Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Miód słonecznikowy – na co pomaga i jak działa?

Ewa Żuchowska14.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Słonecznik to piękna roślina ozdobna, lecz nie tylko. Jego poszczególne odmiany mają wiele cennych wartości odżywczych. Ziarna i pestki tej rośliny można spożywać na surowo oraz dodawać do potraw. Jest ona także przysmakiem pszczół, które tworzą z niej smaczny miód słonecznikowy. Właściwości produktu wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu i profilaktyce infekcji. Skutecznie łagodzi także dolegliwości układu trawiennego.


Miód słonecznikowy na pewno cię nie rozczaruje. Jego skład to szereg związków o działaniu terapeutycznym. Są to m.in. witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, a także ważne dla organizmu mikroelementy. Należy on do grupy miodów nektarowych, które możesz stosować celem poprawy kondycji i ogólnego samopoczucia. Podpowiemy ci też, jak wygląda miód słonecznikowy, na co jeszcze pomaga i kiedy dokładnie powstaje.

miod-slonecznikowy-wlasciwosci-lecznicze
pexels.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Słonecznik – roślina o unikatowym wyglądzie i cennych właściwościach
  2. Miód słonecznikowy – zastosowanie w przemyśle
  3. Miód słonecznikowy – właściwości lecznicze
  4. Jak stosować miód słonecznikowy?

Słonecznik – roślina o unikatowym wyglądzie i cennych właściwościach

Słonecznik jest rośliną unikatową. Jego cechą charakterystyczną jest wysokość oraz piękne żółte kwiaty, które zawsze kierują się w stronę słońca. Obecne w nich receptory reagują na promienie, stąd konieczność ich nieustannego czerpania. Roślina ma blisko 70 odmian, ale nie wszystkie mają zastosowanie lecznicze. Część jest wyłącznie ozdobą ogrodów. Aby dobrze rosły, powinny być posadzone w miejscu z dala od podmuchów wiatru. Mimo iż mają grubą łodygę, jest ona wysoka i mogłaby się połamać.

Słonecznik jest surowcem znanym od czasów medycyny ludowej. W przemyśle farmaceutycznym i spożywczym wykorzystuje się jego ziarna oraz nasiona. Cenne wartości ma nektar, z którego pozyskiwany jest miód słonecznikowy. Na co pomaga ten produkt? Zaraz ci to wszystko dokładnie wyjaśnimy.

Miód słonecznikowy – zastosowanie w przemyśle

Miód słonecznikowy jest naturalnym produktem pszczelim. Jego powolna produkcja rozpoczyna się, gdy kwiaty dojrzeją i można zebrać z nich nektar. Gotowy produkt jest uzyskiwany później, ponieważ potrzeba do niego szeregu procesów biochemicznych. Najpierw pszczoły muszą zasilić nim ule. Niestety dostępność miodu słonecznikowego nie jest tak łatwa, jak w przypadku innych pszczelich wyrobów. Na rynku jest on rzadkością, co przekłada się na wyjątkowość tego produktu. Przyczyną utrudnień w produkcji jest bardzo mała liczba plantacji słoneczników w pobliżu pasiek.

Mimo wszystko miód słonecznikowy od dawien dawna wykorzystuje się w przemyśle, szczególnie farmaceutycznym i spożywczym. Choć nie jest on komponentem gotowych preparatów, to można go spożywać, dodawać do potraw i w ten sposób się nim leczyć. Jeśli jesteś wielbicielem miodów, to zachwyci cię jego barwa, smak i zapach. Miód jest soczyście żółty, podobnie jak kwiaty słonecznika, słodki i przyjemnie pachnie.

Miód słonecznikowy – właściwości lecznicze

W miodzie słonecznikowym, podobnie jak w samej roślinie, jest szereg wartości odżywczych. Główne składniki to oczywiście cukry: fruktoza i glukoza. Znajdziesz w nim także flawonoidy, mikroelementy oraz kwasy organiczne. Tym składnikom zawdzięcza on swoje właściwości lecznicze. Jego podstawowe działanie to wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i prewencja, jeśli chodzi o zapobieganie jego chorobom. Nie jest to jednak jedyny walor miodu słonecznikowego. Produkt jest również sprzymierzeńcem w okresach wzmożonych zachorowań na infekcje. Chroni przed przeziębieniami, grypą oraz łagodzi uporczywe symptomy choroby. Skutecznie stymuluje układ odpornościowy. Działanie immunostymulujące ma takie samo jak miód z kwiatów czarnego bzu i miód akacjowy. Właściwości tych miodów są niemal identyczne, ze względu na podobieństwo związków znajdujących się w składzie. Działanie miodu słonecznikowego to też:

  • hamowanie namnażania się bakterii,

  • odtruwanie i wspomaganie funkcjonowania wątroby,

  • łagodzenie problemów trawiennych.

Jeśli chodzi o miód słonecznikowy i jego wartości, właściwości terapeutyczne obejmują również układ moczowy oraz skórę. Działa bowiem moczopędnie, co jest pomocne w oczyszczaniu się organizmu i skutecznie łagodzi symptomy chorób dermatologicznych.

Jak stosować miód słonecznikowy?

Miód słonecznikowy, podobnie jak inne produkty o wysokiej zawartości cukrów, jest dość słodki i ma wysoką kaloryczność. Z tego powodu nie zaleca się go diabetykom, ponieważ mógłby doprowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Powinieneś go unikać, jeśli masz kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała lub jesteś w trakcie odchudzania.

Aby miód słonecznikowy działał skutecznie, zażywaj go co najmniej przez okres trzech miesięcy. Stosowanie miodu powinno być regularne, aby nie doprowadzać do przerw. Dzienna dawka tego produktu to maksymalnie trzy łyżki stołowe na dobę. Nie powinieneś jej przekraczać. Miodem słonecznikowym możesz słodzić napoje, a także dodawać go do potraw.

Źródła
  1. A. I. Tichonow, L. A. Bondarenko, T. G. Jarnych, O. S. Szpyczak, W. M. Kowal, R. I. Skrypnik–Tichonow, Miód naturalny w medycynie i farmacji, Gospodarstwo Pasieczne „SĄDECKI BARTNIK” Sp. z o.o., Stróże 2017.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.