Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Jak dbać o cerę, żeby wyglądała zdrowo?

Magda Habel19.05.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Wyróżniamy kilka podstawowych typów cery: trądzikową, wrażliwą, tłustą, suchą i mieszaną. Każda wymaga stosowania innych zabiegów i kosmetyków. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja Twojego rodzaju skóry.


jak-dbac-o-cere-w-zaleznosci-od-jej-rodzaju
unsplash.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Cera trądzikowa – jak sobie z nią radzić?
  2. Domowe sposoby na przebarwienia skóry
  3. Cera tłusta – prawidłowa pielęgnacja
  4. Cera wrażliwa – jak można o nią dbać
  5. Sucha skóra twarzy – jak można ją nawilżać?
  6. Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Cera trądzikowa – jak sobie z nią radzić?

Skóra na twarzy bywa kapryśna – jej stan jest odzwierciedleniem procesów, które toczą się w organizmie. Zła dieta, stres i niewłaściwa pielęgnacja – to wszystko może być „wypisane” na Twojej twarzy. Na szczęście nie musi, jeśli zadbasz o cerę zgodnie z jej potrzebami. Pielęgnacja dostosowana do rodzaju skóry przyniesie najlepsze efekty, szczególnie gdy postawisz na systematyczne stosowanie kosmetyków z dobrym składem i wykonywanie zabiegów stworzonych z myślą o Twoim rodzaju skóry.

Trądzik to choroba skóry, której objawami są: wzmożone wydzielanie sebum, krosty, zaskórniki, ropne wykwity skórne. Cera trądzikowa nie jest wyłącznie problemem dojrzewających nastolatków, coraz częściej trądzik dotyka również osób dorosłych.

Wyróżniamy kilka podstawowych odmian trądziku:

  • trądzik młodzieńczy/pospolity – występuje w okresie dojrzewania;

  • trądzik hormonalny (dotyka osób dorosłych) – jego przyczyną są zmiany hormonalne w organizmie;

  • trądzik różowaty – pojawia się w środkowej części twarzy, głównie w okolicy nosa. Przyczyną jego powstawania są zaburzenia wewnątrzwydzielnicze i naczynioruchowe;

  • trądzik torbielowaty – objawia się powstawaniem torbieli w głębokich warstwach skóry; jest bardzo bolesny i trudny do wyleczenia;

  • trądzik niemowlęcy – małe grudki na buzi noworodka są naturalne i znikają samoistnie;

  • trądzik samouszkadzający – następstwo niewłaściwej pielęgnacji skóry trądzikowej. Są to owrzodzenia i zakażenia bakteryjne, spowodowane wyciskaniem zmian trądzikowych;

  • trądzik zawodowy – zaskórniki i grudki powstałe w wyniku długotrwałego kontaktu z olejami i smarami. Występuje najczęściej na ramionach i w okolicach narządów płciowych;

  • trądzik posterydowy – reakcja obronna organizmu na niektóre leki sterydowe, zawierające jod, barbiturany, brom oraz steroidowe hormony kory nadnerczy.

Cera trądzikowa jest wymagająca, ale przy właściwej pielęgnacji i przestrzeganiu diety można ją całkowicie wyleczyć. Najważniejsze jest regularne oczyszczenie twarzy z zanieczyszczeń i bakterii, które powodują powstawanie niedoskonałości. W walce z trądzikiem pomogą kosmetyki regulujące wydzielanie sebum. W ich składzie znajdziesz kwasy, np. salicylowy, które wspierają naturalne procesy złuszczania się skóry. W pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest przywrócenie jej naturalnej równowagi – nie można jej nadmiernie wysuszać ani przesadnie nawilżać ciężkimi olejami.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków naturalnych, bez substancji komedogennych i konserwantów. Jeśli zmiany są nasilone i zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają, należy skonsultować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednią terapię lekami. Wyciskanie i rozdrapywanie krost prowadzi do nieestetycznych blizn, które trudno usunąć. Osoby cierpiące na trądzik zmagają się również z miejscowym wysuszeniem skóry i przebarwieniami.

Domowe sposoby na przebarwienia skóry

Stosowanie silnie działających maści i leczenie trądziku witaminą A wymaga bardzo skrupulatnej ochrony przed słońcem. W przeciwnym razie na twarzy pojawią się przebarwienia. Czym są ciemne i nieestetyczne przebarwienia skóry? Tworzą się, gdy melanina (barwnik skóry) jest nadmiernie wytwarzana i gromadzi się w nieprawidłowy sposób. Przyczyn powstawania przebarwień jest kilka. Poza wystawieniem na słońce skóry w trakcie leczenia trądziku są to głównie zmiany hormonalne – naturalne (jak ciąża), spowodowane chorobą lub zażywaniem antykoncepcji hormonalnej.

Czy istnieją domowe sposoby na przebarwienia skóry? Tak i są to metody niedrogie, a receptury nie są skomplikowane. Jak zawsze podczas stosowania naturalnych metod pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność. Do usuwania przebarwień możesz użyć pasty z sody oczyszczonej, toniku z sokiem z cytryny czy maseczki z ogórka. Soda oczyszczona ma udowodnione działanie lecznicze – doskonale złuszcza i oczyszcza cerę – sprawdzi się również do pielęgnacji cery trądzikowej. Sok z cytryny to naturalne źródło witaminy C, która ma działanie wybielające i jest silnym antyoksydantem. Natomiast ogórek delikatnie rozjaśnia skórę i doskonale ją nawilża. Naturalne maseczki z tymi składnikami nie tylko pomogą w rozjaśnianiu przebarwień, ale również działają dobroczynnie na ogólny stan Twojej cery.

