Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Maseczka z miodu na twarz pomoże w walce z wągrami i trądzikiem

Agata Muchowska30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Zapchane pory mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników, a w konsekwencji trądziku. Remedium na te problemy jest domowa maseczka na twarz z miodu. Zobacz, w jaki sposób Ci pomoże i jak wykonać ją samodzielnie.


maseczka-z-miodu-na-twarz-na-wagry-i-tradzik
unsplash.com

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Wpływ miodu na skórę twarzy
  2. Działanie maseczki z miodu na wągry i trądzik
  3. Jak samodzielnie zrobić maseczkę z miodu na twarz?
  4. Zalety maseczki z miodu na twarz

Wpływ miodu na skórę twarzy

Dobroczynny wpływ miodu znany był od zarania dziejów. Legenda głosi, że Hipokrates swój sędziwy wiek zawdzięczał regularnemu spożywaniu miodu. Jego zalety znały i doceniały też nasze prababcie. Można go stosować w kuchni jako zdrowy zamiennik cukru i dodawać do wypieków bądź herbaty. W czasach braku dostępu do kosmetyków był on doskonałym remedium na problemy skórne. Pozwalał także zachować zdrowy i piękny wygląd. Wszystko dlatego, że jest bogaty w enzymy, mikroelementy i witaminy. Zawarty w nim nadtlenek wodoru działa bakteriostatycznie. Oznacza to, że miód może być stosowany jako naturalny antybiotyk. Nic więc dziwnego, że miód jest często stosowany w kosmetologii i dermatologii jako lek na wągry i zmiany trądzikowe. Dzięki zawartości potasu, fosforu, magnezu i wapnia, a także witamin z grupy B, witaminy C i kwasu foliowego skóra jest doskonale odżywiona. Zawarty w nim pantenol natomiast koi i łagodzi podrażnienia w przypadku cery wrażliwej. Miód ma wiele właściwości leczniczych:

  • przyspiesza gojenie ran,

  • redukuje blizny,

  • działa bakteriobójczo,

  • uodparnia,

  • odżywia,

  • działa kojąco na podrażnienia.
    Zaletą miodu jest też to, że jest on jedną z najmniej uczulających substancji. Mimo że alergie na zawarte w miodzie składniki występują bardzo rzadko, to jednak warto przed jego zastosowaniem wykonać próbę uczuleniową.

Działanie maseczki z miodu na wągry i trądzik

Maseczki na bazie miodu zawierają mnóstwo dobroczynnych dla skóry substancji. Znajdziesz w nich:

  • aminokwasy,

  • proteiny,

  • substancje mineralne, takie jak cynk, selen, potas, wapń, magnez, sód, chlor,

  • witaminy z grupy B, niacynę, witaminę C,

  • kwasy pantotenowe,

  • enzymy.

Te wszystkie składniki razem tworzą prawdziwą bombę energetyczną dla Twojej twarzy. Maseczka z miodu polecana jest zwłaszcza do skóry ze skłonnością do trądziku. Trądzik to problem głównie cery tłustej. Za pojawienie się nieestetycznych, ropnych wyprysków oraz wągrów odpowiada nadmiar sebum i łoju, który osadza się w porach skóry. Jeśli zanieczyszczenia nie są na bieżąco i regularnie oczyszczane, może dojść do zapalenia, a w konsekwencji nawet blizn. Maseczka z miodu na twarz sprawdzi się w tej sytuacji na wiele sposobów. Po pierwsze, głęboko oczyści skórę ze złogów, martwego naskórka i resztek makijażu. Dzięki aminokwasom i kwasom pantotenowym ukoi podrażnioną skórę, a substancje mineralne i witaminy odżywią ją.

Jak samodzielnie zrobić maseczkę z miodu na twarz?

Istnieje wiele rodzajów maseczek z miodu. Wszystko zależy od tego, jaką funkcję mają pełnić. Doskonale sprawdzą się w walce z wągrami, zaskórnikami i trądzikiem, ale to nie wszystko. Jeśli Twoim celem jest nawilżenie skóry, dodaj do miodu awokado i jogurt naturalny. Na cerę trądzikową sprawdzi się maseczka z miodu i truskawek. Oczyści ona skórę z nadmiaru sebum, martwego naskórka i innych zanieczyszczeń. Lepka konsystencja miodu pozwoli pozbyć się wągrów, a zawarty w nim pantenol złagodzi zaczerwienienia i ukoi zmęczoną skórę. Zawarte w truskawkach substancje pomogą natomiast pozbyć się przebarwień, zwężą pory i dodadzą skórze blasku. Jeśli chcesz rozjaśnić blizny po trądziku, możesz do miodu dodać odrobinę soku z cytryny. Miód możesz łączyć dowolnie, np. z otrębami bądź cynamonem. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Samodzielnie zrobiona maseczka z miodu ma takie same właściwości jak ta kupiona w drogerii. Nie warto zatem przepłacać. Lepiej wykorzystać produkty, które znajdują się w domowej spiżarni. Będziesz mieć pewność, że nie ma w nich sztucznych konserwantów i substancji mogących podrażnić Twoją skórę.

Zalety maseczki z miodu na twarz

Podstawową zaletą maseczki z miodu na twarz jest to, że możesz wykonać ją samodzielnie w domu. Potrzebujesz do tego zaledwie kilku składników, które znajdziesz w lodówce albo na półce w kuchni. Zaletą domowej maseczki jest też cena. Choć miód sam w sobie nie jest najtańszym produktem, to jednak jego szerokie zastosowanie sprawia, że możesz stosować go na mnóstwo różnych sposobów. Sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w kosmetyczce. Możesz z niego wykonać nie tylko maseczkę na twarz, lecz także balsam do ust lub peeling do ciała. Raz kupiony słoik miodu może Ci służyć nawet latami. Jest to bowiem produkt, który dzięki zawartości enzymów nie ulega procesowi rozkładu.

Jeśli lubisz naturalne kosmetyki i borykasz się z wągrami lub cerą trądzikową, wprowadź do swojej codziennej pielęgnacji produkty na bazie miodu. Twoja skóra Ci za to podziękuje.

Źródła
  1. S. Campos, R. Ruder, Sekrety urody babuszki. Słowiański elementarz pielęgnacji, wyd. Znak Literanova.
  2. B. Kendzia, E. Hołderna-Kędzia, Miód. Skład i właściwości biologiczne, Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.