Czy warto stosować maseczkę z sody oczyszczonej na wągry i trądzik?
Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, jest popularnym środkiem, który znajdziesz praktycznie w każdej kuchni. Stosuje się ją do pieczenia, czyszczenia, neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, a także w kosmetyce – do przygotowania peelingów i maseczek.
Jak działa na skórę maseczka z sody oczyszczonej?
Musisz wiedzieć, że nie powinieneś używać maseczki z sody oczyszczonej, jeśli masz skórę wrażliwą i suchą. Zastosowanie sody może wywołać podrażnienia i zaczerwienienia. Kosmetyki na bazie sody oczyszczonej sprawdzą się najlepiej u osób o cerze tłustej i mieszanej. Zanim jednak nałożysz na twarz maseczkę z sody oczyszczonej lub wykonasz peeling, zrób test na nadgarstku lub na innym niewielkim obszarze skóry, by przekonać się, czy produkt nie wywoła u Ciebie podrażnienia.
Maseczka z sody oczyszczonej polecana jest przy cerze trądzikowej, a także na wągry. Ma działanie dezynfekujące, ściągające i odświeżające. Nie stosuj jej jednak częściej niż dwa razy w tygodniu, by nie przesuszyć zbyt mocno skóry twarzy – nawet jeśli masz cerę tłustą.
Maseczka z sody oczyszczonej działa:
zwężająco na pory skóry,
oczyszczająco,
normalizująco na wydzielanie sebum,
delikatnie wybielająco i rozjaśniająco na blizny, np. po przebytym trądziku.
Jak można zrobić maseczkę z sody oczyszczonej?
Najprościej można przygotować maseczkę z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Będzie miała właściwości oczyszczające. Najlepiej wykonać ją w proporcji 1 łyżka oleju kokosowego na 1 łyżkę sody oczyszczonej. Wodorowęglan sodu pomoże oczyścić skórę, a olej kokosowy będzie działał kojąco i łagodząco.
Inną wersją maseczki z sody oczyszczonej jest połączenie 2 łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżki wody. Maseczkę w formie białej pasty nakładaj na miejsca, które szczególnie wymagają oczyszczenia. Po kilku minutach zmyj produkt letnią wodą.
Możesz przygotować maseczkę z sody oczyszczonej na wągry, które nazywane są zaskórnikami czy trądzikiem zaskórnikowym. Pojawiają się na twarzy w postaci czarnych lub białych punkcików. Powstają w wyniku nagromadzenia się sebum i zanieczyszczeń u ujścia mieszka włosowego. Maseczka z sody na wągry ma właściwości antyseptyczne, usuwa z niej zanieczyszczenia i odtłuszcza. Działa również delikatnie złuszczająco na naskórek i oczyszcza pory. Aby ją przygotować, użyj 2 łyżek żelatyny, 1 łyżki mleka oraz 1 łyżki sody oczyszczonej. Wymienione składniki wymieszaj ze sobą w miseczce i podgrzewaj w kąpieli wodnej do równomiernego połączenia się składników. Gdy nałożysz maseczkę na twarz i trochę przeschnie, będziesz mógł zdjąć ją w całości. Podobnie wygląda to przy maseczkach typu peel-off.
Ciekawym rozwiązaniem jest maseczka z sody oczyszczonej i soku z cytryny, która niweluje przebarwienia skóry. Do jej przygotowania będziesz potrzebować 2 łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżki soku z cytryny. Tak przygotowana maseczka pomoże usunąć przebarwienia ze skóry powstałe w wyniku trądziku.
Jakie efekty daje maseczka z sody oczyszczonej?
Osoby, które stosują regularnie maseczkę z sody oczyszczonej, uważają, że przynosi ona bardzo dobre efekty. Zmniejszają się przebarwienia po trądziku, skóra robi się delikatniejsza, gładsza i odzyskuje blask, a pory się zwężają. Maseczka z sody oczyszczonej jest zatem doskonałym środkiem wspierającym pielęgnację twarzy, szczególnie jeśli masz skórę tłustą, mieszaną lub skłonną do wyprysków.
Jakie środki szczególnej ostrożności trzeba zachować przy stosowaniu maseczki z sody?
Jeśli masz skórę suchą, wrażliwą lub skłonną do alergii i podrażnień, lepiej nie rób sobie maseczki z sody oczyszczonej. Pomimo jej wielu pozytywnych właściwości, może u Ciebie spowodować podrażnienia naskórka, a także nieładne zaczerwienienie. Weź też pod uwagę fakt, że soda działa delikatnie złuszczająco na naskórek.
Soda oczyszczona jest środkiem dość silnie działającym. Ma właściwości lekko żrące i zobojętniające kwasy. Przez swój odczyn zasadowy podnosi nieco pH skóry. Dlatego jeśli zdecydujesz się na maseczkę z sody oczyszczonej, nawet przy cerze tłustej i mieszanej, to najpierw nałóż ją na niewidoczną i niewielką partię skóry. Odczekaj 24 godziny. Wtedy przekonasz się, czy nie będziesz miał żadnych skutków ubocznych ani podrażnień.
Nie stosuj maseczki częściej niż raz czy dwa razy w tygodniu. Jej częstsze nakładanie może doprowadzić do uszkodzenia naskórka i pogłębienia problemów ze skórą. Zrezygnuj z maseczki, jeśli pojawiły się u Ciebie jakiekolwiek podrażnienia, czy to zaczerwienienie skóry, obrzęk, czy uczucie pieczenia.
- I. Nieumywakin, Soda oczyszczona na straży zdrowia, 2015.
- V. Lansky, Soda oczyszczona 500 praktycznych zastosowań, 2008.
- B. Britt, Soda oczyszczona 100 leczniczych właściwości, 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.