Jakie są właściwości zdrowotne herbaty rooibos ?
Rooibos, czyli czerwony krzew pochodzi z terenów Afryki Południowej, gdzie uprawiany jest od ponad 1000 lat. Wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych.
Czy rooibos jest herbatą?
Rooibos w języku afrykańskim oznacza czerwony krzew. Roślina uprawiana jest w południowej części Afryki od ponad 1000 lat. Chociaż rooibos nazywana jest herbatą, czerwonokrzew nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym. Roślina powinna więc być zaliczana do naparów ziołowych. Dojrzały krzew osiąga wysokość 1,5 metra, a z wyglądu przypomina sosnę. Rooibos pozyskuje się z liści i czubków łodyg krzewu, które pocięte na mniejsze części suszone są na słońcu, a następnie poddawane procesowi fermentacji. W rezultacie powstaje czerwonobrązowy susz. Na rynku dostępna jest również zielona wersja naparu rooibos. W wytwarzaniu tej odmiany pomija się proces fermentacji. Do Europy obie odmiany ziół trafiły na początku XX wieku za sprawą rosyjskiego kupca.
Herbata rooibos - jak ją parzyć?
Napój ziołowy należy parzyć wodą w temperaturze 95℃ przez około 4 minut, zalewając czubatą łyżeczkę herbaty szklanką wody. Po zaparzeniu zaleca się wyłowić liście, by uniknąć uwalniania się goryczy i cierpkości. Przygotowany napar ma brązowy kolor i słodko-ziemisty smak. Rooibos poleca się pić zarówno na gorąco, jak i na zimno. Zimą napar szybko rozgrzewa, podany natomiast w schłodzonej wersji skutecznie gasi pragnienie. W ofercie herbaciarni znaleźć możemy mieszanki rooibosa z płatkami kwiatów i cząstkami owoców, np. róż, ananasów, skórki pomarańczy. To doskonała opcja dla osób, którym przeszkadza zbyt intensywny smak naparu. Na rynku dostępna jest również mieszanka rooibosa z klasyczną, czarną herbatą.
Zawartość składników odżywczych w herbacie rooibos
Rooibos nie zawiera kofeiny ani teiny, a ilość garbników jest śladowa. Dzięki temu napar z powodzeniem możesz pić tuż przed snem bez obawy, że będzie w stanie pobudzić cię. Jest również doskonałą alternatywą dla osób, które nie mogą pić kawy lub herbaty. Rooibos jest bogatym źródłem witaminy C, potasu, magnezu, fluoru, miedzi, żelaza, manganu, cynku i wapnia. W składzie rośliny znajdziemy kwas cynamonowy o działaniu bakteriobójczym. Napar z czerwonokrzewu zawiera ponadto więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata.
Właściwości zdrowotne herbaty rooibos
Rooibos w Afryce Południowej wykorzystywany był jako napar prozdrowotny. Dzięki bogactwu składników odżywczych roślina wykazuje szereg właściwości leczniczych:
obniża ciśnienie krwi, dlatego szczególnie polecana jest dla osób cierpiących na nadciśnienie;
wspiera pracę układu krwionośnego, regulując przepływ krwi i obniżając ryzyko wystąpienia chorób serca. Rooibos to doskonały wybór dla osób zastanawiających się, jak dbać o układ krwionośny za pomocą diety;
obniża poziom złego cholesterolu;
obniża stężenie hormonu stresu, który odpowiedzialny jest za m.in. napady głodu. Dlatego napar rooibos polecany jest dla osób walczących z nadwagą;
regeneruje wątrobę i chroni ją przed szkodliwym dzia łaniem toksyn;wykazuje silne właściwości przeciwnowotworowe. Dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy osłabia komórki rakowe i hamuje ich namnażanie. Napar wypijany przez osoby zdrowe obniża ryzyko zachorowania na nowotwory;
działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie trądziku, wysypki i stanów zapalnych skóry. Zawarte w herbacie rooibos przeciwutleniacze są naturalnym sposobem na zmarszczki i opóźnianie procesów starzenia;
jest naturalnym środkiem łagodzącym dla osób szukających sposobu na to, jak dbać o układ oddechowy. Efektywnie wspomaga leczenie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, szczególnie zapalenia oskrzeli;osłania układ pokarmowy (rooibos łagodzi przebieg biegunek).
Napar rooibos jest jedną z najzdrowszych herbat. Zaleca się więc wprowadzenie jej do rutyny prawidłowego odżywiania. Zawarta w herbacie aspalatyna pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Dlatego po rooibos powinny sięgać również osoby borykające się z cukrzycą lub znajdujące się w grupie ryzyka rozwoju choroby.
Rooibos w ciąży
Ziołowa herbata rooibos zalecana jest również kobietom w ciąży, a nawet matkom karmiącym. Regularne spożywanie naparu dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, potrzebnych do regeneracji komórek i wzmacniania odporności swojej i dziecka. Wysoka zawartość żelaza chroni młodą mamę przed ryzykiem rozwoju anemii, a obecność magnezu pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Napar wypijany przed snem obniża poziom stresu i łagodzi dolegliwości bólowe.
Rooibos dla dzieci
Ze względu na brak kofeiny i teiny, czyli substancji pobudzających, herbata rooibos może być pita również przez dzieci. Szczególnie polecana jest w okresie intensywnego wzrostu. Wspomagając wchłanianie żelaza, zapobiega anemii. Rooibos przynosi również ulgę alergikom. Zawarta w niej kwercetyna łagodzi przebieg uczulenia objawiającego się dolegliwościami ze strony układu oddechowego, np. świszczącym kaszlem. Bogata zawartość wapnia, manganu i fluoru wspiera prawidłowy rozwój kośćca, w tym zębów stałych. Lekki napar rooibos jest również pomocny w niwelowaniu kolki u bardzo małych dzieci.
Czerwona herbata rooibos - przeciwwskazania
Herbata rooibos podobnie jak inne zioła nie powinna być wypijana w nadmiarze. Skutki uboczne po wypiciu naparu występują rzadko, jednak jest kilka przeciwwskazań, które sugerują umiar w piciu herbaty. Są to choroby nerek i wątroby. Osoby nimi obciążone w kwestii picia rooibosa powinny zasięgnąć opinii lekarza.
- A. Ładniak, Herbata Przewodnik, Piątek Trzynastego, Łódź 2007.
- D. Servan-Schreiber, Antyrak, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.