Miód akacjowy – jakie ma właściwości i z czego powstaje?
Miód akacjowy ma wiele właściwości prozdrowotnych. Wykazuje działanie wspomagające przy leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Wpływa pozytywnie na pracę nerek i układu moczowego. Przyspiesza regenerację tkanek błony śluzowej i skóry. Wspomaga proces gojenia się ran.
Miód akacjowy jest jednym z bardziej znanych miodów. Oprócz cennych walorów smakowych oddziałuje korzystnie na zdrowie. W jego składzie oprócz bogactwa cukrów znajduje się wiele innych wartościowych składników odżywczych. Stanowi doskonałe źródło flawonoidów. Znajdziesz w nim cenne witaminy z grupy B i minerały, takie jak potas, magnez, mangan, fosfor, żelazo. Stanowi także skarbnicę olejków eterycznych. Sprawdź, na co pomoże miód z akacji i w jaki sposób można go stosować.
Miód akacjowy – z czego powstaje?
Miód akacjowy powstaje z kwiatów robinii akacjowej (z łac. Robinia pseudoacacia L.). Roślinę tę możesz kojarzyć również pod nazwami „robinia biała”, „fałszywa akacja”, „grochodrzew”. To gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. Robinia akacjowa wywodzi się ze wschodniej części Ameryki Północnej, lecz z czasem rozpowszechniła się niemal na całym świecie. Pierwsze informacje o niej na ziemiach polskich pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku. Robinia to ceniona roślina miododajna, której wydajność miodowa szacowana jest na 65 kg/ha. Podczas kwitnienia, kiedy panują sprzyjające warunki pogodowe, jedna pszczela rodzina jest w stanie wyprodukować 20–30 kg miodu, a tzw. dzienny przybytek wynosi 8–9 kg nektaru.
Miód akacjowy – charakterystyka produktu
Miód akacjowy zaliczany jest do grupy miodów nektarowych, zwanych też kwiatowymi. Tak, jak pozostałe odmiany, charakteryzuje się intensywnym aromatem. Ma zbliżoną do kwiatu akacji woń. W formie płynnej jest bezbarwny lub jasnożółty. Cechuje się bardzo dużą przejrzystością i przez długi czas się nie krystalizuje. Jest miodem najdłużej pozostającym w stanie płynnym. Proces gęstnienia sprawia, że uzyskuje jeszcze jaśniejszy kolor – biały do jasnosłomkowego. Miód akacjowy ma wyraźnie słodki smak. Spośród cukrów największy udział ma w nim fruktoza. Sacharyd ten pełni funkcje energetyczne i prebiotyczne. W miodzie z akacji jest też sporo sacharozy, lecz w czasie przechowywania jej stężenie stopniowo spada. W składzie miodu akacjowego znajdują się również: kwas syryngowy, śluzy, flawonoidy, olejek eteryczny, zawierający m.in. piperonal, linalol, farnezol.
Jakie właściwości ma miód akacjowy?
Miód akacjowy ma liczne właściwości i różnorodne zastosowanie zdrowotne. Znany jest z korzystnego działania na układ pokarmowy. Zaleca się go przy skurczach i zapaleniu żołądka lub jelit, w problemach z trawieniem czy z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego. Dodatkowo miód z akacji i dwunastnicy. Intensyfikuje regenerację błony śluzowej układu pokarmowego, nasila produkcję śluzu oraz ziarninowanie. Usprawnia też pracę wątroby, wspomagając jej detoksykację. Pomocny jest w przypadku chorób nerek i układu moczowego. Ma działanie moczopędne, żółciopędne i rozkurczowe. Warto dodać, że na układ moczowy
Miód akacjowy ma zastosowanie w odżywianiu i regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym bądź umysłowym. Znany jest z właściwości wzmacniających i uspokajających. Ułatwia zasypianie i wspomaga regenerację organizmu. . Na uwagę zasługuje jego działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, dlatego też poleca się go używać w schorzeniach skóry i do leczenia ran. Zwalcza takie bakterie, jak laseczki zgorzeli gazowej, paciorkowce, gronkowce. Dodatkowo zawarte w nim flawonoidy mogą przyczyniać się do spowolnienia procesów starzenia się skóry. Miód akacjowy, tak jak każdy naturalny miód, zaleca się spożywać podczas zapalenia górnych dróg oddechowych. Pomaga w leczeniu przeziębień, grypy i innych chorób dróg oddechowych. Jeśli zależy ci na miodzie o korzystnym wpływie na układ krążenia, . Właściwości tego produktu są równie nieocenione.
Jak stosować miód akacjowy?
Miód z akacji po prostu warto jeść. Możesz wzbogacić nim smak herbaty, lub truskawkami czy do jogurtu naturalnego. Produkt doskonale komponuje się ze smakiem sałatek owocowych i innych zdrowych deserów. Jak jeszcze spożywać miód akacjowy? Stanowi on ciekawy dodatek do marynat mięsnych, sosów sałatkowych czy koktajli owocowo-warzywnych. Ważne, abyś wiedział, że 100 g tego produktu zapewnia około 350 kcal. Ponadto zwróć uwagę na sposób przechowywania miodu akacjowego, aby nie stracił właściwości. Najlepiej trzymaj go w chłodnym i ciemnym miejscu, w zamkniętym szczelnie słoiku.
Z uwagi na cenne właściwości miodu akacjowego na skórę znajduje on szerokie zastosowanie w produkcji regeneracyjnych pomadek do ust, kremów pielęgnacyjnych, balsamów do ciała. Oto przykładowy przepis na kosmetyk z jego udziałem:
Składniki:2 łyżki grubych płatków owsianych,1 łyżka jogurtu greckiego,1 łyżka miodu akacjowego.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
- M. Bąkowska, K. Janda, Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2018, t. 64, nr 3, s. 147–151.
- D. Czerwińska, Miodowy miesiąc, „Przegląd Gastronomiczny” 2009, t. 63, nr 12, s. 6–7.
- M. Lipiński, Pożytki pszczele. Zapylanie i miododajność roślin, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Wydawnictwo Sądecki Bartnik, Warszawa 2010.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.