jednak napoje i jogurty, w przypadku których zastosowanie erytrolu uznano za niedopuszczalne. W składzie produktu erytrol oznaczany jest jako E968. Tym samym warto zapamiętać, że nie każdy potencjalny dodatek czy ulepszacz smaku skutkuje niekorzystnym wpływem na zdrowie. Wręcz przeciwnie – często stanowi składnik zastępczy, dzięki któremu na spożycie produktu pozwolić mogą sobie zarówno osoby będące na diecie odchudzającej, jak i zmagające się z wszelkimi rodzajami cukrzycy czy z insulinoopornością.
- E. Wierzbicka, Słodziki – aspekty żywieniowe i zdrowotne, Wszechnica Żywieniowa SGGW, 2012.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2010 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.