Czy warto robić sobie maseczkę z oleju kokosowego na włosy i na twarz?
Olej kokosowy jest jednym z najbardziej popularnych olei, które stosuje się w kosmetyce. Króluje tam nieprzerwanie już od kilku lat i nadal zdobywa nowych zwolenników. Olej kokosowy jest chętnie używany do robienia maseczek na włosy i twarz.
Jakie właściwości ma olej kokosowy i czy warto robić z niego maseczki na włosy i twarz?
Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest kosmetykiem o bogatym składzie i korzystnym działaniu dla Twojej skóry. Jest w stanie ochronić ją przed słońcem. Ma takie samo działanie jak krem z filtrem SPF 10. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, a także antygrzybiczne.
Olej kokosowy w swoim składzie zawiera:
witaminy A, B, C i E
kwas foliowy
żelazo
magnez
fosfor
cynk
wapń
nienasycone kwasy tłuszczowe
Najlepszym wyborem dla Twojej kosmetyczki będzie olej kokosowy nierafinowany, tłoczony na zimno. Dzięki temu, że jest nieprzetworzony zawiera dużo więcej składników odżywczych dla skóry i włosów niż jego rafinowany kolega.
Jak wpływa na włosy maska z oleju kokosowego?
Wpływ czynników atmosferycznych, mycie włosów ich suszenie i czesanie, to wszystko wpływa na kondycję Twoich włosów. Często włosy są połamane i przesuszone. Maseczka z oleju kokosowego odbudowuje strukturę włosa, odżywia go dogłębnie, zapobiega przesuszeniu i stwarza barierę ochronną przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego.
Olej kokosowy w swojej strukturze jest podobny do budowy protein włosowych, dzięki temu z łatwością przenika do nich dogłębnie. Jeśli przed myciem nałożysz na włosy maskę z oleju kokosowego, to będzie ona chronić włosy przed uszkodzeniami, gdy będą wilgotne. Na włosach zostanie utworzona powłoka, która będzie zabezpieczać włosy przed wchłanianiem wody. Włosy staną się bardziej miękkie i gładkie, a także zmniejszy się ich podatność na uszkodzenia podczas rozczesywania. Dodatkowo maseczka z oleju kokosowego może zmniejszyć powstawanie łupieżu, dzięki przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym właściwościom.
Maseczka z oleju kokosowego pomoże Twoim włosom być w lepszej kondycji. Sprawi, że Twoje włosy będą lepiej nawilżone i mniej podatne na złamania. Będą mniej podatne na uszkodzenia, gdy będą wilgotne. Mniejszy wpływ na Twoje włosy będą miały niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli farbujesz włosy, to nałożenie maseczki z oleju kokosowego w niedługim czasie po farbowaniu włosów pomoże zmniejszyć uszkodzenia włosów, jakie mogły powstać podczas tego zabiegu.
Jak zrobić maseczkę z oleju kokosowego na włosy?
Najbardziej uniwersalną maseczką na włosy z oleju kokosowego jest maseczka mająca w składzie olej kokosowy i oliwę z oliwek. Proporcje składników powinieneś dobrać do długości swoich włosów, przyjmuje się jednak proporcję 1 łyżka oleju kokosowego i 1 łyżka oliwy z oliwek. Standardowo maseczkę z oleju kokosowego możesz trzymać od 15 do 30 minut. Jeżeli chcesz wzmocnić działanie takiej maseczki, możesz zostawić ją na włosach przez całą noc. Nie zapomnij jednak o zabezpieczeniu włosów specjalnym czepkiem, by nie pobrudzić poduszki.
Jeśli Twoje włosy przetłuszczają się, możesz wypróbować maseczkę na włosy z oleju kokosowego, cytryny i olejku z drzewa herbacianego. Najlepszą proporcją będą 2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego, 2 łyżki soku z cytryny i 2 krople olejku z drzewa herbacianego. Taka maseczka zmniejsza wydzielanie się sebum, pomaga zwalczyć łupież i sprawia, że włosy stają się miękkie.
Jeśli Twoje włosy są przesuszone, to warto żebyś spróbował maseczki z oleju kokosowego i oleju rycynowego. Taka maseczka nawilża włosy i zmniejsza ich łamliwość. Proporcje jakie powinieneś zastosować w tej maseczce to 1 łyżka rozpuszczonego oleju kokosowego i 1 łyżka oleju rycynowego. Ilość maseczki powinieneś dobrać do długości swoich włosów.
Jak najprościej zmyć maseczkę z oleju kokosowego z włosów?
Zanim nałożysz maseczkę z oleju kokosowego na włosy, dobrze abyś przygotował się do jej zmycia z włosów. Najpierw musisz spłukać włosy ciepłą wodą. Następnie nałożyć na nie odżywkę, która nie zawiera silikonów. Musisz dobrze rozprowadzić odżywkę na włosach. Po odczekaniu około 10 minut, możesz spłukać odżywkę i umyć włosy dwa razy szamponem.
Jak zrobić maseczkę z oleju kokosowego na twarz?
Zanim nałożysz na twarz maseczkę z oleju kokosowego, musisz zacząć od peelingu skóry. Doskonale będzie się do tego nadawać połączenie oleju kokosowego i brązowego cukru. Taką miksturą natrzyj twarz, a następnie ją spłukaj. Dzięki temu usuniesz martwy naskórek, oczyścisz i odżywisz skórę.
Maseczki z oleju kokosowego mają bardzo dobry wpływ na kondycję skóry twarzy. Możesz kupić gotowe maseczki albo przygotować je samodzielnie. Maseczka z oleju kokosowego może mieć dla Twojej skóry działanie nawilżające albo zapobiegać stanowi zapalnemu i powstawaniu wyprysków. Wszystko zależy od tego, jakich dodatkowych składników użyjesz komponując swoją maseczkę.
Jeśli skóra Twojej twarzy jest przesuszona i pojawiają się na niej przebarwienia, to doskonałym rozwiązaniem będzie dla Ciebie maseczka z oleju kokosowego z dodatkiem miodu i soku z cytryny - jeżeli nie masz alergii na którykolwiek ze składników. Maseczkę najlepiej przygotować w proporcji 1 łyżka oleju kokosowego, 1 łyżka miodu i 1 łyżeczka soku z cytryny. Po nałożeniu na twarz trzeba odczekać około 15 minut, a następnie zmyć ją ciepłą wodą.
Jeśli zmagasz się z pryszczami i zaskórnikami - masz cerę trądzikową - warto, abyś przygotował sobie maseczkę z oleju kokosowego i sody oczyszczonej. Maseczkę przygotowuje się w proporcjach 2 łyżki oleju kokosowego i 1 łyżka sody oczyszczonej. Po nałożeniu maseczki na twarz trzeba zostawić ją na 3 minuty, a następnie dokładnie zmyć wodą. Maseczka może również pomóc Twojej skórze, gdy cierpisz na trądzik zaskórnikowy.
- D. C. Widianingrum i in., Antibacterial and immunomodulator activities of virgin coconut oil (VCO) against Staphylococcus aureus., Heliyon, 2019.
- F. Bruce, Biblia oleju kokosowego., Wydawnictwo Vital, Białystok, 2020
- F. Bruce, Cud oleju kokosowego., Wydawnictwo Vital, Białystok, 2010
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.