Cera tłusta – prawidłowa pielęgnacja

Szary odcień skóry, rozszerzone pory i błyszczenie od nadmiaru sebum – takie problemy sprawia cera tłusta. Osoby, które ją mają, często zmagają się ze zmianami trądzikowymi w wieku dojrzałym. Pielęgnacja skóry tłustej polega na delikatnym wysuszaniu i dokładnym oczyszczaniu skóry. Wbrew pozorom do nawilżania tłustej cery można używać naturalnych olejów, np. migdałowego. Bardzo ważnym etapem pielęgnacji tłustej skóry jest jej złuszczanie. Regularne stosowanie peelingów z kwasami sprawia, że staje się rozświetlona i nie ma szarego odcienia.

Dobre efekty w pielęgnacji skóry tłustej daje stosowanie serum i lekkich kremów nawilżających. Ze względu na strukturę cery i otwarte pory nie powinno się na co dzień nakładać ciężkiego makijażu. Substancje zawarte w kosmetykach kolorowych i nadmiar sebum powodują zatykanie się porów. Nieestetyczne zaskórniki i krosty to naturalna konsekwencja nakładania grubej warstwy makijażu na tłustą skórę. Zamiast silnie matującego podkładu i pudru wybierz odpowiedni krem BB. Aby uniknąć efektu świecenia się, zastosuj bibułki matujące. To chusteczki absorbujące sebum, których możesz używać w ciągu dnia.

Cera wrażliwa – jak można o nią dbać

Nadwrażliwość skóry ma swoją przyczynę w zaburzeniach funkcji ochronnych naskórka. Ponadto cera wrażliwa wydziela cytokiny zapalne i neuroprzekaźniki przez zakończenia nerwów powierzchniowych. Zaburzenia w wydzielaniu tych substancji powodują uczucie podrażnienia skóry, które towarzyszy osobom z wrażliwą cerą. Ten typ reaguje na wszystkie bodźce – z różnym natężeniem pojawiają się objawy, takie jak: pieczenie, wrażenie ściągnięcia i uporczywe swędzenie.

Czynniki, które wpływają na pogłębienie nadwrażliwości skóry, to:

  • stres;

  • promieniowanie UV;

  • wysoka i niska temperatura;

  • chemia w kosmetykach;

  • zmiany hormonalne;

  • niewłaściwa dieta – ostre potrawy.

Pielęgnacja skóry wrażliwej opiera się na wyborze odpowiednich preparatów – delikatnych, bez substancji, które mogą ją podrażniać. Dodatkowo konieczne jest stosowanie kremów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Kosmetyki do wrażliwej skóry nie mogą zawierać konserwantów i silnych substancji myjących.

Sucha skóra twarzy – jak można ją nawilżać?

W przeciwieństwie do skóry tłustej i trądzikowej cera sucha sprawia problemy z powodu niedoboru lipidów, czyli substancji natłuszczających. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do wystąpienia atopowego zapalenia skóry. Sucha cera jest szorstka w dotyku, mało elastyczna, podatna na powstawanie zmarszczek i napięta. Często swędzi oraz się łuszczy. Problem doskwiera szczególnie kobietom – sucha cera szybciej się starzeje. Bez właściwej pielęgnacji problemy pogłębiają się – naturalna bariera skóry jest mocno osłabiona, przez co staje się bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Jak należy dbać o cerę suchą? Podstawą jest nawilżanie i odbudowywanie bariery ochronnej. Do oczyszczania cery suchej nie wolno używać silnych substancji myjących, takich jak SLS. Zamiast tego wybieraj delikatne emulsje i kremy do mycia twarzy z betainą i pantenolem. Kosmetyki na bazie olejów lub czyste oleje stosuj jako ostatni etap pielęgnacji – po oczyszczeniu twarzy nałóż kosmetyki nawilżające, a na koniec olej. Pomoże on zatrzymać substancje nawilżające w skórze i będzie „zastępczą” warstwą ochronną.

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Jednym z objawów przesuszenia cery lub AZS jest łuszcząca się skóra na twarzy. Co robić, gdy mimo regularnego nawilżania skóra pęka, a naskórek się łuszczy? Do codziennej pielęgnacji dołącz krem odżywczy – w składzie takiego kosmetyku powinny znaleźć się: wosk pszczeli, naturalne oleje, masła, skwalan lub gliceryna. Są to składniki, które zatrzymują wodę w skórze. Do tego warto sięgnąć po kosmetyki łagodzące podrażnienia i peeling. Do skóry, która łuszczy się i pęka, peelingi ziarniste i kwasy nie będą odpowiednie. Delikatny peeling kawitacyjny sprawdzi się tutaj najlepiej. Wykonuje się go w gabinecie kosmetycznym lub w domu. Urządzenia do domowego peelingu kawitacyjnego – jonoforezy i sonoforezy – są łatwo dostępne. Pamiętaj również o nawilżeniu cery „od środka” – problemy ze skórą często spowodowane są piciem niewystarczającej ilości wody.

    Źródła
    1. A. Grigore, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej Eko pielęgnacji, Galaktyka, 2015, s. 153–160.
    Author Magda Habel picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
    Fitness
    1 min.
    Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
    30.07.2021
    co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
    Fitness
    1 min.
    Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
    27.07.2021
    jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
    Fitness
    1 min.
    Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
    29.10.2021
    olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
    Fitness
    1 min.
    Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
    24.01.2022
    Popularne w kategorii Fitness
    uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
    Zdrowie
    2 min.
    Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
    28.10.2021
    Konsultacja lekarska online
    Konsultacja lekarska online
    Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
    arrow-link
    Zobacz więcej

    Artykuły o zdrowiu

    ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
    Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

    © 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

    Social media

    • facebook logo
    • instagram logo

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.