Właściwości i zastosowanie berberyny
Berberyna jest substancją występującą w roślinach. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Wykazuje także działania przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wykorzystywana jest we wspomaganiu leczenia cukrzycy, chorób wątroby czy chorób intymnych kobiet. Dodatkowo substancja może pomóc pozbyć się niechcianych kilogramów.
Co to jest berberyna?
Berberyna jest alkaloidem izochinolu. Alkaloidy są grupą związków, które w naturalnych okolicznościach bronią roślinę przed mikroorganizmami, chorobami, a także drapieżnikami. Berberyna występuje jako składnik aktywny w wielu roślinach z całego świata. W Polsce także możesz znaleźć rośliny z berberyną, jest to np. berberys zwyczajny, który występuje w stanie dzikim w Europie, a w Skandynawii i na Wyspach Brytyjskich jest gatunkiem zadomowionym.
Innymi roślinami, w których wybranych częściach znajduje się berberyna, są:
berberys indyjski (z łac. Berberis aristata), który nazywa się również kurkumą drzewną,
mahonia pospolita (z łac. Berberis aquifolium),
cynowód chiński (z łac. Coptis chinensis), który swoim kolorem przypomina żywe złoto i z tego powodu nazywa się go czasem złotymi chińskimi nićmi (z ang. Chinese goldthread),
gorzknik kanadyjski (z łac. Hydrastis canadensis), który można znaleźć na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Jak działa berberyna?
Berberyna wspomaga naturalne leczenie wielu chorób, ponieważ ma działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. W badaniach z wykorzystaniem zwierząt naukowcy wykazali, że berberyna obniża stężenie cytokin prozapalnych. To z kolei wpływa na zmniejszenie się reakcji zapalnych.
Działanie przeciwdrobnoustrojowe berberyny polega na zahamowaniu wzrostu lub zniszczeniu wielu rodzajów bakterii. Są to np.:
Escherichia coli (pałeczka okrężnicy),
Bacillus subtilis (laseczka sienna),
Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej),
Streptococcus agalactiae (paciorkowiec bezmleczności),
Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty).
Oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwdrobnoustrojowego berberyna działa także na zahamowanie rozwoju drożdży Candida.
Jakie zastosowanie ma berberyna?
Gospodarka węglowodanowa
Suplementowanie berberyny pomaga w leczeniu zaburzeń gospodarki cukrowej. Naukowcy udowodnili, że substancja stymuluje wychwyt glukozy w komórkach mięśni, pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cukru we krwi, hamuje proces glukoneogenezy (syntezy glukozy) w wątrobie oraz znacznie spowalnia proces rozkładu węglowodanów na cukry proste.
Substancja ta działa poniekąd jak insulina. Dodatkowo berberyna zwiększa poziom białka, które pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, czyli adiponektyny. Wszystkie te działania berberyny mogą mieć pozytywny wpływ na leczenie insulinooporności i cukrzycy, przed jej włączeniem należy jednak skonsultować się z lekarzem.
Cholesterol
Berberyna ma wpływ na gospodarkę lipidową. Jej regularna suplementacja powoduje zmniejszenie się masy ciała oraz ryzyka wystąpienia miażdżycy i związanych z nią zawałów czy udarów. Działa w ten sposób, ponieważ:
obniża ilość trójglicerydów,
zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego,
zmniejsza poziom cholesterolu LDL (czyli tzw. złego cholesterolu),
podwyższa poziom cholesterolu HDL (czyli tzw. dobrego cholesterolu).
Ciśnienie krwi
Działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze krwi) berberyny pozostaje przedmiotem badań naukowców, wiele jednak wskazuje na skuteczność tej substancji u osób z nadciśnieniem tętniczym. Podobnie jak w przypadku cukrzycy, suplementację należy jednak skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Choroby wątroby
Berberyna działa na wątrobę na kilka sposobów. Pomaga m.in. na stłuszczenie organu oraz wykazuje działanie profilaktyczno-ochronne. Jej właściwości antyoksydacyjne i znaczny wpływ na aktywność enzymów detoksykujących wpływają na zmniejszenie się ilości uszkodzeń wątroby. Oprócz tego substancja wpływa na regulację glukoneogenezy wątrobowej, czyli na proces przekształcania niecukrowych prekursorów, np. glicerolu, aminokwasów i mleczanu, w glukozę.
Zdrowie intymne kobiet
Suplementacja berberyny może mieć pozytywne działanie na zdrowie intymne kobiet. Przede wszystkim wspomaga leczenie infekcji intymnych wywołanych przez grzyby z rodzaju Candida. Substancja niszczy wiele przedstawicieli tego gatunku, między innymi Candida albicans, które są antybiotykooporne.
Berberyna może być pomocna w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Nie tylko wpływa pozytywnie na profil metaboliczny pacjentek, ale również wpływa na zmniejszenie u nich poziomu testosteronu.
Na co należy uważać przy stosowaniu berberyny?
W przypadku wspomagania leczenia chorób przewlekłych, suplementację berberyny powinno się stosować wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego. W innych sytuacjach berberyna na ogół nie wywołuje działań niepożądanych. Zdarzały się jednak przypadki, gdy u osób suplementujących berberynę występowały takie objawy, jak: biegunka, zaparcia, nudności, bóle brzucha i wzdęcia. Dodatkowo berberyny nie powinny przyjmować dzieci oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
- J.E. Pizzorno, M. T. Murray, Textbook of Natural Medicine, Churchill Livingstone, 2012.
- M. Tillhon et al., Berberine: New perspective for old remedies, Biochemical Pharmacology, 2012.
- A. Touqeer et al., Berberine and neurodegeneration: A review of literature, Pharmacological Reports, 2015.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.