Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres

Agata Oleszkiewicz14.05.2021Aktualizacja: 03.10.2022

Sytuacji stresowych nie sposób uniknąć zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Można jednak w konstruktywny sposób sobie poradzić z atakiem paniki i zdenerwowaniem. Sprawdź, jak można się szybko uspokoić w różnych sytuacjach i dlaczego to tak ważne!


Jeśli nie przejmiesz kontroli nad emocjami i zachowaniem, możesz sobie zaszkodzić. Stres, zwłaszcza o charakterze chronicznym, powoduje nie tylko objawy natury psychicznej, ale też różne dolegliwości, takie jak ból głowy, problemy ze snem, wyczerpanie czy niestrawność.

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
unsplash.com

Polecane

smutek-czym-jest-dlaczego-go-odczuwamy
Zdrowie psychiczne
1 min.
Smutek - czym jest? Dlaczego go odczuwamy?
31.10.2021
tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
samotnosc-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są przyczyny samotności i jak sobie z nią radzić?
30.07.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak można uspokoić organizm i dlaczego to ważne?
  2. Jak uspokoić nerwy na co dzień?
  3. Nerwice, stres, poczucie presji – jak poprawić sobie samopoczucie?

Jak można uspokoić organizm i dlaczego to ważne?

Stres dotyka każdego bez względu na wiek w mniejszym lub większym stopniu. Zdenerwowanie, poczucie presji czy niecierpliwość mogą być związane z nagłymi doświadczeniami lub towarzyszyć nieustannie przez długi czas. Zdarza się, że stres ma charakter pozytywny i działa mobilizująco, jednak częściej wpływa niekorzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na sferę behawioralną. Szczególnie nieprzyjemne są silne sytuacje stresujące, pojawiające się niespodziewanie. Mogą one wywołać atak paniki.Jak możesz się uspokoić, kiedy targają tobą emocje, czujesz bicie serca w gardle i duszności, zbiera cię na mdłości i pojawiają się mroczki przed oczami? To wbrew pozorom nie takie trudne. Możesz sobie z tym poradzić w sposób konstruktywny, stosując proste metody relaksacyjne, które w trakcie pracy, randki czy egzaminu spowolnią tętno i pogłębią oddech, a przede wszystkim przywrócą kontrolę nad sytuacją.

Opanowanie nerwów jest ważne ze względu na zdrowie. Uleganie stresowi i zaniechanie jego leczenia bywa niebezpieczne. Pozornie wyglądające objawy, takie jak zgaga, pulsowanie w skroniach, zaparcia czy wzmożone pocenie się rąk, prowadzą do poważniejszych zaburzeń. Stres powoduje bowiem problemy z kondycją skóry, włosów i paznokci, sprzyja wrzodom żołądka, stwarza ryzyko chorób układu krążenia, zmniejsza odporność i obniża jakość życia seksualnego. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, sprawdź, jak sobie radzić ze stresem, i wprowadź pierwsze metody do codzienności już teraz!

Jak uspokoić nerwy na co dzień?

Jeśli czujesz, że zbliża się chwila, w której możesz wybuchnąć, musisz spróbować się jak najszybciej uspokoić. W tym celu zatrzymaj gonitwę myśli. Bezcenne są głębokie, wolne oddechy z zamkniętymi oczami. Ich skuteczność polega na świadomym spowolnieniu pracy serca, dotlenieniu organizmu i pośrednio obniżeniu stężenia kortyzolu, który odpowiada za poczucie pobudzenia i niepokoju. Ćwiczenie tego typu wykonuj zawsze, kiedy masz kryzys emocjonalny, ale też dla relaksu w ciągu dnia, np. po zakończeniu projektu, ważnej rozmowy telefonicznej czy zebraniu.

Stań lub usiądź wygodnie, a nabierając powietrze, skup się na ścieżce jego wędrówki po organizmie. Wydychając, wyobraź sobie, że razem z nim wychodzi z ciebie stres. Pozbądź się przy tym negatywnych myśli w stylu: „Nie dam rady”, „Co teraz będzie?!”, „Boję się tej rozmowy!” i zastąp je pozytywnymi twierdzeniami, takimi jak: „Wiem, że się uda”, „Jeśli mi nie wyjdzie, spróbuje jeszcze raz” itd. Możesz też urozmaicić oddychanie stretchingiem. Zrób kilka skłonów i pozycji z jogi – to nie tylko złagodzi stres, ale też rozluźni spięte ciało. Atak nerwicy złagodzisz też, licząc w myślach do 10 lub odliczając od 10. Jeśli oddychanie to za mało i nadal nie wiesz, jak się uspokoić i wyciszyć, wyjdź ze spotkania lub opuść gabinet i zmień nieprzyjemne środowisko. Poprzebywaj chwilę w samotności, nabierz dystansu do sytuacji. Poza tym wprowadź w życie również innego rodzaju treningi i praktykuj je regularnie w domu.

Nerwice, stres, poczucie presji – jak poprawić sobie samopoczucie?

Podatność na stres i nerwowość mogą być związane z niedoborem pewnych składników odżywczych w diecie. Zazwyczaj odpowiedzialne są za to: magnez, cynk, potas, wapń, witaminy z grupy B, kwasy omega 3 i aminokwasy. Aby złagodzić dolegliwości lub uniknąć problemów na tle nerwowym, warto zatem zmodyfikować dotychczasowy jadłospis i wprowadzić produkty bogate w cenne związki. Dobrze też, jeśli ograniczysz artykuły pobudzające z kofeiną, zwłaszcza napoje energetyczne, i zastąpisz je zdrowszymi odpowiednikami, takimi jak kawa zbożowa, sok z buraka czy imbirowa herbata.W walce ze stresem ważne są ćwiczenia i zabiegi rozluźniające, np. trening autogenny Schulza, i gorące, aromatyczne kąpiele, które dodatkowo pomagają zasnąć.

Trudności z zasypianiem czy budzenie się w nocy sprawiają, że organizm jest niewypoczęty i wyczerpany, co z kolei jeszcze bardziej nasila problem stresu w ciągu dnia. Poza ćwiczeniami i pielęgnacją ciała wieczorem zadbaj o odpowiednie warunki do snu. Przede wszystkim przed wejściem do łóżka wywietrz dobrze pokój, zgaś wszystkie światła, opuść żaluzje w oknach i zakryj diody świecące w urządzeniach elektronicznych. Ogranicz wszelkie bodźce dźwiękowe i świetlne. Nie zasypiaj przed telewizorem, komputerem czy z telefonem w ręce. Po kolacji wypij zieloną herbatę, a nawet wyjdź na krótki spacer czy postój na balkonie. Ponadto porad na temat tego, jak radzić sobie ze stresem, udzieli ci zawsze dobry psycholog.

Źródła
  1. R. Lyons, Rytmy odnowy, Zysk i S-ka, Poznań 2021.
  2. M. Meyer, Jak sobie poradzić ze stresem, Ridero, Kraków 2020.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
asertywnosc-przyklady-jak-byc-asertywnym
Zdrowie psychiczne
1 min.
Przykłady asertywności w życiu codziennym
19.01.2023
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.