Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy kaszlu krtaniowego i jak można go wyleczyć u dzieci i dorosłych?

Paulina Buleklek. Agnieszka Żędzian15.03.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Kaszel krtaniowy pojawia się najczęściej podczas zapalenia krtani. Dużo częściej występuje u dzieci niż u osób dorosłych. Ma charakterystyczny, szczekający odgłos. Jest kaszlem duszącym. Męczy głównie nocą i rano. Czasami towarzyszą mu duszności.


kaszel-krtaniowy-u-dziecka-objawy
pexels

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jakie są objawy kaszlu krtaniowego u dziecka?
  2. Przyczyny kaszlu krtaniowego
  3. Jak należy leczyć kaszel krtaniowy?
  4. Domowe sposoby na kaszel krtaniowy u dziecka

Jakie są objawy kaszlu krtaniowego u dziecka?

Kaszel krtaniowy przypomina w brzmieniu szczekanie psa, a dodatkowo jest jeszcze suchy, męczący, trudno nad nim zapanować. Chociaż może być objawem choroby zarówno u dzieci, jak u dorosłych, to częściej dotyka młodszych pacjentów. Duszący kaszel u dziecka jest szczególnie niebezpieczny.

Zdarza się, że nasz maluch idzie spać zdrowy, a w nocy budzi go męczący kaszel krtaniowy. Najczęściej pojawia się on pomiędzy godziną drugą a czwartą nad ranem. Czasami występuje u dziecka tzw. zespół krupu – są to duszności podczas wdychania powietrza. Słychać wtedy charakterystyczny świst. Każdy taki kaszel u dziecka wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem, gdyż zwykle przebiega ostro. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na niemowlęta – one najciężej przechodzą zapalenie krtani. U dorosłych kaszel krtaniowy ma dużo łagodniejszy przebieg niż u dzieci.

Przyczyny kaszlu krtaniowego

Kaszel krtaniowy ma różnorodne przyczyny. U dzieci najczęściej wywołuje go zapalenie krtani (np. z zespołem krupu). Bezpośrednią przyczyną takiego kaszlu może być wirus z grupy adenowirusów, wirus grypy lub paragrypy. Zdarza się też, że kaszel krtaniowy wywołany jest przez bakterie. Bakteryjne zapalenie krtani nie zdarza się jednak zbyt często, bo w kalendarzu szczepień znajduje się szczepionka przeciwko HiB. Minimalizuje ona ryzyko zachorowania na bakteryjne zapalenie krtani.

U dorosłych kaszel krtaniowy pojawia się w większości przypadków w wyniku infekcji wirusowej. Czasami ma on podłoże bakteryjne. Dorośli mogą zmagać się z kaszlem krtaniowym również podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Niekiedy kaszel krtaniowy zamienia się w kaszel pochodzący z tchawicy. Jest on również bardzo uciążliwy.

Jak należy leczyć kaszel krtaniowy?

Kaszel krtaniowy u dziecka jest bardzo groźną chorobą, szczególnie jeśli jest to kaszel u niemowlaka. Dlatego konieczna wydaje się jak najszybsza wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeżeli u dziecka pojawią się duszności i zespół krupu, niezbędne będzie wezwanie pogotowia ratunkowego. W oczekiwaniu na karetkę trzeba otworzyć okno, by dziecko mogło pooddychać zimnym powietrzem. Dzięki temu krtań malucha ulegnie rozluźnieniu, zmniejszą się jego duszności i będzie mu łatwiej oddychać. Leczenie farmakologiczne kaszlu krtaniowego u dzieci najczęściej przebiega przy pomocy antybiotyków lub wziewnego budezonidu. Dorośli z kaszlem krtaniowym powinni udać się na wizytę do lekarza, jeśli po trzech czy czterech dniach leczenia domowymi sposobami nie ma poprawy stanu zdrowia.

Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka niepokojący kaszel oraz inne dolegliwości ze strony dróg oddechowych, nie zwlekaj. Niezwłocznie udajcie się do pediatry. Lekarz – w zależności od wstępnej diagnozy – skieruje Was do odpowiedniego specjalisty lub samodzielnie zaplanuje leczenie.

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do pediatry, rozważ zakup Polisy Zdrowia Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę zamówisz na Welbi. Dzięki temu będziesz mieć możliwość umówienia dziecka na wizytę w gabinecie lub skorzystania z e-konsultacji z pediatrą, lekarzem rodzinnym, internistą oraz z innymi specjalistami (nawet z 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD za 239 zł miesięcznie). Na wizytę u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będziesz czekać maksymalnie 1 dzień roboczy, a ze specjalistami skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. W ramach wybranego pakietu otrzymasz też dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy przygotowanej przez ubezpieczyciela.

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Domowe sposoby na kaszel krtaniowy u dziecka

Przy kaszlu krtaniowym niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Można jednak wspomóc leczenie farmakologiczne domowymi sposobami, podobnie jak przy kaszlu mokrym u dziecka.

Choremu pacjentowi ulgę przyniesie odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa. Dobrze też jest zadbać o to, by w pokoju temperatura nie była wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Warto często wietrzyć pokój, by zapewnić choremu świeże powietrze. Konieczne będzie zrezygnowanie z substancji drażniących. Najlepiej nie używać w tym czasie odświeżaczy powietrza, unikać dymu papierosowego, a także powstrzymać się od remontu (zapach farb może spowodować nasilenie kaszlu). Woń silnych środków do sprzątania również podrażnia uwrażliwioną podczas kaszlu śluzówkę dróg oddechowych.

Trzeba dbać o nawodnienie organizmu i nawilżenie śluzówek. Chory powinien mieć cały czas pod ręką wodę do picia. Jednym z domowych sposobów naszych babć na kaszel krtaniowy jest wypicie szklanki mleka z dodatkiem masła i miodu. Napój będzie nawilżał gardło.

W ramach domowych sposobów na walkę z kaszlem krtaniowym można zastosować inhalacje. Pomogą one w nawilżeniu dróg oddechowych i podziałają przeciwzapalnie. Wystarczy do garnka z gorącą wodą nasypać trochę soli i dodać kilka kropel olejków eterycznych. Nakrywamy głowę ręcznikiem, by para nie uciekała na zewnątrz.

Podczas kaszlu krtaniowego można wspomóc chorego i podać mu dostępne bez recepty syropy na suchy kaszel. Pomogą one stłumić odruch kaszlu. Nawilżająco warto zastosować tabletki do ssania, które zawierają wyciąg z porostu islandzkiego. Ma on właściwości łagodzące drapanie w gardle i odruch kaszlowy. Nie powinno się natomiast stosować syropów na mokry kaszel, gdyż będą one potęgowały kasłanie.

Przy takim kaszlu u dziecka można stosować domowej roboty syrop z cebuli. Wystarczy pokroić cebulę w drobną kosteczkę i zasypać ją cukrem. Trzeba poczekać, aż cebula puści sok. Od tego momentu można podawać syrop dziecku. Po dwóch dniach syrop uzyska pełną gotowość. Należy odcedzić cebulę od płynu i schować go lodówki.

Źródła
  1. A. Danysz, A. Kwieciński, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” 2007, nr 1.
  2. H. Batura-Gabryel, Kaszel – trudny problem kliniczny, „Nowa Medycyna” 2012, nr 1.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.