account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Krwawienie z dziąseł – co może je powodować?

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela21.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu, nitkowaniu bądź samoistne może mieć wiele przyczyn. Do jego powstania predysponują przede wszystkim stany zapalne dziąseł i przyzębia, niedobory witaminy C, urazy wywołane źle dopasowaną protezą. Sprawdź, jakie jeszcze czynniki odpowiadają za krwawiące dziąsła i jak z nimi walczyć.


krwawienie-z-dziasel-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
unsplash

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Krwawienie z dziąseł – jakie są przyczyny?
  2. Krwawienie dziąseł spowodowane stanem zapalnym
  3. Krwawienie z dziąseł – objaw choroby przyzębia
  4. Dlaczego dziąsła krwawią?
  5. Krwawienie zębów w ciąży
  6. Co na krwawiące dziąsła?

Krwawienie z dziąseł – jakie są przyczyny?

Krwawienie z dziąseł to nierzadko bagatelizowany objaw. Pojawiająca się na dziąsłach krew to wynik ich mechanicznego uszkodzenia spowodowanego m.in. zbyt intensywnym szczotkowaniem, nitkowaniem zębów czy używaniem szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Niemniej jednak nie powinno się lekceważyć tego objawu. Krwawienie z dziąseł może okazać się objawem licznych schorzeń i to nie tylko tych związanych ze stanem jamy ustnej.

Wśród najczęściej spotykanych przyczyn krwawienia dziąseł wymienia się stan zapalny dziąseł i choroby przyzębia – paradontozę. Częstym zjawiskiem jest krwawienie dziąseł w czasie ciąży. Krwawiące dziąsła pojawić się mogą u cukrzyków, w przebiegu białaczki, jako skutek uboczny przyjmowanie niektórych leków (np. immunosupresyjnych, stosowanych w leczeniu padaczki). Zwiększone ryzyko ich wystąpienia dotyczy osób o obniżonej odporności, z niedoborem witaminy C. Niżej omówione zostaną pokrótce najczęstsze przyczyny krwawienia dziąsła.

Polecamy

jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie

Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?

Niedobory witamin mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia – dlatego tak istotna jest urozmaicona dieta. I chociaż prawie każdy o tym wie, nie każdy ma czas, aby codziennie analizować swój jadłospis. Dodajmy do tego problemy z układem trawiennym, które dają się we znaki sporej części społeczeństwa. Ich wynikiem mogą być zaburzenia wchłaniania cennych witamin i minerałów z przewodu pokarmowego. Jak to sprawdzić? Kiedy Twój organizm daje Ci znać, że czegoś mu brakuje?

Redakcja19.11.2021

Krwawienie dziąseł spowodowane stanem zapalnym

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zwłaszcza przestrzeni międzyzębowych, powoduje odkładanie się płytki bakteryjnej na zębach i na linii dziąseł. Jej nagromadzenie może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, tkliwością dziąsła wraz z utworzeniem kieszeni dziąsłowej (rzekomej). Wśród innych objawów tego stanu wymienia się: krwawienie dziąseł, ból, nieświeży oddech, uczucie niesmaku, swędzenie dziąseł. Do powstania stanu zapalnego dziąseł przyczynić mogą się też afty, czyli czerwone, białe lub szare owrzodzenia.

Nieleczone zapalenie dziąseł może postępować i rozwinąć się w zapalenie przyzębia. Leczenie krwawienia dziąseł wywołanego przez stan zapalny polega przede wszystkim na poprawie codziennej higieny jamy ustnej. Regularne i dokładne mycie zębów pastą do zębów z fluorkiem lub specjalistyczną pastą do pielęgnacji dziąseł, używanie odpowiednich szczoteczek i płynu do płukania ust w celu zahamowania tworzenia się płytki nazębnej.

Krwawienie z dziąseł – objaw choroby przyzębia

Krwawiące dziąsła (samoistne lub podczas szczotkowania) to typowy objaw zapalenia przyzębia, które zwyczajowo nazywane jest paradontozą. Najprościej przedstawić ją jako chorobę infekcyjną tkanek przyzębia, która w większości przypadków wywołana jest przez bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Pierwsze objawy paradontozy to obnażenie szyjek zębów.

Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się kolejne dolegliwości, w tym nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, zaczerwienienie, obrzęk, nadwrażliwość na temperaturę, tkliwość. Paradontoza powoduje cofnięcie dziąsła, pojawienie się kieszonki dziąsłowej (zwiększona przestrzeń między przyzębiem a zębem). W skrajnych przypadkach dochodzi do rozchwiania zębów, szparowatości, ropnia tkanek przyzębia, bólu zębów i ich utraty.

Leczenie krwawiących dziąseł w paradontozie polega na początkowym etapie choroby na systematycznym usuwaniu kamienia nazębnego i prowadzeniu higieny jamy ustnej. W przypadku braków zębowych wskazane jest wykonanie uzupełnień protetycznych. Bardziej zaawansowane postaci wymagają dodatkowo kiretażu (zabiegu oczyszczania powierzchni korzenia). Niekiedy nawet konieczne okazuje się uzupełnieniem ubytków kostnych kościozastępczymi preparatami. Leczenie krwawienia w paradontozie uzupełnia się antybiotykoterapią.

Dlaczego dziąsła krwawią?

Krwawiące dziąsła przy myciu zębów czy samoistne mogą być wynikiem uszkodzeń w jamie ustnej. Wśród najczęstszych ich przyczyn wymienia się:

  • źle dopasowane protezy,

  • nawisające wypełnienia,

  • wady zgryzu, które zaburzają czynność jamy ustnej.

Krwawienie dziąseł ustanie, kiedy zlikwidowana zostanie odpowiadająca za nie przyczyna – protezy czy wypełnienia należy wymienić, wady zgryzu leczyć ortodontycznie nierzadko we współpracy z innymi specjalistami z zakresu stomatologii.

Krwawienie zębów w ciąży

Towarzyszące ciąży zmiany hormonalne mogą przyczynić się do powstania tzw. ciążowego zapalenia dziąseł. Największą rolę w jego rozwoju odgrywa progesteronu, który sprzyja wzrostowi przepływu krwi przez tkankę dziąseł, w konsekwencji czego stają się one wrażliwe. Głównym jego objawem jest krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu, ich obrzęknięcie i zaczerwienienie. Objawy nasila obecność płytki nazębnej. Krwawienie dziąseł najczęściej obserwuje się u kobiet w drugim trymestrze ciąży. Lekarze stomatolodzy zalecają dokładną higieny jamy ustnej i usuwanie kamienia. Zmiany z reguły znikają po przyjściu dziecka na świat. Podobnie jest z guzkiem ciążowym, który może pojawić się w przebiegu ciążowego zapalenia dziąseł. To czerwony guzek lokalizujący się zwykle w okolicy górnych zębów przednich. Nie są to zmiany nowotworowe. Warto w tym miejscu nadmienić, że bardzo ważne jest leczenie zepsutych zębów przez ciężarne, ale i resztę społeczeństwa z uwagi na negatywny wpływ chorób jamy ustnej na cały organizm.

Co na krwawiące dziąsła?

Poza specjalistycznymi sposobami leczenia na krwawiące dziąsła warto:

  • suplementować witaminę C i rutynę, która wzmacnia jej działanie. Związki te uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i zapobiegają ich pękaniu,

  • zmienić technikę mycia wykonywać ruchy wymiatające, a nie poziome,

  • zmienić szczoteczkę na miękką i pastę na taką do chorych dziąseł,

  • masować dziąsła – wystarczy delikatni głaskać je szczoteczką w kierunku od szczęki do zębów,

  • używać nici dentystycznej, irygatora, szczoteczek międzyzębowych.

Kiedy krwawią dziąsła zaleca się stosować płukanki na bazie wody utlenionej, które działają odkażająco czy łagodzące płukanki ziołowe, np. z szałwii, rumianku czy tymianku.

Źródła
  1. M. Jóźwik, Z. Kopański, Choroby przyzębia, „Journal of Clinical Healthcare” 2014, nr 1, s. 30-34.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.