Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny powstania i domowe sposoby zwalczania

Olga Dąbska30.07.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Łuszcząca się skóra na twarzy może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym m.in. złą pielęgnacją, chorobami, lekami, warunkami pogodowymi. Niekiedy wymaga fachowego leczenia. By zlikwidować problem łuszczenia się skóry twarzy, warto korzystać z domowych sposobów, np. naturalnych masek i peelingów, zdrowej diety, nawilżania powietrza czy dobrze dobranych kremów.


luszczaca-sie-skora-na-twarzy-domowe-sposoby
unsplash.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry na twarzy?
  2. Przyczyny łuszczącej się skóry na twarzy
  3. Dobre kosmetyki na łuszczącą się skórę na twarzy
  4. Peelingi w terapii łuszczącej się skóry
  5. Domowe sposoby na łuszczącą się skórę

Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry na twarzy?

Łuszcząca się skóra na twarzy to problem wielu ludzi. Przyczyną tej przypadłości jest zaburzona zdolność organizmu do zatrzymywania wody w warstwie naskórkowej. Dużą rolę odgrywa również zbyt mała ilość lipidów w rogowej warstwie naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej, wierzchniej jego części. Lipidy to związki zbudowane z m.in. kwasów tłuszczowych, ceramidów, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ich zadaniem jest ochrona przed odparowywaniem wody i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym warunkują utrzymanie elastyczności, jędrności i miękkości skóry. Konsekwencją „uciekania” wody ze skóry i niedostatecznej ilości lipidów jest sucha skóra twarzy. Tej dolegliwości towarzyszą zaczerwienienie, łuszczenie się, pieczenie bądź świąd skóry.

Przyczyny łuszczącej się skóry na twarzy

Za łuszczącą się skórę na twarzy odpowiadać może wiele przyczyn. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:

  • przyjmowanie niektórych leków;

  • nieodpowiednią pielęgnację, np. stosowanie drażniących środków myjących, kosmetyków z etanolem w składzie;
    zbyt częste opalanie się lub korzystanie z solarium - promieniowanie UV szczególnie źle znosi cera wrażliwa;

  • ekspozycję na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych takich jak silny mróz, niska wilgotność czy mocny wiatr.
    Łuszcząca skóra twarzy bywa objawem problemów zdrowotnych. Wśród chorób predysponujących do jej powstania wymienia się m.in.:

  • cukrzycę,

  • problemy z tarczycą,

  • zaburzenia budowy lub czynności naskórka, np. atopowe zapalenie skóry,
    pokrzywkę pojawiającą się w przebiegu alergii skórnej,

  • różne odmiany trądziku,

  • rumień zakaźny,

  • zmiany hormonalne u kobiet - menopauzę, czyli wygasanie funkcji jajników (zmniejszenie wydzielania estrogenu i progesteronu, które determinują po części ilość wydzielanego łoju, syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego).

Skóra często łuszczy się na twarzy z powodu nieprawidłowej diety. Problem ten może pojawić się, kiedy twój jadłospis jest ubogi w składniki mineralne i witaminy. Przyczyną tej przypadłości bywa też zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Wówczas dochodzi do odwodnienia, a ono ma wpływ na wygląd zewnętrzny. Łuszcząca się skóra twarzy stanowić może ponadto konsekwencję przebywania w niesprzyjającym środowisku pracy. Na czynniki drażniące narażeni są m.in. pracownicy służby zdrowia czy zakładów przemysłu chemicznego oraz fryzjerzy i kucharki.

Dobre kosmetyki na łuszczącą się skórę na twarzy

Łuszcząca się skóra na czole, nosie czy na innej części twarzy wygląda nieestetyczne. Z uwagi na to, że może mieć różne podłoże, zgłoś się z tym problemem do lekarza dermatologa. On określi fachowe postępowanie. Możesz też wspomóc się domowymi sposobami na łuszczącą się skórę na twarzy. W walce z tą niedoskonałością pomóc ci może stosowanie kosmetyków nawilżających, czyli o działaniu:

  • hydrofilowym - te preparaty (m.in. na bazie aloesu i gliceryny) mają zdolność do wiązania wody w naskórku;

  • hydrofobowym - takie produkty hamują parowanie wody ze skóry i zapobiegają odwodnieniu poprzez utworzenie na powierzchni skóry cienkiej warstwy ochronnej. Takie właściwości mają oleje mineralne, parafina, wazelina, woski i estry kwasów tłuszczowych.
    Pamiętaj, że nawilżając skórę, zapobiega się jej łuszczeniu. Niweluje się ponadto zaczerwienienia i szorstkość.

