Jak dbać o cerę, żeby wyglądała zdrowo?
Wyróżniamy kilka podstawowych typów cery: trądzikową, wrażliwą, tłustą, suchą i mieszaną. Każda wymaga stosowania innych zabiegów i kosmetyków. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja Twojego rodzaju skóry.
Cera trądzikowa – jak sobie z nią radzić?
Skóra na twarzy bywa kapryśna – jej stan jest odzwierciedleniem procesów, które toczą się w organizmie. Zła dieta, stres i niewłaściwa pielęgnacja – to wszystko może być „wypisane” na Twojej twarzy. Na szczęście nie musi, jeśli zadbasz o cerę zgodnie z jej potrzebami. Pielęgnacja dostosowana do rodzaju skóry przyniesie najlepsze efekty, szczególnie gdy postawisz na systematyczne stosowanie kosmetyków z dobrym składem i wykonywanie zabiegów stworzonych z myślą o Twoim rodzaju skóry.
Trądzik to choroba skóry, której objawami są: wzmożone wydzielanie sebum, krosty, zaskórniki, ropne wykwity skórne. Cera trądzikowa nie jest wyłącznie problemem dojrzewających nastolatków, coraz częściej trądzik dotyka również osób dorosłych.
Wyróżniamy kilka podstawowych odmian trądziku:
trądzik młodzieńczy/pospolity – występuje w okresie dojrzewania;
trądzik hormonalny (dotyka osób dorosłych) – jego przyczyną są zmiany hormonalne w organizmie;
trądzik różowaty – pojawia się w środkowej części twarzy, głównie w okolicy nosa. Przyczyną jego powstawania są zaburzenia wewnątrzwydzielnicze i naczynioruchowe;
trądzik torbielowaty – objawia się powstawaniem torbieli w głębokich warstwach skóry; jest bardzo bolesny i trudny do wyleczenia;
trądzik niemowlęcy – małe grudki na buzi noworodka są naturalne i znikają samoistnie;
trądzik samouszkadzający – następstwo niewłaściwej pielęgnacji skóry trądzikowej. Są to owrzodzenia i zakażenia bakteryjne, spowodowane wyciskaniem zmian trądzikowych;
trądzik zawodowy – zaskórniki i grudki powstałe w wyniku długotrwałego kontaktu z olejami i smarami. Występuje najczęściej na ramionach i w okolicach narządów płciowych;
trądzik posterydowy – reakcja obronna organizmu na niektóre leki sterydowe, zawierające jod, barbiturany, brom oraz steroidowe hormony kory nadnerczy.
Cera trądzikowa jest wymagająca, ale przy właściwej pielęgnacji i przestrzeganiu diety można ją całkowicie wyleczyć. Najważniejsze jest regularne oczyszczenie twarzy z zanieczyszczeń i bakterii, które powodują powstawanie niedoskonałości. W walce z trądzikiem pomogą kosmetyki regulujące wydzielanie sebum. W ich składzie znajdziesz kwasy, np. salicylowy, które wspierają naturalne procesy złuszczania się skóry. W pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest przywrócenie jej naturalnej równowagi – nie można jej nadmiernie wysuszać ani przesadnie nawilżać ciężkimi olejami.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków naturalnych, bez substancji komedogennych i konserwantów. Jeśli zmiany są nasilone i zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają, należy skonsultować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednią terapię lekami. Wyciskanie i rozdrapywanie krost prowadzi do nieestetycznych blizn, które trudno usunąć. Osoby cierpiące na trądzik zmagają się również z miejscowym wysuszeniem skóry i przebarwieniami.
Domowe sposoby na przebarwienia skóry
Stosowanie silnie działających maści i leczenie trądziku witaminą A wymaga bardzo skrupulatnej ochrony przed słońcem. W przeciwnym razie na twarzy pojawią się przebarwienia. Czym są ciemne i nieestetyczne przebarwienia skóry? Tworzą się, gdy melanina (barwnik skóry) jest nadmiernie wytwarzana i gromadzi się w nieprawidłowy sposób. Przyczyn powstawania przebarwień jest kilka. Poza wystawieniem na słońce skóry w trakcie leczenia trądziku są to głównie zmiany hormonalne – naturalne (jak ciąża), spowodowane chorobą lub zażywaniem antykoncepcji hormonalnej.
Czy istnieją domowe sposoby na przebarwienia skóry? Tak i są to metody niedrogie, a receptury nie są skomplikowane. Jak zawsze podczas stosowania naturalnych metod pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność. Do usuwania przebarwień możesz użyć pasty z sody oczyszczonej, toniku z sokiem z cytryny czy maseczki z ogórka. Soda oczyszczona ma udowodnione działanie lecznicze – doskonale złuszcza i oczyszcza cerę – sprawdzi się również do pielęgnacji cery trądzikowej. Sok z cytryny to naturalne źródło witaminy C, która ma działanie wybielające i jest silnym antyoksydantem. Natomiast ogórek delikatnie rozjaśnia skórę i doskonale ją nawilża. Naturalne maseczki z tymi składnikami nie tylko pomogą w rozjaśnianiu przebarwień, ale również działają dobroczynnie na ogólny stan Twojej cery.
