Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kaszel u dziecka – kiedy należy udać się do lekarza?

Magda Habellek. Wiktor Trela15.03.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Kaszel u dziecka to niepokojący objaw, który zwykle świadczy o infekcji lub alergii. Podpowiadamy, w jaki sposób go łagodzić, kiedy iść do lekarza i co podawać dziecku.


kaszel-u-dziecka-przyczyny
pexels

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest kaszel i jakie są jego rodzaje?
  2. Ile trwa kaszel u dziecka?
  3. Co oznacza długotrwały kaszel bez zmian osłuchowych?
  4. Co pomaga na kaszel u dziecka?

Co to jest kaszel i jakie są jego rodzaje?

Gdy dziecko kaszle, to znaczy, że uruchomiła się naturalna reakcja obronna organizmu. Uruchamia się ona z różnych powodów – u dzieci najczęściej jest to objaw rozwijającej się infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.

W dobie epidemii koronawirusa kaszel u dziecka jest niepokojącym objawem. Dlatego wyjaśniamy, jakie może mieć przyczyny i jak rozpoznawać jego rodzaje. Jeśli mowa o sporadycznym kaszlu u niemowlaka lub przedszkolaka, nie ma się czym martwić. Może mieć on różne podłoże, zwykle nie jest symptomem poważnej choroby. 

Aby pomóc Ci rozpoznać rodzaj kaszlu u dziecka, nie będziemy korzystać z typowej nomenklatury medycznej. Posłużymy się potocznymi określeniami, które dobrze obrazują dźwięk i towarzyszące kasłaniu objawy.

Kaszel – rodzaje i przyczyny:

  • Kaszel krtaniowy u dziecka – wywołany najczęściej krupem, czyli zapaleniem krtani. Dość łatwo go rozpoznać, bo jest charakterystyczny – szczekający. U niemowlaka jest bardzo niebezpieczny – naczynia krwionośne w gardle rozszerzają się i mogą utrudniać oddychanie. Dlatego, gdy dziecko zaczyna tak kasłać, a napady kaszlu trwają coraz dłużej, należy wezwać lekarza.

  • Duszący kaszel u dziecka – suchy, napadowy, trwający długo. Ten objaw może świadczyć o infekcji wirusowej, np. o zakażeniu koronawirusem. Taki uporczywy kaszel może być również objawem zapalenia oskrzeli lub astmy.

  • Kaszel mokry u dziecka – ten objaw świadczy o oczyszczaniu się dróg oddechowych z wydzieliny oskrzelowej. Jest on najczęściej jedną z faz infekcji – pojawia się podczas przeziębienia i zwykle stanowi następstwo kataru spływającego po tylnej ścianie gardła. Jest również objawem bardziej niebezpiecznych chorób, takich jak zapalenie płuc. Mokry, męczący kaszel nie powinien być jednak powodem paniki – to naturalne, że organizm chce oczyścić drogi oddechowe i zapobiec zaleganiu wydzieliny w oskrzelach.

Ile trwa kaszel u dziecka?

W tym przypadku będziemy posiłkować się terminami medycznymi, które dokładnie określają czas trwania różnych typów kaszlu:

  • do 3 tygodni trwa kaszel ostry;

  • od 3 do 8 tygodni trwa kaszel podostry;

  • dłużej niż 8 tygodni trwa kaszel przewlekły.

Jak widać, kaszel może towarzyszyć nam dłużej niż pozostałe objawy infekcji. Przewlekły miewa różne podłoża, ale nigdy nie możemy go bagatelizować. Taki kaszel u niemowlaka może być objawem wielu chorób: niedoleczonej infekcji, refluksu, a nawet mukowiscydozy. Naturalnie diagnozę musi postawić pediatra i to on zdecyduje, jak będziemy leczyć kaszel.

