Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Czy herbata z cytryną jest zdrowa?

Agata Oleszkiewicz19.05.2021Aktualizacja: 09.08.2021

Herbata z cytryną to jedno z bardziej popularnych połączeń, wykorzystywanych jako metoda na przeziębienie oraz sposób na rozgrzanie w chłodne wieczory. Ale czy napój tego typu jest rzeczywiście tak zdrowy, za jaki uchodzi? Poznaj właściwości herbaty z cytryną i odpowiednią technikę parzenia!


Picie herbaty z cytryną sprawia wiele przyjemności, ale może być również niebezpieczne. Istnieje ryzyko, że po zaparzeniu i dodaniu cytrusa w herbacie wytworzą się związki odpowiedzialne m.in. za chorobę Alzheimera czy uszkodzenia wątroby. Sprawdź, co zrobić, aby tego uniknąć!

herbata-z-cytryna-czy-jest-zdrowa-wlasciwosci
pixabay.com

Polecane

ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
ile-imbiru-dziennie-mozna-spozyc-co-warto-wiedziec
Odżywianie
2 min.
Imbir – jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia? Jak go spożywać?
19.05.2021
Spis treści
  1. Czarna herbata z cytryną – właściwości
  2. Dlaczego herbata z cytryną jest szkodliwa?
  3. Czy można pić herbatę z cytryną?

Czarna herbata z cytryną – właściwości

Herbata cieszy się powszechnym uznaniem od wieków ze względu na dobroczynne właściwości zawarte w liściach. Czarna, zielona, czerwona czy biała herbata zawiera przeciwutleniacze, flawonoidy oraz polifenole, które pomagają zmniejszyć ilość wolnych rodników, łagodzą skutki zmęczenia, obniżają poziom cholesterolu, oczyszczają organizm z toksyn, hamują procesy starzenia i zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów oraz chorób, takich jak miażdżyca. Ponadto napar wykorzystywany jest jako lek wspomagający odporność

Dlaczego herbata z cytryną jest szkodliwa?

Herbata z cytryną może stwarzać zagrożenie dla zdrowia ze względu na połączenie cytrusa z glinem zawartym w liściach lub fusach, który nie jest rozpuszczalny w wodzie i pozostaje zamknięty w suszu. Cytryna w gorącej herbacie wyzwala reakcję chemiczną z glinem, wytwarzając szkodliwy cytrynian glinu, związek przyswajalny przez człowieka, który sprzyja odkładaniu się toksycznych substancji w mózgu i może doprowadzić do zaburzeń w działaniu centralnego układu nerwowego. Dopóki do naparu nie dodasz owocu, glin nie przedostanie się do wody, a jeśli uwolni się z liści, to w śladowych ilościach, które zostaną szybko zneutralizowane i wydalone z moczem. Zagrożenie zatrucia herbatą z cytryną możesz wyeliminować, usuwając z filiżanki zaparzone fusy lub liście przed dodaniem cytryny. Taki zabieg pozwoli zatrzymać glin i zapobiegnie wejściu z nim w reakcję kwasu cytrynowego.

Czy można pić herbatę z cytryną?

Herbata z cytryną to jedno z bardziej popularnych i ponadczasowych połączeń wykorzystywanych w celach leczniczych i zapobiegawczych. Pamiętaj, że szkodliwy związek chemiczny powstaje tylko wówczas, kiedy dodajesz cytrynę do naczynia, w którym znajdują się fusy lub liście herbaty, dlatego wcześniej powinieneś wyjąć ze szklanki torebkę lub susz. Wówczas przeniknięcie niebezpiecznych związków do organizmu ci nie grozi. W przygotowaniu odpowiedniej herbaty z cytryną ważny jest też czas parzenia i temperatura napoju w momencie dodania cytryny. Aby cieszyć się smakiem i dobroczynnym wpływem czarnej herbaty z kwaśnym sokiem, zalej liście lub torebkę tzw. białym wrzątkiem i wyciągnij susz po 3–4 minutach. Do herbaty z cytryną możesz dodać miód, cynamon czy maliny. Takiemu eliksirowi pitemu kilka razy w ciągu dnia niestraszna żadna grypa.Herbatę z cytryną możesz popijać nie tylko ze względów zdrowotnych, ale też dla przyjemności. Napój ceniony jest ze względu na walory smakowe i aromatyczne. Cytrynę możesz dodawać także do innego rodzaju herbat, zwracając szczególną uwagę na temperaturę wody. Tylko Pu Erh (czerwona herbata) może być parzona i podawana z cytryną w podobny sposób do czarnej. Biała źle znosi wysokie temperatury; wrzątku nie lubi również zielona. Aby uzyskać odpowiedni napar, zalej ją wodą o temperaturze 70–80 stopni i po mniej więcej 2 minutach dodaj owoc. Herbata z cytryną przygotowana w odpowiedni sposób nie jest szkodliwa, nie musisz się zatem obawiać o zdrowie. Pamiętaj, że powyższe zasady dotyczące cytryny odnoszą się zarówno do soku, jak i do plasterków owocu. Rynek spożywczy oferuje również gotowe herbaty z cytryną do zaparzenia. Stając przed półką sklepową, zwróć uwagę na skład produktu. Część z nich zawiera jedynie aromaty cytrynowe, sprawiające tylko wrażenie dodatku prawdziwego owocu, mijające się z dobroczynnym wpływem na zdrowie.

Źródła
  1. Mrowiec J., Herbata. Moc smaku i aromatu, Buchmann, Warszawa 2015.
  2. Soon E., Herbata według Dilmah, Gourmet Food, Warszawa 2011.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.