account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 2 min.

Jakie są przyczyny otyłości? Co warto o niej wiedzieć?

Klaudia Gaicka28.10.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Mówiąc o otyłości, naukowcy coraz częściej używają hasła „epidemia XXI w.”. Dzieje się tak nie bez przyczyny, bowiem dane dotyczące otyłości w Polsce i na świecie są naprawdę przytłaczające. Warto poznać przyczyny tej skomplikowanej choroby, aby łatwiej sobie z nią poradzić lub móc jej uniknąć.


jakie-sa-przyczyny-otylosci-co-warto-wiedziec
pexels.com

Polecane

laknienie-spaczone-co-to-jest-jak-je-leczyc
Odżywianie
2 min.
Łaknienie spaczone - co to jest? Jak je leczyć?
28.10.2021
jak-przyspieszyc-metabolizm-jakie-sa-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak przyspieszyć metabolizm? Jakie są sposoby?
29.10.2021
brzuch-piwny-jak-sie-go-pozbyc-jakie-cwiczenia-wybrac
Odżywianie
1 min.
Brzuch piwny - jak się go pozbyć? Jakie ćwiczenia wybrać?
28.10.2021
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny otyłości? Co warto wiedzieć?
  2. Środowiskowe przyczyny otyłości
  3. Psychologiczne przyczyny otyłości
  4. Hormonalne przyczyny otyłości
  5. Genetyczne przyczyny otyłości

Jakie są przyczyny otyłości? Co warto wiedzieć?

Dane liczbowe dostarczone przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) mówią już aż o miliardzie osób z problemem nadwagi lub otyłości. Co gorsza, problemy te nie dotyczą tylko osób dorosłych, lecz również dzieci, które przecież cały czas się rozwijają i ich żywienie powinno być pod ścisłą kontrolą dorosłych. Centrum zdrowia dziecka przedstawiło zatrważający raport dotyczący zaburzeń odżywiania u dzieci. Wynika z niego, że problem nadwagi i otyłości dotyczy blisko 10 proc. małych dzieci (w wieku od 1 do 3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i około 22 proc. młodzieży do 15 roku życia.

W zależności od wskaźnika BMI można mówić o niedowadze, wadze normalnej, nadwadze oraz o otyłości (I, II lub III stopnia). Zarówno niedowaga, jak i otyłość może być śmiertelnie groźna. Choć przy kilku kilogramowych wahaniach zwykle nie ma powodów do paniki, przy większych różnicach od standardowej wagi, dobrze jest się skonsultować z lekarzem. Ekspert przeprowadzi wywiad i zleci odpowiednie badania, dzięki którym pacjent będzie mógł się dowiedzieć, czy powinien przejść na dietę lub podjąć jakiekolwiek inne leczenie związane z potrzebą zmiany wagi.

Środowiskowe przyczyny otyłości

Czynniki środowiskowe są stricte związane z Twoim codziennym trybem życia. Mowa tu nie tylko o tym, co jesz, lecz także o sprawach rodzinnych czy zawodowych. Jednym z ważnych czynników środowiskowych, który może wywołać otyłość, jest stres. Zbyt duża presja w pracy, ciągłe życie w biegu z biura do biura czy też po prostu zbyt wiele spraw na głowie mogą źle wpłynąć na Twoją wagę. Nierzadko zdarza się, że osoba nerwowa stara się zajeść stres lub jada bardzo nieregularnie. Konsekwencją takich i podobnych działań są właśnie zaburzenia wagi.

Innym czynnikiem środowiskowym, który prowadzi do otyłości, jest zbyt niska aktywność fizyczna. Pomimo wielu akcji uświadamiających na temat tego, czym skutkuje stałe poruszanie się samochodem, ogromna liczba osób wciąż wybiera właśnie ten środek transportu.

