Czym charakteryzują się owoce camu camu i jakie mają zastosowanie?
Tropikalne owoce goszczą na stołach coraz większej liczby osób. Niektóre z nich wciąż jednak są mniej znane. Należą do nich m.in. jagody camu camu. Niemniej warto, abyś włączył je do swojej diety, ponieważ doskonale pozwolą Ci zadbać o zdrowie. Jakie korzystne właściwości mają owoce camu camu?
Camu camu – co to jest?
Camu camu to w rzeczywistości Myrciaria dubia, czyli roślina z rodziny mirtowatych, która pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje głównie na terenach bagnistych i zalewowych. Jej okrągłe owoce, nazywane też jagodami, są jadalne. Mają wielkość cytryny i przyjmują żółty, czerwony lub pomarańczowy kolor. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo cierpki i kwaśny smak. Z tego względu owoce camu camu rzadko je się na surowo. Zazwyczaj wykorzystuje się je raczej do produkcji różnego typu przetworów. Warto, abyś zaopatrzył się w tego typu produkty, ponieważ stanowią one prawdziwą skarbnicę cennych składników.
Co zawierają jagody camu camu?
Owoce camu camu słyną przede wszystkim z bardzo dużej zawartości witaminy C. Mają jej w sobie o wiele więcej niż chociażby cytryny czy pomarańcze. Pod tym względem wyprzedzają nawet dziką różę, która jest uznawana za jedno z najlepszych źródeł tej witaminy.
Tropikalne jagody camu camu mają też witaminę A. Stanowią także stosunkowo dobre źródła wapnia oraz zawierają szereg innych wartościowych soli mineralnych, w tym potas, magnez, cynk, sód, miedź czy mangan. W ich składzie znajduje się sporo błonnika. Oprócz tego wyróżniają się wysoką zawartością karotenoidów, w tym beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny. Ponadto, ważnym składnikiem owoców camu camu są polifenole, czyli związki biologicznie aktywne, które wykazują działanie antyoksydacyjne.
Jakie właściwości mają owoce camu camu?
Ze względu na naprawdę dużą zawartość witaminy C camu camu świetnie wspierają odporność organizmu. Warto więc, abyś przyjmował je m.in. w sezonie wzmożonych zachorowań na przeziębienia i grypę, zwłaszcza że wykazują działanie przeciwzapalne. Pamiętaj przy tym, że kwas askorbinowy ma też inne właściwości. Przede wszystkim jest świetnym przeciwutleniaczem. Usprawnia pracę układu krążenia, uszczelnia naczynia krwionośne, przez co niweluje powstawanie krwotoków i siniaków oraz pozwala na obniżenie ciśnienia. Charakteryzuje się również działaniem przeciwnowotworowym i spowalnia procesy starzenia skóry.
To oczywiście nie jedyne zalety spożywania przetworów na bazie tropikalnych owoców. Jagody camu camu świetnie wzmacniają kości. Oprócz tego pozytywnie oddziałują na stawy – łagodzą ich ból oraz zmniejszają obrzęki, opuchliznę i sztywność. Dodatkowo zapobiegają uszkodzeniom chrząstki stawowej i stymulują syntezę kolagenu oraz przeciwdziałają chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Jedząc przetwory na bazie jagód camu camu, możesz też pozytywnie wpłynąć na poziom cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości karotenoidów owoce obniżają zawartość LDL, a przez to zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału czy udaru mózgu. Składniki te wzmacniają także wzrok – zapobiegają m.in. uszkodzeniom siatkówki, zaćmie czy zwyrodnieniu plamki żółtej. Jeśli więc chcesz lepiej zadbać o swoje oczy, sięgnij po owoce camu camu.
Co ważne, choć jagody camu camu same w sobie nie są najlepszymi źródłami żelaza, poprawiają przyswajanie tego pierwiastka przez organizm. Z tego względu warto, abyś je jadł, jeśli towarzyszy Ci, np. zmęczenie i znużenie. Pamiętaj również, że owoce camu camu mogą pozytywnie wpłynąć na Twój układ nerwowy i pracę Twojego mózgu. Poprawiają pamięć i koncentrację, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Mimo wielu prozdrowotnych właściwości tych południowoamerykańskich owoców nie zawsze powinieneś je jeść. Odradza się m.in. owoce camu camu w ciąży. Przeciwwskazaniem do ich spożywania jest też nadwrażliwość na któryś ze składników ekstraktu z jagód. Poza tym pamiętaj, aby podejść z ostrożnością do produktów na ich bazie, gdy masz niskie ciśnienie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem.
W jakiej formie występuje owoc camu camu i do czego można go użyć?
Jagoda camu camu ma bardzo delikatny miąższ, dlatego łatwo ulega zniszczeniu podczas długiego transportu i przechowywania. Jak już wiesz, jest też bardzo kwaśna. Z tych dwóch powodów nie dostaniesz camu camu w formie surowych owoców. Możesz jednak kupić je w przetworzonej postaci. Na rynku dostępne są tabletki i soki, które stanowią rodzaj suplementu diety, a także sproszkowane ekstrakty z rośliny.
Najciekawsze zastosowanie ma proszek z jagód camu camu, ponieważ możesz dosypać go do wielu różnorodnych potraw. Świetnie nadaje się jako dodatek do owocowego lub warzywnego smoothie, jogurtu z musli czy słodkiej owsianki. Oprócz tego warto użyć go podczas pieczenia – niektórzy uważają, że świetnie wpływa na strukturę ciasta drożdżowego. Ekstrakt z jagód możesz też dodać do dietetycznych słodyczy, np. batoników musli. Będą wtedy jeszcze zdrowsze. Ciekawym rozwiązaniem jest również dodanie proszku z camu camu do dressingu do sałatki, marynaty do mięsa lub gorącego sosu do makaronu. Kwaskowy smak będzie stanowił wówczas ciekawe urozmaicenie dobrze znanych potraw.
Pamiętaj przy tym, aby nie przekraczać dziennej dawki camu camu. Informacje na temat zalecanego dawkowania znajdziesz na opakowaniu konkretnego produktu.
- S. Akter i in., Nutritional compositions and health promoting phytochemicals of camu-camu (myrciaria dubia) fruit: A review, „Food Research International” 2011, 44 (7).
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.