Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Kozieradka na zmarszczki – efekty, właściwości, przepisy na kosmetyki DIY

Agata Oleszkiewicz24.01.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Kozieradka to jedno z najstarszych ziół medycyny naturalnej. Właściwości rośliny dobroczynnie wpływają na układ krążeniowy, oddechowy i pokarmowy, ale przede wszystkim poprawiają wygląd i zdrowie skóry. Poznaj działanie kozieradki i dowiedz się, jak zrobić domowe kosmetyki przeciwzmarszczkowe z jej udziałem!


kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Kozieradka - jakie ma właściwości?
  2. Kozieradka - efekty stosowania na twarz
  3. Sposoby na stosowanie kozieradki

Kozieradka - jakie ma właściwości?

Kozieradka, zwana też bożą trawką, słynie z dobroczynnego działania zdrowotnego. Jej nasiona po ususzeniu i zmieleniu na dowolną grubość można przetwarzać na różnorodne kosmetyki i napoje lecznicze. Surowiec warto również wykorzystywać w kuchni jako dodatek do potraw i deserów ze względu na słodki, ale nieco mdły, zapach.

Kozieradka to jedno z najstarszych ziół stosowanych w medycynie naturalnej. Za sprawą galaktomannanu, saponin steroidowych, potasu, błonnika, związków mineralnych, lecytyny, flawonoidów, antyoksydantów czy olejków eterycznych korzystnie wpływa na pracę układu krążeniowego, oddechowego i pokarmowego, a także narząd wzroku. Wyróżnia się również działaniem przeciwgrzybicznym, antybakteryjnym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz właściwościami regeneracyjnymi, zmiękczającymi i kojącymi. Z tego względu możesz z niej korzystać w celach estetycznych, zwłaszcza jeśli walczysz z głębokimi zmarszczkami i zmianami skórnymi, takimi jak blizny i przebarwienia.

Roślina nie ma specjalnych wymagań uprawowych, dlatego możesz hodować ją w domu. W przeciwnym wypadku susz lub ekstrakt w formie olejku łatwo kupisz w sklepie.

Kozieradka - efekty stosowania na twarz

Kozieradka spowalnia fotostarzenie się skóry i wspomaga odbudowę naskórka. Pamiętaj, że maseczki, toniki i inne kosmetyki wspierają odbudowę włókien kolagenowych, a także sprzyjają odnowie biologicznej skóry. Starzenie się to postępujący i nieunikniony proces, którego każdy z nas doświadcza, ale regularnie nakładany na twarz olej z kozieradki może opóźnić pojawienie się nieestetycznych zmarszczek i poprawić wygląd tych już istniejących.

Systematycznie stosowana kozieradka działa jak środek przeciw starzeniu się skóry. Dzięki bogatej zawartości niacyny i antyoksydantów stymuluje procesy odnowy uszkodzonych i zwiotczałych komórek i bierze udział w produkcji nowych. To pozwala nie tylko na wygładzenie zmarszczek na czole czy w okolicy oczu, ale i na zniwelowanie przebarwień i bruzd. Poza tym roślina, stosowana w zabiegach oczyszczających, takich jak peeling enzymatyczny, sprzyja usunięciu zaskórników i martwego naskórka. Możesz jej używać bez względu na typ cery. Kozieradka optymalizuje bowiem produkcję sebum i zmniejsza efekt błyszczenia, a jeśli męczy Cię sucha skóra na twarzy, odczujesz głębokie nawilżenie i odświeżenie już po kilku zabiegach.

Kozieradka stanowi nieocenione lekarstwo na stany zapalne powstałe przez rany, egzemy czy oparzenia. Przyspiesza leczenie niektórych problemów dermatologicznych. Szczególnie dobrze na jej działanie podatne są siniaki, krwiaki i cera trądzikowa. Kozieradkę możesz wykorzystać przy owrzodzeniach i ropnych zmianach nie tylko na twarzy, ale też w innych okolicach ciała.

Sposoby na stosowanie kozieradki

Nasiona kozieradki po zaparzeniu uwalniają związki śluzowe, dzięki czemu powstałą papkę możesz łatwo wykorzystać do prostych zabiegów odmładzających w domu. Wystarczy, że zalejesz gorącą wodą łyżeczkę całych lub pół łyżeczki sproszkowanych nasion. Po ostudzeniu powstały produkt zastosuj jako maskę - nałóż ją na twarz na 20 minut. Szklanka naparu powinna wystarczyć na 2-3 zabiegi. Maseczka poprawi napięcie skóry i wygładzi zmarszczki pod oczami już po kilku razach.

Zmielone nasiona kozieradki możesz zalać ciepłym olejem sezamowym, lnianym lub makowym, ale również oliwą z oliwek, w takiej ilości, aby otrzymać pastę. Mus możesz wykorzystać do mycia i tonizowania twarzy. Zmielone lub rozdrobnione nieco ziarna sprawdzą się w roli peelingu zarówno mechanicznego, jak i enzymatycznego. Jeśli z kolei odcedzisz ziarna od śluzowego napoju, z otrzymanej zawiesiny możesz wykonać okłady na powieki i okolice kurzych łapek. Wystarczy, że namoczysz w roztworze gazik i przyłożysz do ciała na kilka minut. Przemywaj sobie nim również dekolt i ramiona. Ponadto warto wykorzystać go jako maskę na inne okolice ciała, np. na uda i pośladki.Odwar powstały z gotowania 1 łyżeczki kozieradki w szklance wody stosuj zewnętrznie na rany, blizny, przebarwienia, siniaki, pajączki. Możesz też wykorzystać go jako wcierkę do włosów.

Źródła
  1. W. Jaroniewski, A. Ożarowski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  2. B. Król-Kogus, M. Krauze-Baranowska, Kozieradka pospolita - źródło związków o aktywności hormonalnej?, „Farmacja Polska” 2012, nr 68.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.