Krwawienie z dziąseł – co może je powodować?
Krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu, nitkowaniu bądź samoistne może mieć wiele przyczyn. Do jego powstania predysponują przede wszystkim stany zapalne dziąseł i przyzębia, niedobory witaminy C, urazy wywołane źle dopasowaną protezą. Sprawdź, jakie jeszcze czynniki odpowiadają za krwawiące dziąsła i jak z nimi walczyć.
Polecane
Krwawienie z dziąseł – jakie są przyczyny?
Krwawienie z dziąseł to nierzadko bagatelizowany objaw. Pojawiająca się na dziąsłach krew to wynik ich mechanicznego uszkodzenia spowodowanego m.in. zbyt intensywnym szczotkowaniem, nitkowaniem zębów czy używaniem szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Niemniej jednak nie powinno się lekceważyć tego objawu. Krwawienie z dziąseł może okazać się objawem licznych schorzeń i to nie tylko tych związanych ze stanem jamy ustnej.
Wśród najczęściej spotykanych przyczyn krwawienia dziąseł wymienia się stan zapalny dziąseł i choroby przyzębia – paradontozę. Częstym zjawiskiem jest krwawienie dziąseł w czasie ciąży. Krwawiące dziąsła pojawić się mogą u cukrzyków, w przebiegu białaczki, jako skutek uboczny przyjmowanie niektórych leków (np. immunosupresyjnych, stosowanych w leczeniu padaczki). Zwiększone ryzyko ich wystąpienia dotyczy osób o obniżonej odporności, z niedoborem witaminy C. Niżej omówione zostaną pokrótce najczęstsze przyczyny krwawienia dziąsła.
Krwawienie dziąseł spowodowane stanem zapalnym
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zwłaszcza przestrzeni międzyzębowych, powoduje odkładanie się płytki bakteryjnej na zębach i na linii dziąseł. Jej nagromadzenie może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, tkliwością dziąsła wraz z utworzeniem kieszeni dziąsłowej (rzekomej). Wśród innych objawów tego stanu wymienia się: krwawienie dziąseł, ból, nieświeży oddech, uczucie niesmaku, swędzenie dziąseł. Do powstania stanu zapalnego dziąseł przyczynić mogą się też afty, czyli czerwone, białe lub szare owrzodzenia.
Nieleczone zapalenie dziąseł może postępować i rozwinąć się w zapalenie przyzębia. Leczenie krwawienia dziąseł wywołanego przez stan zapalny polega przede wszystkim na poprawie codziennej higieny jamy ustnej. Regularne i dokładne mycie zębów pastą do zębów z fluorkiem lub specjalistyczną pastą do pielęgnacji dziąseł, używanie odpowiednich szczoteczek i płynu do płukania ust w celu zahamowania tworzenia się płytki nazębnej.
Krwawienie z dziąseł – objaw choroby przyzębia
Krwawiące dziąsła (samoistne lub podczas szczotkowania) to typowy objaw zapalenia przyzębia, które zwyczajowo nazywane jest paradontozą. Najprościej przedstawić ją jako chorobę infekcyjną tkanek przyzębia, która w większości przypadków wywołana jest przez bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Pierwsze objawy paradontozy to obnażenie szyjek zębów.
Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się kolejne dolegliwości, w tym nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, zaczerwienienie, obrzęk, nadwrażliwość na temperaturę, tkliwość. Paradontoza powoduje cofnięcie dziąsła, pojawienie się kieszonki dziąsłowej (zwiększona przestrzeń między przyzębiem a zębem). W skrajnych przypadkach dochodzi do rozchwiania zębów, szparowatości, ropnia tkanek przyzębia, bólu zębów i ich utraty.
Leczenie krwawiących dziąseł w paradontozie polega na początkowym etapie choroby na systematycznym usuwaniu kamienia nazębnego i prowadzeniu higieny jamy ustnej. W przypadku braków zębowych wskazane jest wykonanie uzupełnień protetycznych. Bardziej zaawansowane postaci wymagają dodatkowo kiretażu (zabiegu oczyszczania powierzchni korzenia). Niekiedy nawet konieczne okazuje się uzupełnieniem ubytków kostnych kościozastępczymi preparatami. Leczenie krwawienia w paradontozie uzupełnia się antybiotykoterapią.
Dlaczego dziąsła krwawią?
Krwawiące dziąsła przy myciu zębów czy samoistne mogą być wynikiem uszkodzeń w jamie ustnej. Wśród najczęstszych ich przyczyn wymienia się:
źle dopasowane protezy,
nawisające wypełnienia,
wady zgryzu, które zaburzają czynność jamy ustnej.
Krwawienie dziąseł ustanie, kiedy zlikwidowana zostanie odpowiadająca za nie przyczyna – protezy czy wypełnienia należy wymienić, wady zgryzu leczyć ortodontycznie nierzadko we współpracy z innymi specjalistami z zakresu stomatologii.
Krwawienie zębów w ciąży
Towarzyszące ciąży zmiany hormonalne mogą przyczynić się do powstania tzw. ciążowego zapalenia dziąseł. Największą rolę w jego rozwoju odgrywa progesteronu, który sprzyja wzrostowi przepływu krwi przez tkankę dziąseł, w konsekwencji czego stają się one wrażliwe. Głównym jego objawem jest krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu, ich obrzęknięcie i zaczerwienienie. Objawy nasila obecność płytki nazębnej. Krwawienie dziąseł najczęściej obserwuje się u kobiet w drugim trymestrze ciąży. Lekarze stomatolodzy zalecają dokładną higieny jamy ustnej i usuwanie kamienia. Zmiany z reguły znikają po przyjściu dziecka na świat. Podobnie jest z guzkiem ciążowym, który może pojawić się w przebiegu ciążowego zapalenia dziąseł. To czerwony guzek lokalizujący się zwykle w okolicy górnych zębów przednich. Nie są to zmiany nowotworowe. Warto w tym miejscu nadmienić, że bardzo ważne jest leczenie zepsutych zębów przez ciężarne, ale i resztę społeczeństwa z uwagi na negatywny wpływ chorób jamy ustnej na cały organizm.
Co na krwawiące dziąsła?
Poza specjalistycznymi sposobami leczenia na krwawiące dziąsła warto:
suplementować witaminę C i rutynę, która wzmacnia jej działanie. Związki te uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i zapobiegają ich pękaniu,
zmienić technikę mycia wykonywać ruchy wymiatające, a nie poziome,
zmienić szczoteczkę na miękką i pastę na taką do chorych dziąseł,
masować dziąsła – wystarczy delikatni głaskać je szczoteczką w kierunku od szczęki do zębów,
używać nici dentystycznej, irygatora, szczoteczek międzyzębowych.
Kiedy krwawią dziąsła zaleca się stosować płukanki na bazie wody utlenionej, które działają odkażająco czy łagodzące płukanki ziołowe, np. z szałwii, rumianku czy tymianku.
Obserwujesz u siebie niepokojące krwawienie z dziąseł, które powinno zostać skonsultowane z lekarzem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz sprawdzić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.
Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- M. Jóźwik, Z. Kopański, Choroby przyzębia, „Journal of Clinical Healthcare” 2014, nr 1, s. 30-34.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.