Obserwujesz u swojego dziecka mokry lub suchy kaszel, a także inne niepokojące objawy infekcji, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, zyskasz możliwość umówienia dziecka na wizytę w gabinecie lub skorzystania z e-konsultacji z pediatrą, lekarzem rodzinnym, internistą oraz z innymi specjalistami (nawet z 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD za 239 zł miesięcznie). 

Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub na wizytę u specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze, a do lekarza POZ umówisz dziecko w ciągu 1 dnia! Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej.

Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Co oznacza długotrwały kaszel bez zmian osłuchowych?

Uporczywy kaszel u dziecka, który utrzymuje się przez kilka miesięcy, powinien być przez rodziców potraktowany poważnie. Oczywiście nie zawsze oznacza on poważną chorobę, ale warto wykluczyć wszystkie ewentualności. Jeśli maluch kaszle, a pediatra nie słyszy zmian w układzie oddechowym, przyczyn trzeba szukać gdzie indziej. Często ten objaw jest diagnozowany jako kaszel poinfekcyjny, który zwykle po okresie jesienno-zimowym przechodzi samoistnie.

Jeśli zaobserwujesz nocny kaszel u dziecka, sprawdź najpierw, czy ma ono odpowiednie warunki do spania. Sypialnia powinna być przewietrzona, temperatura niższa niż za dnia, a powietrze nawilżone. Dzieci często kaszlą w sezonie grzewczym z powodu wysuszonego ogrzewaniem powietrza. Jego jakość również ma znaczenie – duszący kaszel może być spowodowany smogiem. Rozwiążesz ten problem za pomocą oczyszczacza powietrza. 

Duszący kaszel u dziecka w nocy i za dnia może być objawem alergii. Zwróć uwagę na sytuacje, w których dziecko kaszle. Jeśli tylko nocą, może to być alergia na roztocza bytujące w pościeli lub na pierze, z którego wykonano poduszki. Jeśli dziecko kaszle w konkretnych okolicznościach, towarzyszy temu kichanie i łzawienie oczu lub wysypka, konieczna będzie wizyta u alergologa. 

Nocny kaszel u dziecka może świadczyć o obecności pasożytów w układzie pokarmowym. Lekarz zaleci badania kału i domowy zabieg odrobaczania.

Co pomaga na kaszel u dziecka?

Kaszel u niemowlęcia i małego dziecka kwalifikuje je do konsultacji pediatrycznej. Lekarz przepisze odpowiednie leki: syropy lub płyny do nebulizacji. Kaszel mokry leczy się inaczej niż suchy. Leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę ułatwiają odkrztuszanie. Dlatego podaje się je nie później niż o godzinie 17.00, inaczej mogą zaburzać dziecku sen. Duszący kaszel suchy może wymagać stosowania leków przeciwkaszlowych.

Poza medykamentami możesz stosować domowe sposoby. Zadbaj o nawilżenie dróg oddechowych – wilgotność powietrza w pokoju dziecka i duża ilość płynów to podstawa. Można podawać maluchowi miód, domowe syropy z cebuli i cytryny czy ciepłe mleko z miodem. Choć nie jest to udowodnione naukowo, doświadczenie naszych babć pokazuje, że ciepły rosół w takiej sytuacji jest najlepszym posiłkiem.

Źródła
  1. Ptak K., Cichocka-Jarosz E., Kwinta P., 2018, Kaszel przewlekły u dzieci, „Journal of Mother and Child” 22(4), s. 329–340.
  2. Doniec Z. i in., 2021, Childhood asthma–how to recognize and treat?, „Alergoprofil” 17(2), s. 10–17.
  3. Marczyńska M. i in., 2020, Postępowanie z dzieckiem z COVID-19. Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Zalecenia dla pediatrów oraz lekarzy medycyny rodzinnej w Podstawowej Opiece Zdrowotnej oraz dla leczących dzieci zakażone SARS-CoV-2 w warunkach szpitalnych, „Przegląd Pediatryczny” 49, s. 1–7.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.