Kawa na czczo – pić, a może lepiej nie?
Kawa na czczo budzi wiele kontrowersji. Zawarta w kawie kofeina wykazuje liczne pozytywne działania ze względu na zawarte w niej przeciwutleniacze. Niemniej jednak spożywanie jej na pusty żołądek może zaburzyć produkcję niektórych hormonów czy spowodować nadkwaśność.
Kawa na czczo – czy na pewno powinieneś ją pić?
Kawa od dawna stanowi przedmiot zainteresowania naukowców, a to z uwagi na jej cenny skład – znajdują się w niej przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wielu chorób. Picie kawy to jedna z pierwszych czynności, jaką większość osób wykonuje od razu po przebudzeniu. Nierzadko z uwagi na pośpiech „mała czarna” wypijana jest na pusty żołądek, a co gorsza przez niektórych w towarzystwie porannego papierosa. W ten sposób próbują oszukać głód i dodać sobie energii. Jednak kawa na czczo to zły pomysł. Spożywana w ten sposób notorycznie może odbić się negatywnie na zdrowiu. Sprawdź, jakie mogą być skutki picia kawy na pusty żołądek.
Kawa na czczo a problemy ze strony układu pokarmowego
Picie kawy na pusty żołądek oddziałuje negatywnie zwłaszcza na układ pokarmowy. Dochodzi do zaburzenia jego pH, a dokładnie wzrostu kwasowości. Konsekwencją tego jest zgaga, niestrawność, ból brzucha. Z czasem rozwinąć się może choroba refluksowa. To choroba charakteryzująca się cofaniem treści żołądkowej do przełyku. Nieleczony refluks może skutkować uszkodzeniem przełyku czy rozwojem przewlekłego stanu zapalnego. Te z kolei są czynnikami predysponującymi do powstania tzw. przełyku Barretta, który jest stanem przednowotworowym, a dalszej perspektywie czasowej nawet raka przełyku. Wzrost kwasowości żołądka, spowodowany piciem kawy na czczo, wiąże się też z ryzykiem wystąpienia innych problemów ze strony układu pokarmowego, w tym m.in. zespołu jelita drażliwego czy choroby wrzodowej żołądka.
Bezsprzecznie kawa wpływa korzystnie na przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Wypita kawa na czczo przeczyszcza. Kofeinę spotkać można w składzie środków, które mają ułatwiać odchudzanie. Jednak spożycie kawy na pusty żołądek nie zadziała dobrze, jeśli zależy ci na posiadaniu szczupłej sylwetki. Energia, jaką dostarczy ci „mała czarna” z rana, działa krótko. Kofeina zostaje całkowicie zaabsorbowana w ciągu 40 minut, natomiast już po 15–20 minutach osiąga stężenie maksymalne w krwi. Twój organizm odezwie się szybko po kolejny zastrzyk energii do działania. W związku z tym poczujesz wilczy głód. W takich momentach łatwo sięgnąć po coś, co szybko go zlikwiduje, np. słodką drożdżówkę. A to produkt o wysokim indeksie glikemicznym, który zawiera dużą ilość łatwo przyswajalnych prostych cukrów.
Jak działa kawa na czczo na samopoczucie?
Kawa na pusty żołądek może mieć negatywny wpływ na Twoje samopoczucie. Przyczynia się do stymulowania produkcji kortyzolu – zwiększa poziom tzw. hormonu stresu. Hormon ten wytwarzany jest przez nadnercza. Jego zadaniem jest regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, metabolizmu czy poziom glukozy we krwi. Niemniej jednak, kiedy jest go za dużo w organizmie, to pojawiają się nadmierne reakcje stresowe. Chroniczny stres wiąże się z powstaniem mnóstwa problemów zdrowotnych, również tych natury psychicznej czy somatycznej. Wśród jego konsekwencji można wymienić m.in. spadek masy kostnej, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, zaburzenia pracy serca oraz częstsze popełnianie pomyłek.
Uważa się, że najlepszą porą na spożycie porannej kawy, jest czas 9.30–11.30. Wtedy obserwuje się spadek poziomu kortyzolu, gdyż jest to hormon o dobowym rytmie działania. Jego stężenie zaraz po przebudzeniu jest duże, zatem nie powinno się go jeszcze bardziej podnosić kawą spożywaną na tzw. pusty żołądek.
Oprócz podniesienia poziomu kortyzolu wypita na czczo kawa prowadzi do zachwiania równowagi hormonalnej serotoniny. Kofeina blokuje produkcję tego neuroprzekaźnika, którego głównym zadaniem jest wywoływanie uczucia dobrostanu, szczęścia czy przyjemności. Stąd też kawa na czczo może wzmagać lęk, uczucie niezadowolenia. Poza tym utrzymująca się przez dłuższy czas obniżona wartość serotoniny jest jednym z czynników prowadzących do rozwoju depresji.
Inne konsekwencja spożycia kawy na pusty żołądek
Negatywne działanie kawy na czczo można też zaobserwować ze strony układu krążenia. Z pewnością ciekawi cię: „Czy kawa podnosi ciśnienie tętnicze?”. Jej konsumpcja przez osoby, które zwyczajowo nie sięgają po „małą czarną”, może spowodować takie działanie. Nieprawidłowości w zakresie wartości ciśnienia tętniczego krwi mogą być odnotowane szczególnie u tych osób, które mają już zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze. Kofeina powoduje wzrost ciśnienia skurczowego o 5–15 mm Hg lub rozkurczowego o 5–10 mm Hg. Z kolei w przypadku osób zdrowych, które regularnie piją kawę, taki jej wpływ na ciśnienie jest niewielki.
Kawa w małych ilościach wpływa pozytywnie na pracę nerek, z uwagi na jej działanie moczopędne. Niestety spożywana w nadmiarze i na czczo może prowadzić do rozwoju kamicy nerkowej. To z kolei wiąże się z ryzykiem odwodnienia organizmu i wypłukiwania składników mineralnych, np. wapnia, żelaza. Tzw. kamienie to złogi szczawianu lub fosforanu wapnia, które powstają wówczas, gdy stężenie tych związków w moczu jest zbyt duże. Oczywiście sporadyczne przyjęcie kawy na czczo nie wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia.
- J. Ciborska, J. Kłobukowski, Wpływ kawy i herbaty na wartości wskaźników białkowych oraz ciśnienia krwi i tętna dorosłych osób, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2012, t. XLV, nr 3, s. 1065–1070.
- A.E. Mesas, L.M. Leon-Muñoz, F. Rodriguez-Artalejo i wsp., The effect of coffee on blood pressure and cardiovascular disease in hypertensive individuals: a systematic review and meta-analysis, “The American Journal of Clinical Nutrition” 2011, t. 94, nr 4, s. 1113–1126.
- W. Żukiewicz-Sobczak, E. Krasowska, P. Sobczak i wsp., Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2012, t. 18, nr 1, s. 71-76.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.