account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Płaski brzuch – co jeść i jak ćwiczyć, aby go uzyskać?

Marta Wielgosz19.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Płaski brzuch wygląda atrakcyjnie. Aby go uzyskać, musisz włożyć w to nieco wysiłku i uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza gdy zmagasz się ze sporą „oponką”. Tu nie ma drogi na skróty. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby mieć płaski brzuch, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest zmiana codziennych nawyków.


Jeśli w sezonie wiosennym zaczynasz się zastanawiać, co zrobić, by mieć płaski brzuch, nie ma w tym niczego dziwnego. To oczywiście element przygotowania do lata, podczas którego chcesz prezentować się atrakcyjnie na plaży. Niestety, nie ma odpowiedzi na pytanie, jak uzyskać płaski brzuch w krótkim czasie. Musisz więc podejść do tematu kompleksowo. Poza wyglądem przede wszystkim liczy się twoje zdrowie, dlatego zrezygnuj z restrykcyjnych diet i morderczych treningów. Zamiast tego postaw na racjonalne odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

jak-uzyskac-plaski-brzuch-co-jesc-a-czego-unikac
pixabay.com

Polecane

nadwaga-jakie-sa-rodzaje-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
2 min.
Co to jest nadwaga i jak ją ocenić? Jak walczyć z nadmierną masą ciała?
19.05.2021
laknienie-spaczone-co-to-jest-jak-je-leczyc
Odżywianie
2 min.
Łaknienie spaczone - co to jest? Jak je leczyć?
28.10.2021
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
brzuch-piwny-jak-sie-go-pozbyc-jakie-cwiczenia-wybrac
Odżywianie
1 min.
Brzuch piwny - jak się go pozbyć? Jakie ćwiczenia wybrać?
28.10.2021
Spis treści
  1. Czy da się mieć płaski brzuch w tydzień lub w miesiąc?
  2. Co jeść na płaski brzuch?
  3. Czego nie jeść, żeby mieć płaski brzuch?
  4. Jak mieć płaski brzuch? Aktywność fizyczna w walce z „oponką”

Czy da się mieć płaski brzuch w tydzień lub w miesiąc?

W internecie w kilka chwil znajdziesz zestawy treningowe i diety na płaski brzuch, które gwarantują pożądane efekty w miesiąc, a nawet w tydzień. Na dłuższą metę ich skuteczność nie jest jednak zbyt wysoka. Co prawda możesz dzięki nim zrzucić wagę, jednak istnieje ryzyko, że bardzo restrykcyjne diety i wyczerpujące ćwiczenia odbiją się negatywnie na twoim zdrowiu, zwłaszcza jeśli zmagasz się z nadwagą, a tym bardziej z otyłością. Nawet jeśli masz prawidłowe BMI, takie rozwiązanie przyniesie ci więcej szkody niż pożytku. Może również zakończyć się spektakularnym efektem jo-jo. Dlatego też pamiętaj, że ciągłe brzuszki i inne ćwiczenia połączone z głodówkami to droga donikąd. Zamiast zastanawiać się, jak szybko mieć płaski brzuch, lepiej podejść do zadbania o swoje ciało z rozsądkiem. Tylko takie działanie przyniesie długotrwałe rezultaty.

Co jeść na płaski brzuch?

Choć istnieją rozmaite diety na płaski brzuch, każda z nich tak naprawdę prowadzi do utraty masy całego ciała. Nigdy nie chudniesz bowiem tylko z jednej jego partii. Kluczem do sukcesu zawsze jest więc deficyt kaloryczny. Jeśli nie znasz się na zasadach racjonalnego odżywiania, jednak chcesz zdrowo pozbyć się nadmiaru kilogramów, najlepiej, żebyś skonsultował się z dietetykiem. Specjalista podchodzi indywidualnie do pacjentów. Ustali najlepszy dla ciebie plan żywieniowy, który uwzględni twoją codzienną aktywność i inne zmienne.

Sam również możesz zadbać o zmiany w swojej diecie. Poza odpowiednio wyliczonym deficytem kalorycznym kwestia tego, co jeść, aby mieć płaski brzuch, skupia się najczęściej na dostosowaniu się do zasad zdrowego żywienia. Podstawą są wówczas regularne posiłki (najlepiej 4–5 dziennie) o zmniejszonej objętości. Ostatni z nich powinieneś jeść na 2–3 godziny przed snem.

Aby uzyskać płaski brzuch, musisz dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią porcję świeżych warzyw i owoców – najlepiej jedz je 3–4 razy dziennie. Zadbaj też o to, aby w każdym posiłku znajdowały się produkty zbożowe, zwłaszcza te będące źródłem węglowodanów złożonych (np. kasze i brązowy ryż). Produkty mięsne spożywaj z kolei 2–3 razy dziennie – zamiast czerwonego mięsa i tłustych wędlin postaw jednak na ryby. Jedz też regularnie przetwory mleczne, w tym jogurty i kefiry. Oprócz tego pamiętaj, aby wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym – pomogą ci w walce o płaski brzuch. Żeby odchudzanie było jeszcze bardziej efektywne, stosuj też odpowiednią obróbkę termiczną potraw – zamiast smażenia, wybieraj gotowanie (zwykłe lub na parze). Pij też minimum 2 l wody dziennie.

Wprowadzenie takich zmian w połączeniu z deficytem kalorycznym pozwoli ci na osiągnięcie swojego celu w zdrowy i bezpieczny sposób. Co ważne, gdy zrzucisz zbędne kilogramy, powinieneś nieco zwiększyć podaż kalorii, aby uniknąć efektu jo-jo.

Czego nie jeść, żeby mieć płaski brzuch?

Wiesz już, co można jeść, by mieć płaski brzuch, jednak nie możesz zapominać, że są pewne produkty, które powinieneś wyeliminować ze swojej diety. Należą do nich przede wszystkim słodycze, fast foody i słone przekąski. Postaraj się też zrezygnować z alkoholu. Oprócz tego wystrzegaj się nadmiaru soli i cukru, a także zbyt wielu produktów na bazie białej mąki.

Jak mieć płaski brzuch? Aktywność fizyczna w walce z „oponką”

Płaski brzuch bez diety to mit – nie uzyskasz go, jeśli nie zaczniesz się zdrowo odżywiać. Aby pomóc sobie w drodze do celu, powinieneś wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Nie zastanawiaj się jednak, ile trzeba robić brzuszków dziennie, żeby mieć płaski brzuch. Choć jest to najpopularniejsze ćwiczenie na tę partię ciała, nie powinieneś się do niego ograniczać. Stosuj jego modyfikacje, a także takie aktywności, jak wykroki, pompki, tzw. plank, nożyce, kręcenie hula-hoop czy taniec brzucha.

Podobnie jak w przypadku odżywiania trening powinien być jak najbardziej kompleksowy. Podstawą są więc ćwiczenia angażujące całe ciało. Możesz zdecydować się na trening aerobowy, interwałowy lub siłowy, a także mieszać ze sobą różne aktywności. Najważniejsze, abyś ćwiczył systematycznie – minimum 3 razy w tygodniu po godzinie. Nie zapominaj też o regularnych spacerach.

Źródła
  1. W. Pilch, R. Janiszewska, R. Makuch, D. Mucha, T. Pałka, Racjonalne odżywianie i jego wpływ na zdrowie, Hygeia Public Health” 2011, 46 (2).
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.