Liposukcja – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu
Stosujesz dietę redukcyjną, regularnie ćwiczysz, a mimo to „oponka” na brzuchu nie znika? Niektóre partie ciała są oporne na tradycyjne metody odchudzania, dlatego wiele osób sięga po możliwości, jakie daje medycyna estetyczna. Liposukcja – popularnie znana także jako odsysanie tłuszczu – to zabieg, podczas którego złogi tłuszczu są rozbijane i usuwane z problematycznych partii. Mogą poddać się mu np. kobiety po ciąży, mężczyźni zmagający się z ginekomastią lub osoby chcące poprawić proporcje swojego ciała.
Liposukcja – co to takiego i na czym polega?
Liposukcja to inwazyjna metoda usuwania tkanki tłuszczowej z problematycznych partii ciała, które nie zmniejszają się mimo diety redukcyjnej i ćwiczeń. Polega ona na rozbijaniu złogów tłuszczowych i usuwaniu ich z ciała, dzięki czemu możesz pozbyć się niechcianego tłuszczu raz na zawsze. Najczęściej sięgają po nią osoby chcące wyszczuplić i wymodelować uda, brzuch, pośladki, ramiona czy policzki.
Pamiętaj, że nie jest to sposób na odchudzanie, lecz droga do tego, aby przywrócić ciału odpowiednie proporcje. Zanim zgłosisz się do chirurga plastycznego, skorzystaj z porad dietetyka i trenera personalnego, aby upewnić się, czy naturalne metody odchudzania rzeczywiście nie przynoszą efektów.
Najpopularniejsze rodzaje liposukcji
Liposukcja jest wykonywana za pomocą różnych, coraz bardziej nowoczesnych technik. Ze względu na stosowane metody można wyróżnić kilka rodzajów tego zabiegu, np.:
liposukcja ssąca – najbardziej tradycyjny i zarazem najczęściej stosowany sposób pozbycia się tkanki tłuszczowej. Na skórze robi się nacięcia, przez które wprowadzona zostaje kaniula – popularnie znana jako wenflon – podłączona do specjalnego urządzenia próżniowego. To właśnie ono „odsysa” złogi tłuszczowe;
liposukcja kawitacyjna – w ramach tej techniki wykorzystywane są ultradźwięki. To właśnie one niszczą komórki tłuszczowe, upłynniają tłuszcz i ułatwiają jego odsysanie;
liposukcja wibracyjna – szybkie wibracje kaniuli doprowadzają do łatwiejszego rozbijania złogów tłuszczowych;
liposukcja wodna – ta metoda wykorzystuje specjalną igłę, przez którą usuwany jest tłuszcz. Polega ona na tym, że wiązka wody oddziałuje na komórki tłuszczowe, zmieniając ich strukturę;
liposukcja laserowa – w kaniuli (wenflonie) znajduje się laser. Gdy dochodzi do „zassania” tkanki tłuszczowej, laser odseparowuje ją od innych tkanek. Podczas zabiegów wykonywanych tą metodą pacjent nie traci krwi.
Chcesz zgubić kilka kilogramów przed zabiegiem? Sięgnij po naturalne metody i sprawdź, jakie zioła na odchudzanie są najskuteczniejsze. Sprawdź też, jak przy utracie i kontroli wagi może pomóc semaglutyd.
Kiedy warto wykonać liposukcję?
Odsysanie tłuszczu to dobre rozwiązanie dla osób, które mimo diety i ćwiczeń nie mogą „odchudzić” konkretnych partii ciała – mają prawidłowe BMI, jednak wygląd ich bioder, ud, podbródka czy ramion pozostawia wiele do życzenia. Rozbicie komórek tłuszczowych przywraca ciału odpowiednie proporcje i bardzo korzystnie wpływa na samoocenę.
Ponadto liposukcję zaleca się osobom cierpiącym na lipodemię (chorobę grubych nóg – tkanka tłuszczowa gromadzi się w kończynach dolnych). Nieestetyczny wygląd pociąga za sobą również obrzęki znacznie utrudniające komfort codziennego życia. Wskazaniem do zabiegu jest również ginekomastia, czyli łagodny przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn. Odsysanie tłuszczu mogą też rozważyć kobiety po porodzie, które – mimo odpowiedniej diety i właściwie dobranego treningu – nie są w stanie zredukować tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia liposukcji
Liposukcja nie jest metodą odchudzania, a kwalifikację do zabiegu otrzymują tylko osoby mające nie więcej niż 20 kg nadwagi. Jeśli nie spełniasz tego warunku, sprawdź, jakie są sposoby na szybką utratę wagi. Odsysania tłuszczu nie praktykuje się także u osób niepełnoletnich. Wśród przeciwwskazań wymienia się choroby przewlekłe, takie jak:
schorzenia autoimmunologiczne,
choroby tarczycy,
nadciśnienie,
zaburzenia krzepnięcia krwi,
choroby układu oddechowego,
choroby nerek,
nieleczona cukrzyca,
choroby skóry,
zaburzenia psychiczne różnego typu.
Palacze chcący poddać się liposukcji powinni zrezygnować z palenia tytoniu co najmniej 2 miesiące przed planowanym zabiegiem. Odsysania tłuszczu nie wykonuje się również u kobiet w ciąży.
Liposukcja – jak przygotować się do zabiegu?
Po otrzymaniu kwalifikacji pora przygotować się do zabiegu. Jeśli stosujesz leki przeciwzakrzepowe, odstaw je przed planowanym zabiegiem (czas odstawienia leku zależy od jego rodzaju i musi być skonsultowany ze specjalistą), a przyjmowanie wszystkich innych medykamentów konsultuj z lekarzem. Przed liposukcją trzeba wykonać zlecone przez lekarza ogólne badanie moczu oraz krwi: morfologię podstawową, oznaczenie grupy krwi, wskaźniki krzepnięcia, glukozę i kreatyninę.
W dniu zabiegu – zwłaszcza jeśli będzie on wykonywany w znieczuleniu ogólnym – powinieneś być na czczo. Odsysanie tłuszczu trwa od 2 do 6 godzin. W czasie jego trwania lekarz wykonuje małe nacięcia na ciele, przez które zostanie wprowadzona kaniula (wenflon) odsysająca tłuszcz. Tak jak w przypadku innych operacji zostaniesz podpięty do aparatury monitorującej parametry życiowe i zostaną ci podane dożylnie płyny, aby uzupełnić ich braki powstałe w trakcie zabiegu.
Liposukcja – czy jej efekty są trwałe?
Usunięte w trakcie zabiegu komórki tłuszczowe nie odradzają się w tych samych miejscach. Efekt zabiegu jest więc trwały, jednak trzeba pamiętać, że tłuszcz może gromadzić się w innych partiach ciała, a sprzyjają temu nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Dlatego poznaj swoje zapotrzebowanie kaloryczne i staraj się, aby ilość spożywanych kalorii go nie przekraczała.
- W. Hanke i in., Liposukcja, Seria Dermatologia Kosmetyczna, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2008.
- E. Frederike, Lipodemia. Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej, cellulitu i otyłości nóg oraz złagodzić ból, dzięki skutecznym zabiegom i prawidłowej diecie, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.