Cera tłusta – prawidłowa pielęgnacja
Szary odcień skóry, rozszerzone pory i błyszczenie od nadmiaru sebum – takie problemy sprawia cera tłusta. Osoby, które ją mają, często zmagają się ze zmianami trądzikowymi w wieku dojrzałym. Pielęgnacja skóry tłustej polega na delikatnym wysuszaniu i dokładnym oczyszczaniu skóry. Wbrew pozorom do nawilżania tłustej cery można używać naturalnych olejów, np. migdałowego. Bardzo ważnym etapem pielęgnacji tłustej skóry jest jej złuszczanie. Regularne stosowanie peelingów z kwasami sprawia, że staje się rozświetlona i nie ma szarego odcienia.
Dobre efekty w pielęgnacji skóry tłustej daje stosowanie serum i lekkich kremów nawilżających. Ze względu na strukturę cery i otwarte pory nie powinno się na co dzień nakładać ciężkiego makijażu. Substancje zawarte w kosmetykach kolorowych i nadmiar sebum powodują zatykanie się porów. Nieestetyczne zaskórniki i krosty to naturalna konsekwencja nakładania grubej warstwy makijażu na tłustą skórę. Zamiast silnie matującego podkładu i pudru wybierz odpowiedni krem BB. Aby uniknąć efektu świecenia się, zastosuj bibułki matujące. To chusteczki absorbujące sebum, których możesz używać w ciągu dnia.
Cera wrażliwa – jak można o nią dbać
Nadwrażliwość skóry ma swoją przyczynę w zaburzeniach funkcji ochronnych naskórka. Ponadto cera wrażliwa wydziela cytokiny zapalne i neuroprzekaźniki przez zakończenia nerwów powierzchniowych. Zaburzenia w wydzielaniu tych substancji powodują uczucie podrażnienia skóry, które towarzyszy osobom z wrażliwą cerą. Ten typ reaguje na wszystkie bodźce – z różnym natężeniem pojawiają się objawy, takie jak: pieczenie, wrażenie ściągnięcia i uporczywe swędzenie.
Czynniki, które wpływają na pogłębienie nadwrażliwości skóry, to:
stres;
promieniowanie UV;
wysoka i niska temperatura;
chemia w kosmetykach;
zmiany hormonalne;
niewłaściwa dieta – ostre potrawy.
Pielęgnacja skóry wrażliwej opiera się na wyborze odpowiednich preparatów – delikatnych, bez substancji, które mogą ją podrażniać. Dodatkowo konieczne jest stosowanie kremów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Kosmetyki do wrażliwej skóry nie mogą zawierać konserwantów i silnych substancji myjących.
Sucha skóra twarzy – jak można ją nawilżać?
W przeciwieństwie do skóry tłustej i trądzikowej cera sucha sprawia problemy z powodu niedoboru lipidów, czyli substancji natłuszczających. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do wystąpienia atopowego zapalenia skóry. Sucha cera jest szorstka w dotyku, mało elastyczna, podatna na powstawanie zmarszczek i napięta. Często swędzi oraz się łuszczy. Problem doskwiera szczególnie kobietom – sucha cera szybciej się starzeje. Bez właściwej pielęgnacji problemy pogłębiają się – naturalna bariera skóry jest mocno osłabiona, przez co staje się bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Jak należy dbać o cerę suchą? Podstawą jest nawilżanie i odbudowywanie bariery ochronnej. Do oczyszczania cery suchej nie wolno używać silnych substancji myjących, takich jak SLS. Zamiast tego wybieraj delikatne emulsje i kremy do mycia twarzy z betainą i pantenolem. Kosmetyki na bazie olejów lub czyste oleje stosuj jako ostatni etap pielęgnacji – po oczyszczeniu twarzy nałóż kosmetyki nawilżające, a na koniec olej. Pomoże on zatrzymać substancje nawilżające w skórze i będzie „zastępczą” warstwą ochronną.
Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby
Jednym z objawów przesuszenia cery lub AZS jest łuszcząca się skóra na twarzy. Co robić, gdy mimo regularnego nawilżania skóra pęka, a naskórek się łuszczy? Do codziennej pielęgnacji dołącz krem odżywczy – w składzie takiego kosmetyku powinny znaleźć się: wosk pszczeli, naturalne oleje, masła, skwalan lub gliceryna. Są to składniki, które zatrzymują wodę w skórze. Do tego warto sięgnąć po kosmetyki łagodzące podrażnienia i peeling. Do skóry, która łuszczy się i pęka, peelingi ziarniste i kwasy nie będą odpowiednie. Delikatny peeling kawitacyjny sprawdzi się tutaj najlepiej. Wykonuje się go w gabinecie kosmetycznym lub w domu. Urządzenia do domowego peelingu kawitacyjnego – jonoforezy i sonoforezy – są łatwo dostępne. Pamiętaj również o nawilżeniu cery „od środka” – problemy ze skórą często spowodowane są piciem niewystarczającej ilości wody.
- A. Grigore, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej Eko pielęgnacji, Galaktyka, 2015, s. 153–160.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.