Właściwości zdrowotne herbaty z imbirem. Jak ją parzyć i jak często można ją pić?
Herbata imbirowa to napój wybierany przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rozkoszować się jej aromatem również w cieplejsze dni. Taką herbatę można przyrządzić na zimno, dodając do niej plasterki cytryny i listki świeżej mięty.
Czym jest imbir?
Imbir to przyprawa ceniona już od czasów starożytnych, a obecnie uprawiana przede wszystkim w Indiach, Chinach, Afryce, a także na Jawie i w Filipinach. Korzeń, wykorzystywany w medycynie i kuchni, zgodnie z mitologią miał służyć zdrowiu i płodności ludzi oraz zwierząt. Chińczycy wierzyli, że przyprawa ta jest synonimem szczęścia i dobrobytu. Obecnie imbir uprawiany jest na wielu szerokościach geograficznych, lecz przede wszystkim tam, gdzie panuje ciepły, tropikalny klimat. Lubi wilgotne i żyzne gleby. Imbir ma silnie rozgałęzione podziemne kłącze, długie łodygi pokryte liśćmi, a także duże kwiaty w odcieniach fioletu, różu, czerwieni lub żółci. Co ciekawe, ma także owoce w kształcie torebki. Tradycyjnie po zebraniu korzeń poddaje się suszeniu. Proces ten może odbywać się zarówno na słońcu, jak i w specjalnie zaprojektowanych suszarniach. W sklepie dostępne są różne warianty imbiru – całe kłącza, imbir sproszkowany, kandyzowany czy marynowany (używany zwłaszcza w kuchni azjatyckiej). Ten ostatni występuje jako imbir biały (naturalny) oraz różowy (barwiony, o nieco łagodniejszym smaku).
Co znajduje się w imbirze?
W korzeniu imbiru znajduje się wiele cennych składników. To źródło witamin z grupy B, C, A, E oraz K. Przyprawa ma w swoim składzie również składniki mineralne, takie jak potas, żelazo, fosfor i wapń. Nie brakuje w niej także kwasu foliowego. Najcenniejsze są jednak olejki eteryczne. Główną substancją bioaktywną znajdującą się w ich składzie jest gingerol, który wyróżnia się właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi. Co ciekawe, związek ten zbliżony jest w budowie chemicznej do kapsaicyny i piperyny, co może tłumaczyć lekko ostry smak imbiru. Dopiero po obróbce termicznej ostrość traci na intensywności i zmienia się w bardziej słodki smak.Po wysuszeniu imbir można zaparzać razem z różnymi odmianami herbat (czarną, zieloną, białą, Earl Grey) lub dodawać do potraw w formie sproszkowanej albo kandyzowanej. Korzeń imbiru bez problemu kupisz w każdym większym markecie lub w pobliskim warzywniaku. Plastry możesz z powodzeniem dodawać do ciepłej lub zimnej wody. Imbir jest na tyle uniwersalny, że doskonale smakuje prawie w każdym napoju.
Właściwości zdrowotne herbaty imbirowej
Picie herbaty imbirowej ma wiele zalet. To przede wszystkim doskonały sposób na mdłości, zarówno powstające na skutek zatrucia pokarmowego czy choroby lokomocyjnej, jak i występujące w pierwszym trymestrze ciąży. Jego właściwości przeciwwymiotne związane są z ostrym smakiem, który usuwa zastój w przewodzie pokarmowym. Herbatka z imbirem polecana jest również osobom cierpiącym na migreny.Nadwaga to kolejny problem, który można próbować zwalczyć przy użyciu imbiru. Pamiętaj jednak, że to dodatek do zdrowej diety i codziennej aktywności fizycznej. Wyniki badań wykazały, że spożywanie imbiru przyspiesza przemianę materii i pozwala kontrolować poziom cholesterolu we krwi. Ponadto systematyczne spożywanie imbiru przyczynia się do spadku glukozy.Herbatka imbirowa łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Silnie rozgrzewa organizm, co jest wskazane przede wszystkim przy wysokiej gorączce – wspiera bowiem walkę z chorobotwórczym patogenem i przyspiesza jego usuwanie z organizmu. Inne właściwości zdrowotne imbiru
Jak należy zaparzać herbatę imbirową?
Herbatkę imbirową należy zaparzyć w kubku lub filiżance z przykryciem. To zapobiegnie szybkiemu wyparowywaniu olejków eterycznych i pozwoli zachować pełen aromat naparu. Całość powinna parzyć się około 10 minut. Pamiętaj, aby nie zalewać imbiru wrzątkiem. Niesie to ryzyko spadku zawartości minerałów i witamin. Najlepiej po zagotowaniu wody odczekać 5 minut. W przeciwieństwie do herbaty jaśminowej imbirowa doskonale smakuje w towarzystwie dobrej jakości, naturalnego miodu, z plasterkiem cytryny lub z syropem z owoców pigwy. Taka kompozycja rozgrzeje cię nawet w najbardziej mroźny dzień. Do ciepłego naparu warto dodać kurkumę. W połączeniu z imbirem to bomba witaminowa i bogate źródło antyoksydantów.
Woda z cytryną i imbirem
Lemoniadę z imbirem i cytryną można pić w porze wiosennej i letniej. Do dzbanka wypełnionego wodą mineralną wciśnij sok z całej cytryny i włóż 3 plasterki świeżego imbiru. Wstaw do lodówki na kilka godzin, aby ostrość imbiru i kwaśny smak cytrusa miały szansę nadać wodzie orzeźwiającego aromatu. Przed podaniem możesz dodać do szklanki kilka kostek lodu.
- A. Grys, Z. Łowicki i A. Parus, Właściwości lecznicze imbiru (Zingiber officinale Roscoe), „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 1, s. 42–45.
- N. Khandouzi i in., The Effects of ginger on fasting blood sugar, hemoglobin A1c, apolipoprotein B, apolipoprotein AI and malondialdehyde in type 2 diabetic patients, „Iranian Journal of Pharmaceutical Research” 2015, t. 14, nr 1 s.131.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.