Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Musli – czy warto je jeść? Jak wybrać najlepsze?

Paulina Bulek26.05.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Musli to jedno z najpopularniejszych śniadań na całym świecie. Bardzo często są wybierane jako alternatywa dla niezdrowych posiłków. Musli są zdrowe, smaczne i dają energię na długi czas. Dlaczego warto sięgnąć właśnie po płatki musli?


musli-domowe-bezglutenowe-tropikalne-jakie-najlepsze
pexels

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
Spis treści
  1. Krótka historia musli
  2. Jaki skład mają płatki musli?
  3. Jakie są wartości odżywcze musli?
  4. Jak jeść musli?
  5. Czy musli jest dobre na diecie?
  6. Jakie musli wybrać – gotowe czy domowej roboty?

Krótka historia musli

Historia płatków musli sięga XIX wieku. Ich pomysłodawcą jest szwajcarski lekarz Maximilian Bircher-Benner. Prowadził on sanatorium w Zurychu, w którym starał się zapewnić swoim pacjentom zdrowie poprzez ruch na świeżym powietrzu i spożywanie zdrowych naturalnych posiłków.

Obserwował dietę alpejskich pasterzy i jako dodatek do posiłków serwował swoim pacjentom musli, które składało się z łyżki orzechów włoskich, laskowych lub migdałów, łyżki płatków owsianych namoczonych przez 12 godzin, soku z połowy cytryny, łyżki skondensowanego mleka lub połączenia śmietany i miodu. Wszystko należało wymieszać ze sobą i dodać do tego starte jabłko.

Co ciekawe, Szwajcarzy zjadają musli raczej w porze kolacji lub jako posiłek po kolacji. Natomiast reszta świata uwielbia musli jako danie na śniadanie.

Jaki skład mają płatki musli?

Płatki musli to nie jest zwykła owsianka, jak to myślą niektórzy. Musli mogą nieco różnić się składem w zależności od tego, który producent je wyprodukował lub jak sam przygotowałeś ich mieszankę. Najczęściej spotykanymi składnikami musli są:

  • płatki – owsiane, jęczmienne, kukurydziane, ryżowe, orkiszowe, jaglane,

  • orzechy – migdały, orzechy włoskie, laskowe, nerkowca,

  • bakalie – rodzynki, suszone żurawiny, daktyle, suszone morele, suszone śliwki, suszone banany, figi,

  • owoce liofilizowane – truskawki, maliny, wiśnie,

  • pestki i nasiona – z dyni, słonecznika, ziarna sezamu, chia, siemię lniane.

Wybierając płatki musli, zwróć uwagę na to, czy mają dobry skład i czy producent nie dodał do nich żadnych polepszaczy, dodatkowego cukru czy środków konserwujących mających niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie.

Jakie są wartości odżywcze musli?

Kaloryczność musli waha się od 340 do 460 kcal/100 g, biorąc pod uwagę płatki dostępne w sprzedaży na polskim rynku.

Pełnoziarniste płatki zawarte w musli są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. W 100 g produktu znajdziesz około 10 g błonnika pokarmowego. Nie jest on trawiony przez organizm, ale pomaga usuwać masy kałowe z jelit. Wspomaga też usuwanie toksyn i cholesterolu z organizmu.

Podstawowym składnikiem musli są węglowodany – głównie cukry złożone. Na 100 g produktu jest ich około 70 g. Układ pokarmowy trawi je bardzo powoli, dzięki czemu powoli wzrasta również poziom cukru we krwi. Przez dłuższy czas możesz czerpać z nich energię.

Dzięki płatkom pełnoziarnistym musli dostarczają Ci witaminy z grupy B, kwas foliowy i witaminę E. Są też doskonałym źródłem wapnia, cynku, potasu, żelaza i magnezu. Niektóre z nich, np. te mające w składzie płatki owsiane, mają działanie obniżające cholesterol.

Orzechy, które są dodawane do musli, zapewniają Twojemu organizmowi dostawy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także solidnej porcji białka. Dzięki orzechom Twój organizm będzie zaopatrzony w witaminę E, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, potas i cynk.

Jak jeść musli?

Jest wiele różnych wariantów, by zjeść musli. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Do najpopularniejszych sposobów na jedzenie płatków musli można zaliczyć:

  • musli z jogurtem – możesz wybrać jogurt naturalny lub jogurt owocowy. W zależności od upodobań możesz wsypać płatki do miseczki i zalać je jogurtem. Jest też inny sposób – możesz dosypywać musli do pudełeczka z jogurtem i na bieżąco mieszać;

  • musli z mlekiem – wsypujesz musli do miseczki i zalewasz mlekiem roślinnym albo zwierzęcym;

  • jedzenie musli z wodą i czekoladą – możesz zalać musli gorącą wodą, dodać do tego kostkę gorzkiej czekolady i mieszać aż czekolada się rozpuści;

  • musli na sucho – możesz też wyjadać musli na sucho, prosto z paczki. Nie potrzebujesz wtedy żadnego uzupełnienia w postaci jogurtu czy mleka;

  • musli z owocami – możesz wymieszać płatki musli z surowymi, pokrojonymi owocami z dodatkiem jogurtu. Inną opcją jest zrobienie z owoców smoothie i takimi płynnymi owocami zalanie płatków;

  • musli w formie koktajlu – możesz także do blendera wsypać musli, owoce, dodać jogurt lub mleko i zmiksować na gładki koktajl.

Czy musli jest dobre na diecie?

W większości przypadków można powiedzieć, że tak – musli są dobre do jedzenia na diecie. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, jaką kaloryczność mają spożywane przez Ciebie płatki i czy nie zawierają jakichś składników, które są zakazane w Twojej diecie. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie z dietetykiem, czy dla Ciebie musli będą dobre na diecie.

Jakie musli wybrać – gotowe czy domowej roboty?

Na rynku dostępnych jest wiele smaków i rodzajów musli. Możesz wybrać musli w tubie, musli na sylwetkę, musli czekoladowe, bananowe, truskawkowe, kokosowe czy musli fitness lub musli ekologiczne. Jeśli nie znajdziesz w sklepie takiego smaku, jaki najlepiej by Ci odpowiadał, a masz trochę wolnego czasu, to możesz skomponować własne domowe musli – takie, które najlepiej Ci smakuje i spełnia Twoje założenia dietetyczne.

Źródła
  1. M. Bohdan, Walory zdrowotne wyrobów typu musli, „Przegląd Piekarski i Cukierniczy” 2009.
  2. H. Kunachowicz, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Warszawa 2005. Musli, https://przeszloscodkuchni.com/2021/05/04/musli/, dostęp: 24.05.2021 r.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
buleczki-bezglutenowe-prosty-i-szybki-przepis
Odżywianie
2 min.
Bułeczki bezglutenowe - prosty i szybki przepis
21.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.