Czym charakteryzuje się łupież tłusty? Leczenie i przyczyny przykrej dolegliwości
Łupież tłusty to uciążliwy problem natury estetycznej i zdrowotnej. Nieleczony, nie tylko wygląda brzydko, lecz także może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Na szczęście można się go pozbyć. Z czego wynika tłusty łupież i co powinieneś zrobić, aby zlikwidować tę przykrą dolegliwość?
Co to jest łupież tłusty?
Łupież tłusty, nazywany też łojotokowym, to jedna z chorób owłosionej skóry głowy, która polega na nadmierny łuszczeniu się naskórka. W przeciwieństwie do suchej odmiany jest bardziej widoczny i trudniejszy w leczeniu. Wywołuje go nadmierny rozrost grzybów Malassezia. Co istotne, towarzyszy mu mocno przetłuszczająca się skóra głowy, ponieważ problem ten jest bezpośrednio związany z nasilonym łojotokiem.
Jak wygląda łupież tłusty?
Łupież łojotokowy daje szereg charakterystycznych objawów. Dość łatwo go rozpoznać, ponieważ jest mniej nasilony od suchej odmiany choroby. Jak odróżnić łupież suchy od tłustego? W pierwszym przypadku problemowi towarzyszą białe i suche płatki złuszczonego naskórka, które sypią się na włosy, ramiona i ubrania. Z kolei łupież tłusty objawia się żółtymi, błyszczącymi łuskami, które pokrywają skórę głowy. Tworzą one niespójną, grudkowatą masę, którą łatwo wyczuć. Z ich występowaniem wiąże się silny, uciążliwy świąd, który wywołuje chęć drapania, co z kolei prowadzi do powstawania strupów i nadkażeń. Ponadto przy łupieżu łojotokowym może wystąpić rumień oraz rozwinąć się stan zapalny skóry. Często dochodzi też do wypadania włosów.
Tego typu dolegliwość przypomina nieco inną chorobę, jaką jest grzybica skóry głowy. W przeciwieństwie do niej łupież tłusty nie jest jednak zakaźny. Ponadto może zaatakować także inne partie ciała, m.in. brwi, rzęsy, ucho zewnętrzne oraz czoło.
Skąd się bierze tłusty łupież?
Podstawowe przyczyny łupieżu tłustego to nadmiar produkowanego sebum oraz związane z tym silne namnażanie się grzybów z gatunku Malassezia. Do takiego stanu rzeczy może dojść z wielu powodów. Jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi choroby są nasilone problemy hormonalne, które prowadzą do zwiększonej aktywności gruczoł ów łojowych. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie dojrzewania, dlatego powszechną dolegliwością jest łupież tłusty u dziecka w wieku nastoletnim. Problem ten może jednak dotknąć Cię bez względu na wiek. Co ciekawe, częściej występuje on u mężczyzn.
Tłusty łupież bywa wynikiem niewłaściwych nawyków higienicznych. Jesteś na niego narażony, jeśli z nieodpowiednią częstotliwością myjesz włosy – zarówno za rzadko, jak i zbyt często. Ryzyko wystąpienia choroby jest też większe, gdy niedokładnie spłukujesz szampon lub odżywkę.
Ponadto rozwojowi dolegliwości sprzyja przegrzewanie głowy (np. poprzez częste używanie suszarki, noszenie czapki czy gorące kąpiele) oraz nadmierne pocenie się. Niekorzystne jest też spanie z mokrymi włosami oraz zbyt częste używanie kosmetyków, które mogą nasilać łojotok, np. lakierów czy żeli. Łupież tłusty częściej rozwija się też w tropikalnym klimacie, ponieważ zarówno wysokie temperatury, jak i duża wilgoć prowadzą do nadmiernego namnażania się grzybów.
Na łupież tłusty wpływ ma tryb życia. Jeśli na co dzień towarzyszy Ci stres i niezdrowo się odżywiasz, istnieje większe ryzyko, że dotknie Cię ta przypadłość. Pamiętaj również, że czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się łupieżu łojotokowego są inne schorzenia skóry, a także choroby przewlekłe, np. cukrzyca. Problem ten może też być wynikiem obniżonej odporności oraz długotrwałego przyjmowania leków, np. antybiotyków.
Łupież tłusty – leczenie i domowe środki
Łupież łojotokowy powinien zostać poddany leczeniu. Jeżeli dokucza Ci ten problem, najlepiej skonsultuj się z lekarzem – specjalista przepisze Ci odpowiednie środki. Najczęściej są to różnego typu kremy, płyny oraz szampony. Zadaniem tego typu preparatów jest zmniejszenie łojotoku, delikatne złuszczenie naskórka oraz odblokowanie ujść gruczołów łojowych. Specjalne środki działają też grzybobójczo i keratolitycznie oraz łagodzą podrażnienia skóry i nieprzyjemne swędzenie. Jeżeli jednak preparaty stosowane miejscowo nie pomogą, lekarz może także zalecić Ci przyjmowanie leków doustnych.
Choć łupież tłusty można z powodzeniem leczyć, dolegliwość ta ma tendencję do nawracania. Wyjątkowo ważne jest więc, abyś podszedł do problemu holistycznie i zmienił swój tryb życia. Zadbaj o wzbogacenie diety w odpowiednie witaminy i minerały, ogranicz stres oraz zwróć większą uwagę na właściwą pielęgnację włosów i skóry głowy.
Możesz zastosować naturalne metody wspomagające leczenie. Co na łupież tłusty sprawdzi się najlepiej? Pomocne są różnego typu płukanki, np. z octu oraz ziół (np. szałwii, pokrzywy, nagietka, rozmarynu, kozieradki czy liści łopianu). Domowe sposoby na łupież tłusty to także wcieranie w skórę głowy soku z cytryny oraz nakładanie olejku herbacianego lub maski z zielonej glinki.
Obserwujesz u siebie objawy łupieżu tłustego, któremu towarzyszy wzmożone wypadanie włosów? Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Samodzielnie zaplanuje on leczenie albo skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi.
W ramach pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do nawet 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie), w tym do dermatologa i alergologa. Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych.
Sprawdź dostępne pakiety i wybierz ten najbardziej odpowiedni dla Ciebie.
- M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 3 (8).
- M. Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, „Nowa Medycyna” 2002, nr 3.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.