Peelingi w terapii łuszczącej się skóry

Ważne miejsce w zwalczaniu łuszczącej skóry na twarzy zajmuje jej regularne złuszczanie. W tym celu możesz wykorzystać peeling. Zabieg ten usuwa martwy naskórek i w efekcie skóra staje się gładka oraz miękka. Poza tym przyspiesza odnowę komórkową i stymuluję syntezę włókien kolagenu i elastyny. Peeling wykonuj 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częsty może uszkodzić warstwę ochronną skóry oraz spowodować jej podrażnienie i przesuszenie. Żeby zrobić peeling, możesz wykorzystać gotowe preparaty, choć warto przygotować je samodzielnie w domu. Oto przykłady własnoręcznie zrobionych mikstur do zabiegów złuszczania:

  • peeling cukrowy z kiwi
    - składniki: 1 owoc kiwi, 2 łyżeczki startej skórki z cytryny lub limonki, 5 łyżek cukru trzcinowego; - sposób przygotowania: kiwi obierz i rozgnieć blenderem na papkę; dodaj do niej startą skórkę i cukier; całość dokładnie wymieszaj;

  • peeling z migdałów
    - składniki: 2 łyżeczki jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka drobno posiekanych migdałów, 1 łyżeczka miodu;- sposób przygotowania: wszystkie składniki połącz ze sobą;

  • peeling z płatków owsianych
    - składniki: 1 łyżka miodu, 3 łyżki zmielonych płatków owsianych, 1 łyżeczka soku z cytryny, ciepła woda; - sposób przygotowania: płatki zalej wodą tak, aby je całkiem przykryła i odstaw na 10 minut; następnie delikatnie odsącz i dodaj resztę składników.

Przed nałożeniem jakiegokolwiek peelingu na twarz oczyść ją i zwilż wodą. Pamiętaj, żeby podczas zabiegu omijać okolice oczu i ust. Na koniec zmyj twarz ciepłą wodą. Pamiętaj, że możesz też wykonywać naturalne maseczki. Łuszczącą się skórę regenerują te na bazie mleka, miodu, papai, płatków owsianych i oliwy z oliwek.

Domowe sposoby na łuszczącą się skórę

Sucha, łuszcząca się skóra twarzy wymaga zmiany sposobu odżywiania się. Bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. W ten sposób nawadnia się organizm od wewnątrz. Najlepiej pij niegazowaną wodę mineralną i ziołowe napary. Twoja dieta natomiast powinna być urozmaicona i prawidłowo zbilansowana. Ważne miejsce w jadłospisie zajmują owoce i warzywa. W menu nie powinno zabraknąć też ciemnego pieczywa, chudego nabiału, gruboziarnistych kasz, tłustych ryb morskich i olejów roślinnych. Zrezygnuj za to z wysokokalorycznych potraw ubogich w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) i produktów, które wypłukują wodę z organizmu (z kawy, alkoholu i mocnej czarnej herbaty).

Pamiętaj też o:

  • ograniczeniu przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach;

  • unikaniu ekspozycji na dym papierosowy, słońce i inne niekorzystne czynniki pogodowe;

  • nawilżeniu powietrza w mieszkaniu - pomogą w tym elektryczny nawilżacz albo mokry ręcznik na grzejnik.

Wychodząc na mróz lub wiatr, dobrze jest również posmarować twarz kremem. Można dodatkowo zakryć ją szalikiem.

Źródła
  1. B. Kędzia, T. Wolski, Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, „Postępy Fitoterapii” 2019, t. 20, nr 3, s. 224-228.
  2. J. Wiśniowska i in., Ceramidy - budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 4, s. 451-456.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.