Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Melancholik - czym cechuje się osoba o takim temperamencie?

Anna Dobroń31.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Melancholik to określenie, które odnosi się do introwertyków o dużej wrażliwości, refleksyjnej naturze i artystycznym usposobieniu. Jednocześnie są to osoby cechujące się chorobliwym wręcz dążeniem do perfekcji, brakiem wiary w siebie i skłonnością do czarnowidztwa.


Melancholik jest jednym z czterech typów temperamentu wyróżnionych w V w. p.n.e. przez greckiego lekarza Hipokratesa. Typologia ta doczekała się szerokiej recepcji już w starożytności i tak mocno zakorzeniła się w sposobie myślenia o naturze człowieka, że jej podstawowe założenia i terminologia nadal funkcjonują w psychologii i pozostają przedmiotem jej dociekań.

melancholik-kim-jest-co-warto-wiedziec
pixabay.com

Polecane

tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
placz-nieutulony-gwaltowny-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Płacz – o czym świadczy i jak należy na niego reagować?
19.05.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
wstyd-co-to-jest-jak-sie-od-niego-uwolnic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Wstyd - co to jest? Jak się od niego uwolnić?
27.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest temperament?
  2. Kto to jest melancholik?
  3. Melancholik w relacjach interpersonalnych
  4. Cechy melancholika w pracy
  5. Melancholik a inne typy temperamentu

Czym jest temperament?

Od zarania dziejów ludzie próbowali rozumieć, dlaczego część z nich ma wojownicze usposobienie, podczas gdy inni nie lubią znajdować się w centrum uwagi, skąd biorą się radość, gniew czy smutek, jak najlepiej wykorzystać swoje naturalne predyspozycje i jak panować nad emocjami. Z takich rozważań rodziło się przypuszczenie, że każdy z nas ma pewien zespół wrodzonych (lub wykształconych w bardzo wczesnym dzieciństwie) cech, które pozostają niezmienne przez całe życie i decydują o tym, jak odnajdujemy się w rozmaitych sytuacjach.

Ów zespół stałych cech człowieka to właśnie temperament. Czasem błędnie utożsamiany jest on z osobowością, ale ta stanowi szersze pojęcie. Osobowość jest dynamiczna - kształtuje się przez całe życie pod wpływem kolejnych doświadczeń. Zmieniają się nasze upodobania, wartości, aspiracje, przez co z biegiem czasu stajemy się nieco innymi ludźmi, a pod wpływem szczególnie poruszających nas wydarzeń możemy nawet zmienić się z dnia na dzień. To, co pozostaje w nas stałe, to właśnie temperament - nasz ogólny poziom energii, typ wrażliwości, ekspresji uczuć, styl nawiązywania relacji z ludźmi czy rozwiązywania problemów w pracy.

Kto to jest melancholik?

Melancholik to jeden z czterech typów temperamentu. Osoba taka to urodzony introwertyk, na pozór opanowany, rzadko okazujący emocje. W głębi duszy jednak melancholik jest bardzo wrażliwy, ma niezwykle bogaty świat wewnętrznych przeżyć i przemyśleń. Jest przy tym idealistą i perfekcjonistą, co w zderzeniu z nie zawsze doskonałą rzeczywistością sprawia, że ma skłonność do pesymizmu, a nawet do depresji.

Szczególna wrażliwość i refleksyjność melancholika mają tę wadę, że zwykle nie czuje się on pewnie i brak mu wiary w siebie. Ma problem z podejmowaniem decyzji i nowych wyzwań, źle znosi stres, często towarzyszy mu lęk (tak o siebie, jak i o bliskie mu osoby), stosunkowo łatwo go zranić. Jednocześnie jednak dzięki swojemu temperamentowi melancholik jest osobą o wielkiej wyobraźni, zdolności obserwacji, empatii, poczuciu estetyki.

Melancholik w relacjach interpersonalnych

Melancholik nie bywa duszą towarzystwa, ponieważ nie czuje się dobrze w centrum uwagi. Nie znosi też tłumów, zgiełku, nie umie prowadzić powierzchownych rozmów „o pogodzie”. Przyjaciół dobiera sobie bardzo ostrożnie i potrzebuje czasu, by się przed nimi otworzyć. Jednak, kiedy już komuś zaufa, potrafi budować bardzo głębokie relacje, angażując się w nie całym sercem.

Melancholik jest z natury osobą taktowną i potrafi być świetnym słuchaczem. Dlatego zwykle nie brak mu przyjaciół, którym potrafi odwzajemnić się wiernością, lojalnością, a nawet poświeceniem. Melancholik buduje także trwałe, harmonijne związki partnerskie. Życie z nim bywa trudne o tyle, że z uporem dąży do swoich ideałów i nie znosi kompromisów. Zawsze jednak szuka porozumienia z innymi i cieszy go każdy konsensus.

Cechy melancholika w pracy

Melancholik może być osobą o wielu talentach. Z jednej strony ma analityczny umysł i wrodzoną potrzebę dążenia do perfekcji z wielką dbałością o szczegóły, dzięki czemu może być świetnym matematykiem czy architektem. Jednocześnie ze swoim poczuciem estetyki i bogatą wyobraźnią świetnie odnajduje się działaniach twórczych. Melancholicy często stają się wielkimi artystami, choć rzadko odnoszą sukcesy za życia - z braku pewności siebie.

W działaniu melancholik jest bardzo sumienny i dobrze zorganizowany. Stawia sobie wysokie wymagania, tego samego oczekując od innych. Dlatego najlepiej pracuje mu się na samodzielnych stanowiskach - gdy może wziąć pełną odpowiedzialność za określone zadanie i sam dopilnować najwyższych standardów jakości. Przede wszystkim jednak potrzebuje działać w swoim tempie, bez presji czasu. Dla melancholika idealne są wolne zawody.

Melancholik a inne typy temperamentu

Typologia stworzona przez Hipokratesa i rozwinięta przez wieki przez kontynuatorów jego myśli z konieczności jest dużym uproszczeniem. Trudno spotkać człowieka, który reprezentowałby pełen zestaw wyżej opisanych cech. Większość osób przejawia zachowania właściwe dla innych typów temperamentu, choć często jeden z nich jest dominujący. Zdarza się zatem na przykład, że na co dzień spokojny melancholik w pracy staje się cholerykiem.

Typologia temperamentu to użyteczne narzędzie, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć innych, a także dostrzec i docenić własny potencjał. Nie wolno jednak z jej wykorzystaniem „szufladkować” ludzi. Dzieli ich bowiem ona na zaledwie cztery kategorie, a przecież każdy jest indywidualnością, a na jego osobowość - oprócz temperamentu - składa się szereg rozmaitych uwarunkowań.

Źródła
  1. J. Strelau, Psychologia temperamentu, Warszawa 2001.
  2. A. Zdanowski, Typologia osobowości w praktyce, czyli jak ułatwić sobie życie, Warszawa 2020.
  3. J. Strelau, Temperament, osobowość, działanie, Warszawa 1985.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.