Nie pomaga tu także fakt, że świat zorganizowany jest tak, że coraz więcej rzeczy mogą zrobić za Ciebie inni i to często za bardzo małą cenę. Mowa np. o zakupach online z darmową dostawą, które pozornie ułatwiają życie, jednak na dłuższą metę mogą wpłynąć źle na naszą sylwetkę. Warto tu także nadmienić, że aktywność fizyczna ma wpływ także na zdrowie, nie tylko bezpośrednio nadprogramowe kilogramy.

Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem, jest sposób żywienia. Nie chodzi tu jedynie o zbyt obfite i późne posiłki, lecz również o złe nawyki zakupowe. Bardzo często problem zaczyna się nie w kuchni, tylko właśnie już w sklepie, kiedy sięgasz po produkty prowadzące do nadwagi. Mowa między innymi o produktach wysokoprzetworzonych oraz tych, w których jest za dużo cukru.

Psychologiczne przyczyny otyłości

Nierzadko to właśnie stan psychiczny doprowadza do problemu nadwagi lub otyłości. Kwestia ta jest o tyle skomplikowana, że niektóre z wymienionych dalej czynników mogą być zarówno powodem, jak i konsekwencją nadwagi lub otyłości. Wśród czynników psychologicznych mogących doprowadzić do tego stanu można wymienić przede wszystkim:

  • niską samoocenę,

  • uzależnienie od słodyczy lub niezdrowych przekąsek,

  • zespół nocnego jedzenia,

  • zespół kompulsywnego jedzenia,

  • Depresję.

Warto wiedzieć, że czynniki psychologiczne bardzo często są ściśle związane z czynnikami środowiskowymi. Aby skutecznie pozbyć się problemu, konieczne jest prawidłowe rozpoznanie wszystkich przyczyn i ich korelacji (tego, jak na siebie wpływają).

Hormonalne przyczyny otyłości

Wśród chorób związanych z hormonami znajduje się wiele, które mogą przy okazji powodować nadwagę lub otyłość. Najczęściej przy odpowiednio zdiagnozowanej i leczonej przyczynie łatwiej jest uniknąć tego efektu, jednak wiele z chorób jest stosunkowo późno diagnozowanych.

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje nadprogramowe kilogramy mogą wynikać właśnie z przyczyn hormonalnych, dobrym pomysłem jest odwiedzenie endokrynologa. Najczęstsze problemy hormonalne, które mogą być przyczyną nadwagi lub otyłości, to:

  • niedoczynność tarczycy (pierwotna i wtórna),

  • zespół Cushinga,

  • niedobór testosteronu,

  • niedoczynność przysadki mózgowej,

  • zespół policystycznych jajników,

  • niedobór hormonu wzrostu (karłowatość przysadkowa),

  • insulionoma (guz wydzielający nadmierną ilość insuliny).

Genetyczne przyczyny otyłości

Pierwsze wyniki badań dotyczących genu FTO naukowcy opublikowali stosunkowo niedawno, ponieważ dopiero w 2007 roku. Od tamtej pory gen ten cały czas poddawany jest nowym analizom i eksperymentom. Kolejne badania potwierdziły korelację między niekorzystnym wariantem genu FTO a masą ciała i wielkością BMI.

Analizując genetyczne przyczyny otyłości, musisz pamiętać, że za jej powstanie może tak naprawdę odpowiadać znacznie więcej genów, a FTO jest po prostu jednym z nich. Na świecie odnotowano jedynie 200 osób, u których uszkodzenia funkcji pojedynczego genu było przyczyną otyłości.

Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością i chcesz uzyskać pomoc w monitorowaniu stanu zdrowia i leczeniu nieprawidłowości, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne da Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów oraz do wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD), w tym lipidogramu, prób wątrobowych, glukozy, morfologii. Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
  1. G. Sikorska-Wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, 2007.
  2. D. Przybylska, M. Kurowska, P. Przybylski, Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej, 2012.
  3. L. Kłosiewicz-Latoszek, Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, 2010.
  4. I. Kinalska, A. Popławska-Kita, B. Telejko, M. Kinalski, A. Zonenberg, Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, 2006.
  5. W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość – narastający problem wieku rozwojowego, 2005.
  6. A. Jung, Otyłość – choroba cywilizacyjna, 2014.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.