Zdrowotne właściwości kawy
Kawa słynie ze swoich pobudzających właściwości, ale nie można zapominać o jej wpływie na zdrowie. Różne rodzaje kawy mają szerokie działanie. Kawa zielona wykazuje właściwości odchudzające, a zbożowa zawiera dużo błonnika pokarmowego. Dowiedz się, jak kawa może wpłynąć na Twoje zdrowie.
Skąd pochodzi kawa?
Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Ziarna kawy to nasiona należące do kakaowca. Ciężko jest jednoznacznie określić moment powstania kawy, ale pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z VIII wieku z Etiopii, gdzie były uprawiane kakaowce. Początkowo kawa nie przypominała obecnego napoju, ponieważ była używana jako środek leczniczy. Dopiero ludność arabskiego pochodzenia zaczęła traktować ją jako napar pobudzający, mający na celu dodanie energii i zmniejszenie uczucia znużenia. Pierwsze kawiarnie powstały dopiero w XVIII wieku i mieściły się w wielu dużych europejskich miastach.
Rodzaje i właściwości kawy
Istnieje wiele rodzajów kawy, dlatego każdy może znaleźć swoją ulubioną, w zależności od sposobu przygotowywania, rodzaju ziaren czy odmian. Najpopularniejsza jest czarna kawa, która ma wiele pozytywnych właściwości. Przede wszystkim nie zawiera kalorii, dlatego może być spożywana przez osoby dbające o linie. Do właściwości kawy zaliczamy:
poprawę pamięci i koncentracji,
wspomaganie odchudzania,
zmniejszanie zmęczenia,
wspomaganie przemiany materii,
zmniejszanie ryzyka pojawienia się cukrzycy typu II.
Zamiennikiem czarnej kawy jest kawa zbożowa – doskonałe źródło wapnia. Właściwości tego napoju są inne niż w przypadku kawy kofeinowej. Przede wszystkim może być on spożywany przez dzieci, kobiety w ciąży czy osoby z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ nie wykazuje działania pobudzającego. Zawiera natomiast dużo błonnika pokarmowego, który jest cenny dla zdrowia.
Zielona kawa to kolejny rodzaj. Poza właściwościami pobudzającymi znana jest również z działania odchudzającego, ponieważ zawiera wiele przeciwutleniaczy i kwas chlorogenowy, który wpływa na redukcję masy ciała.
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się mało znane kawy, jak z topinamburu, żołędziowa czy z korzenia cykorii. Właściwości tych naparów są różne. Kawa z topinamburu jest dobra dla diabetyków, napój z korzenia cykorii to doskonały zamiennik kawy kofeinowej, a kawa żołędziowa pozytywnie wpływa na żołądek, wątrobę czy śledzionę. Warto również wspomnieć o właściwościach kawy orkiszowej, która jest coraz popularniejsza, w szczególności wśród młodych osób. Charakteryzuje się zawartością witamin A, B, D i E oraz orzechowym smakiem pozbawionym kofeiny.
Właściwości kosmetyczne kawy
Właściwości kawy naturalnej zostały już wcześniej przedstawione. Warto jednak wiedzieć, że kawa poza właściwościami zdrowotnymi jest również stosowana w kosmetyce. Zawarta w niej kofeina często jest dodawana do kosmetyków, których działanie ma być pobudzające, energetyzujące czy drenujące. Kawa znajdująca się w kremach czy balsamach ujędrnia skórę, niweluje zmęczenie i sprawia, że naczynia krwionośne szybciej pracują. Zielona kawa mielona dodana do żelu do mycia ciała doskonale sprawdza się jako peeling.
Gotowana kawa ma właściwości rozgrzewające i staje się remedium na wiele dolegliwości. Do wrzącej wody należy wrzucić ziarna kawy i zagotować. Taki napar można stosować jako płukankę do włosów lub mgiełkę do ciała. Warto również dodać do niego kilka aromatycznych przypraw i wypić.
Negatywne skutki picia kawy
Jak wiadomo, kawa ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Istnieje jednak kilka negatywnych skutków jej picia. Nie należy pić kawy na czczo, niezależnie od tego, czy jest to kawa bezkofeinowa, parzona czy z mlekiem. Pozytywne właściwości kawy zostaną wyparte przez ból żołądka, niestrawność czy odwodnienie organizmu.Kawa ma działanie uzależniające, dlatego łatwo ją przedawkować. Picie jej w nadmiernych ilościach może przyczynić się do wypłukiwania z organizmu wielu potrzebnych mikroelementów i witamin, np. magnezu, żelaza czy potasu. Ponadto kawa spożywana w dużych ilościach może być przyczyną kamicy nerkowej. Nawet mała filiżanka z kawą rozpuszczalną czy parzoną wypita przed snem może spowodować problemy z zasypianiem czy bezsenność. Zdrowotne właściwości kawy przeważają negatywne skutki, dlatego powinna być ona spożywana w dozwolonych ilościach.
Istnieje opinia, że kawa podnosi ciśnienie krwi i nie powinna być pita przez osoby cierpiące na nadciśnienie, jednakże na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kawy, które nie zawierają kofeiny. Należy do nich kawa zbożowa, kawa z cykorii czy kawa bezkofeinowa.
Najzdrowsza jest czarna kawa bez dodatków. Wiele osób lubi ją jednak pić z mlekiem. Wówczas poza swoimi właściwościami pobudzającymi i smakowymi napój ma dużo więcej kalorii niż zwykła czarna kawa.
- I. Graboń, Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017.
- D. Grotto, 101 produktów dla zdrowia i życia, Vesper, Poznań 2010.<a href="https://www.southampton.ac.uk/news/2017/05/coffee-liver-study.page">https://www.southampton.ac.uk/news/2017/05/coffee-liver-study.page</a>, data dostępu 25.05.2021 r.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.