Poznaj właściwości i zastosowanie gałki muszkatołowej
Gałka muszkatołowa ma bardzo dużo zastosowań. Nadaje się nie tylko do gotowania. Jeżeli poznasz jej właściwości, twoje zdrowie może na tym skorzystać.
Gałka muszkatołowa – jak wpływa na zdrowie?
Gałka muszkatołowa to przyprawa korzenna, która pochodzi z wyspy Molucca w archipelagu Wysp Korzennych. Wykorzystuje się ją głównie podczas gotowania, jednak okazuje się, że gałka muszkatołowa nadaje się nie tylko do poprawiania smaku potraw. Jeśli interesujesz się medycyną naturalną, znajomość tej niesamowitej przyprawy może ci się przydać.
Bogactwo składników odżywczych gałki muszkatołowej jest ogromne. Znajdziesz w niej m.in. tłuszcz, białko, węglowodany i błonnik. Dodatkowo ta wyjątkowa przyprawa zawiera całe mnóstwo witamin. Mowa przede wszystkim o niacynie, tiaminie, ryboflawinie, kwasie foliowym oraz witaminach B6, A i C.
Gałka muszkatołowa – jak możesz skorzystać z jej właściwości?
Gałka muszkatołowa wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Nie tylko poprawia trawienie, lecz także zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. Z kolei zawarty w przyprawie eugenol pomaga spowolnić powstawanie stanów zapalnych. Co ciekawe, substancja ta znajduje się nie tylko w gałce muszkatołowej, lecz również w oleju goździkowym.
Regularne spożywanie gałki zmniejsza również agregację, czyli sprawia, że płytki krwi mniej się zlepiają. Dzięki tej właściwości gałka muszkatołowa zmniejsza ryzyko choroby zakrzepowej. Przyprawa wpływa korzystnie także na układ nerwowy, poprawiając przepływ krwi. W przypadku mężczyzn to jej działanie może pomóc na problemy z erekcją.
Olejek z gałki muszkatołowej bywa stosowany zewnętrznie. Często jest on składnikiem środków, które pomagają na bóle stawów, ścięgien i dolegliwości reumatyczne.
Gałka muszkatołowa – jakie ma zastosowanie w kuchni?
Gałka muszkatołowa jest składnikiem indyjskiej mieszanki ziołowej o nazwie garam masala. Oprócz niej znajdują się tam goździki, cynamon, kardamon, czarny pieprz, kolendra oraz chilli. Dodatkowo wzbogaca także marokańskie mieszanki Ras el Hanout i curry.
Oczywiście możesz korzystać z gałki muszkatołowej, przyrządzając nie tylko egzotyczne dania. Przyprawa świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań, które w Polsce jada się stosunkowo często. Mowa między innymi o jajkach i niektórych warzywach (np. kapuście, cebuli, fasoli czy szpinaku).
Gałka muszkatołowa może ci się przydać przy przygotowywaniu domowego grzańca lub ciast. Szczypta przyprawy szczególnie dobrze wpływa na smak piernika. Nadać dzięki niej ciekawy aromat ponczom i kompotom.
Co ciekawe, gałka muszkatołowa jest również składnikiem bardzo aromatycznego napoju Masala czaj. Ta indyjska herbata ma wielbicieli na całym świecie.
Gałka muszkatołowa w sosie beszamelowym
Gałka muszkatołowa jest obowiązkowym składnikiem każdego sosu beszamelowego. Sos ten idealnie sprawdzi się do dań z makaronem, zwłaszcza do zapiekanki i lasagne.
Składniki potrzebne na sos beszamelowy:
2 szklanki mleka,
3 łyżki mąki pszennej (z lekkim czubem),
50 g masła,
¼ łyżeczki soli, pieprzu oraz gałki muszkatołowej.
Sposób przygotowania
Podgrzej (na małym ogniu) w garnuszku masło. Kiedy się roztopi, dodaj mąkę i ją przesmaż. Następnie powoli, cały czas mieszając, dodawaj mleko. Jak całość będzie miała bezgrudkową konsystencję, dodaj sól, pieprz i gałkę. Na tym etapie możesz już zwiększyć ogień palnika. Sos mieszaj, dopóki nie zgęstnieje. Zwykle trwa to od 5 do 10 minut. Sos jest gotowy do podania od razu po przygotowaniu.
Gałka muszkatołowa a ciasto piernikowe
Zapach piernika kojarzy się ze zbliżającymi się świętami. Warto pamiętać jednak, że tym smakiem możesz cieszyć się o każdej porze roku. Gałka muszkatołowa zapewni ciastu niepowtarzalny aromat.
Składniki potrzebne na ciasto piernikowe:
1 szklanka jabłek startych na średnich oczkach,
1 ½ szklanki cukru,
125 g masła,
2 jajka,
1 ½ szklanki mąki pszennej,
2 łyżeczki sody,
1 łyżeczka cynamonu,
1 łyżeczka mielonych goździków,
1 łyżeczka mielonego imbiru,
1 łyżeczka gałki muszkatołowej,
szczypta soli,
cukier puder do posypania.
Sposób przygotowania
Zacznij od rozpuszczenia masła w rondelku. Dodaj starte jabłka, cukier oraz przyprawy. Całość doprowadź do wrzenia, po czym zostaw, aby ostygła. Później dodaj żółtka, sodę i przesianą mąkę. Masę wymieszaj delikatnie drewnianą łyżką. W osobnym naczyniu ubij białka na sztywno. Całość powoli wymieszaj i przełóż do prostokątnej formy (z papierem do pieczenia). Piecz przez 50 minut w 180 stopniach, używając programu „góra-dół”. Po ostygnięciu ciasto możesz posypać go cukrem pudrem.
Gałka muszkatołowa – kiedy unikać?
Gałkę muszkatołową należy spożywać jedynie w rozsądnych ilościach. Zawarta w niej mirystycyna w dużym stężeniu wywołuje lęk, zaburzenia orientacji, odrealnienie oraz omamy. Choć kulinarne użycie gałki muszkatołowej nie powinno wywołać niepożądanych efektów, dobrze jest o tym wiedzieć.
Uważać powinni także alergicy. Gałka muszkatołowa, podobnie jak np. cynamon czy imbir, może uczulać osoby z alergią na pyłki roślin.
- B. Kędzia, Nowości bibliograficzne. Eugenol zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka, „Postępy Fitoterapii” 2001.
- J. Schwab, Smaki Indii. 50 przepisów kuchni indyjskiej, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2015.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.