Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Mentoring – czym jest i na czym polega? Jak odnieść go do życia codziennego?

Agata Oleszkiewicz14.05.2021Aktualizacja: 09.08.2021

Mentoring to forma relacji między opiekunem odgrywającym rolę lidera a uczniem, polegająca na rozwijaniu potencjału podopiecznego. Jeśli więc potrzebujesz wsparcia i ukierunkowania w dziedzinie nie tylko biznesu, ale też życia, niezbędny będzie mentor. Sprawdź, jak go znaleźć i w czym może ci on pomóc!


Mentoring w odróżnieniu od coachingu nie ma sztywnych ram czasowych i może trwać jedno spotkanie albo nawet kilka lat. W zależności od rodzaju i charakteru mentoringu z wiedzy swojego mistrza możesz korzystać w różnym czasie i stopniu. Możesz też w dowolnym momencie ze współpracy zrezygnować.

mentoring-czym-jest-na-czym-polega
pexels.com

Polecane

melancholik-kim-jest-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melancholik - kim jest? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
placz-nieutulony-gwaltowny-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Płacz – o czym świadczy i jak należy na niego reagować?
19.05.2021
wstyd-co-to-jest-jak-sie-od-niego-uwolnic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Wstyd - co to jest? Jak się od niego uwolnić?
27.07.2021
Spis treści
  1. Na czym polega mentoring?
  2. Mentoring biznesowy
  3. Życiowy mentor

Na czym polega mentoring?

Mentoring oznacza formę relacji pomiędzy nauczycielem a uczniem, zorientowaną na odkrywanie i rozwijanie potencjału podopiecznego dzięki wiedzy i doświadczeniu mistrza w danej dziedzinie. Mentoring polega na zaopiekowaniu się nauczyciela podopiecznym podczas kształtowania kompetencji, realizacji ścieżki zawodowej czy rozwoju osobistego, najczęściej poprzez rozmowy, ale też inne techniki. Jeśli więc czujesz potrzebę otrzymania profesjonalnego wsparcia w konkretnym kierunku, niezbędny będzie mentor, czyli osoba, dzięki której poznasz bardziej siebie i swoje możliwości, a także nabierzesz większej pewności siebie i świadomości odnośnie do obranej ścieżki, np. kariery. To sprawi, że przestaniesz się obawiać lub twój lęk znacznie osłabnie i śmiało samodzielnie podążysz drogą samorealizacji.Celem mentoringu jest przede wszystkim identyfikacja oraz analiza mocnych i słabych stron, wsparcie w podejmowaniu decyzji i motywacja. Relacje i kształtowanie kompetencji osobistych, społecznych i zawodowych tego typu mogą przyjąć zarówno formę nieformalnych spontanicznych, epizodycznych lub regularnych spotkań na swobodnym gruncie, niekoniecznie na tle zawodowym, jak i sformalizowanego programu o charakterze zawodowym i strukturze ustalonej przez mentora i koordynatorów, która ma swoje założenia i cele, ustalony czas trwania, a także poddawana jest ewaluacji. Mentoring może być indywidualny lub grupowy.Abyś mógł obdarzyć zaufaniem mentora i skorzystać z jego usług, musi on odznaczać się pewnymi cechami. Przede wszystkim jest to lider, osoba stanowiąca wzór. Z założenia ma wysokie kompetencje w obszarze działalności podopiecznego. Mentorem może stać się pracownik, który zyskał wysoką pozycję w hierarchii firmy. To może być też osoba z danej branży, do której chciałbyś się dostać. Mentoring w odróżnieniu od coachingu nie ma określonych ram czasowych i może trwać jeden dzień lub kilka lat. Nie ma też ryzyka uzależnienia się od swojego mentora, ponieważ mentoring ma charakter dyrektywny, a struktura jego prowadzenia nierzadko kreuje się w trakcie jego trwania. Mentoring możesz przerwać w dogodnym dla siebie momencie.

Mentoring biznesowy

Pewnie zastanawia cię, kiedy stosujemy mentoring. Otóż może się na niego zdecydować każdy, kto pragnie pracować nad swoim rozwojem osobistym, pośrednio wpływającym też na sferę zawodową. Bez względu na to, czym się zajmujesz, możesz mieć mentora – eksperta w danej dziedzinie, który może nauczyć cię planowania pracy, zarządzania czasem, dyplomatycznego i schludnego wypowiadania się i zachowania, aktywnego słuchania, zadawania odpowiednich pytań i udzielania odpowiedzi, czy też stosowania konstruktywnej krytyki i reagowania na nią. Jego praca uzależniona jest w dużym stopniu od twoich osiągnięć i celów zawodowych. Mentoring w pracy nad sobą jest ważny, ale również zyskuje coraz większe uznanie i zastosowanie jako metoda szkoleniowa, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Nauki mentora są bezcenne w przebiegu złożonych i interdyscyplinarnych zleceń i obowiązków, często wpływających na osłabienie motywacji do pracy.Stres i presja odpowiedzialności kadry zarządzającej może niekorzystnie wpływać na podejmowanie decyzji, a nawet sprzyja wypaleniu zawodowemu. Mentoring w biznesie ułatwia stawianie czoła wyzwaniom zawodowym i osobistym oraz pozwala staranniej wykonywać obowiązki nie tylko dzięki nauce technik pracy, ale też poprzez właściwą relaksację i odpoczynek po pracy

Życiowy mentor

Mentoring może być wykorzystywany nie tylko jako narzędzie rozwoju osobistego, ukierunkowane na postęp kariery, ale także pod kątem radzenia sobie w życiu codziennym. Mentor życiowy przekaże ci najważniejsze prawdy, które pozytywnie wpłyną na twoje postrzeganie siebie i otaczającego świata. Od mistrza, którego zadaniem jest motywacja, inspiracja i wydobycie z ciebie pozytywnej energii, możesz oczekiwać zrozumienia lub mówienia wprost. Ważne, żebyś zaczął działać zgodnie ze swoim potencjałem i nie próbował być najlepszy we wszystkim, mimo że żona, szef czy rodzice tego od ciebie oczekują. Nie podciągaj się na siłę w tym, w czym jesteś słaby lub czego nie lubisz, ale skup się na mocnych stronach i pielęgnuj swoje talenty. Rozwijaj się w kierunku, który cię interesuje, w którym jesteś dobry. Może kiedyś staniesz się mentorem dla kogoś innego, kogoś, kto tak jak ty teraz będzie potrzebować wsparcia bardziej doświadczonego kolegi z branży…

Źródła
  1. Bennewicz M., Coaching i mentoring w praktyce, PZWL, Warszawa 2011.
  2. Czekaj J., Metody organizacji i zarządzania, AE, Kraków 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.