Siła pozytywnego myślenia
Jak zacząć pozytywnie myśleć? Entuzjaści przekonują, że siła pozytywnego myślenia może zmienić wszystko. Odpowiednie nastawienie pomaga optymistycznie spojrzeć na świat.
Czym jest pozytywne myślenie?
Pozytywne myślenie ma wiele znaczeń. To umiejętność dostrzegania w sobie i innych ludziach pozytywnych cech. To również zdolność wyciągania pozytywnych doświadczeń i lekcji ze zdarzeń przykrych i smutnych. Osoba, która myśli pozytywnie, nazywana optymistą nie rozpamiętuje przeszłości, nie skupia się na słabych cechach i wadach. Ma wiarę w siebie, swoje możliwości, ale też w innych ludzi. Dzięki temu wytrwale dąży do realizacji planów i celów, a negatywne zdarzenia potrafi przekuć w wartościową lekcję. Ludzie, którzy myślą pozytywnie, lepiej radzą sobie z porażkami, łatwiej odnajdują się w sytuacjach stresowych, szybciej rozwiązują problemy i potrafią przyjąć postawą asertywną. Pozytywne nastawienie ułatwia przejęcie kontroli nad swoim życiem prywatnym i zawodowym. Osoby mające pozytywne podejście do życia są odbierane przez innych jako źródło dobrej energii i radości co przekuwa się na jakość kontaktów rodzinnych, towarzyskich i zawodowych.
Czy pozytywne myślenie może mieć negatywną stronę? Specjaliści zajmujący się badaniem teorii pozytywnego myślenia wskazują również na jego ciemne oblicze. Związana z pozytywnym myśleniem wiara w siebie niekiedy prowadzi do umacniania nierealnego obrazu własnej osoby, bezkrytycznego myślenia i zakłamywania rzeczywistości. Nasuwa to więc wniosek, iż pozytywne myślenie nie może być pozbawione racjonalnej oceny świata, siebie i innych ludzi.
Twórcy teorii pozytywnego myślenia
Jednym z najbardziej znanych głosicieli teorii pozytywnego myślenia jest Norman Vincent Peale. Protestancki kaznodzieja, pastor, autor motywujących książek, m.in. najbardziej znanej i cenionej Mocy pozytywnego myślenia, a także innych: Możesz, jeśli myślisz, że możesz, Etyka biznesu, Entuzjazm zmienia wszystko. Jak stać się zwycięzcą, Uwierz i zwyciężaj czy Sztuka twórczego życia. Peale nie tylko pisał i głosił teorię pozytywnego myślenia, ale tworzył ośrodki zdrowia, które połączyły psychologię i teologię. Jego kazania były rodzajem przewodnika po sztuce pozytywnego myślenia i szkoleniem umiejętności przełamywania nawyków martwienia się i koncentrowania na negatywnych emocjach. Peale podkreślał, iż nie umniejsza znaczenia doświadczania tragedii, ale kluczem do zachowania równowagi jest niepozwolenie na zdominowanie życia przez negatywne emocje. Według autora teorii podstawowym warunkiem do zdobycia umiejętności pozytywnego myślenia jest motywacja, wiara w siebie i wizualizacja swojego sukcesu.
Drugim znanym mówcą i praktykiem teorii pozytywnego myślenia był amerykański radiowiec Earl Nightingale. W 1956 roku ukazała się jego płyta Najdziwniejszy sekret,która była nagraniem wykładu motywacyjnego dla biznesu. Autor tłumaczy, co zrobić, by zostać człowiekiem sukcesu, jak rozpocząć rozwój osobisty i zyskać niezależność finansową.
Jak myśleć pozytywnie?
Im częściej powtarzasz negatywne komunikaty typu: „Nie dam rady”, „To dla mnie za trudne”, „Jestem za słaby”, tym bardziej zaczynasz w to wierzyć, blokując możliwości samorozwoju. Bycie pesymistą i niska samoocena sprzyjają frustracji i problemom we współżyciu z innymi. Ponadto utrudnia rozwój zawodowy i blokuje rozwój kontaktów biznesowych. Nieustannie rozwijając poczucie niepewności, skupiasz się na tym, co negatywne, i nie zwracasz uwagi na pozytywne wyniki swoich działań. Brak pewności siebie jest jedną z największych blokad w pozytywnym myśleniu.
Jak zacząć myśleć pozytywnie? Przede wszystkim trzeba uwierzyć we własne siły, możliwości, umiejętności i talent, nie zapominając przy tym o zdrowym rozsądku. Wiara w siebie pozwala łatwiej pokonywać trudności, przekuwać porażki w zwycięstwa. Nabycie nawyku myślenia o swojej sile wzmacnia zaufanie do innych ludzi i wyzwala poczucie bezpieczeństwa w stosunkach społecznych.
Pozytywne myślenie to również umiejętność odpuszczania i rezygnowania z tego, co nie daje nam szczęścia i poczucia samorealizacji. Naukę pozytywnego myślenia warto zacząć od dostrzegania radości i wartości w pozornie małych i przyziemnych rzeczach. Bardzo często negatywne myślenie i niska samoocena wynikają z porównywania siebie do innych ludzi. Prowadzi to do krytycznej oceny swojego środowiska i dostrzegania braków m.in. w dobrach materialnych, których w rzeczywistości nie potrzebujesz. Pozytywne myślenie to również umiejętność opisywania swoich doświadczeń. Zamiast mówić: „Mam problem”, powiedz: „Mam zadanie do wykonania”,zamiast: „Nie potrafię”, powiedz: „Nauczę się”.
Nauka pozytywnego myślenia zakłada bieżące oczyszczanie umysłu z negatywnych myśli. Sposobów jest wiele, m.in.: pozytywne afirmacje, aktywność fizyczna, rozmowa, terapia z psychologiem, praktyka medytacji. Bardzo pomocne, szczególnie osobom, które potrzebują wsparcia z zewnątrz w samodzielnej walce ze stresem, są aplikacje, m.in. Welbi i dostępny dla wszystkich użytkowników 6-tygodniowy program MindSpace. Ogromną zaletą krótkich lekcji jest ich forma audio, przez co mogą być realizowane zarówno w domu, drodze do pracy, jak i na spacerze. Mindspace to usystematyzowany kurs, który m.in. poprzez techniki oddechowe pomaga w przywróceniu równowagi psychicznej, nauce skupienia i panowania nad negatywnymi emocjami. Zawarte w programie elementy medytacji wpływają na poprawę jakości snu i umiejętność wyciszenia. Warunkiem nauki pozytywnego myślenia jest również umiejętność niedawania wciągnąć siebie w negatywne emocje innych osób w formie plotkowania, oceniania, krytykowania. To krótka droga do nakarmienia swojego umysłu negatywną energią.
- M. Jasiński, Pozytywne myślenie w rozwoju człowieka, „Rocznik Teologii Katolickiej” 2016, t. 15, nr 1, s. 7–12.
- C. Witkowska, Pozytywne myślenie jednostki jako predykator zdrowego funkcjonowania społeczeństwa, „Zeszyty Naukowe” 2010, nr 1(9), s. 108–113.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.