Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
Aloes nazywany był przez starożytnych Egipcjan „rośliną nieśmiertelności”. Nie stało się to bez przyczyny. Roślina ta ma wiele godnych uwagi prozdrowotnych właściwości. Jednym z ciekawych sposobów na wykorzystanie jej składników jest przygotowanie nalewki z aloesu.
Większość z nas wie o pozytywnym działaniu aloesu na skórę i włosy. Stosuje się go w żelach do mycia twarzy, przygotowuje różnego rodzaju maseczki regenerujące. Jego działanie łagodzące wykorzystujemy często w przypadku poparzeń. Jednak przygotowywanie nalewki jest mało popularne. Pozwala to na wykorzystanie tych składników, które zaczynają działać dopiero wewnątrz organizmu – podanie na skórę nie pozwala na skorzystanie z ich dobrodziejstw.
Nalewka z aloesu na spirytusie
Aloes używany do tej nalewki musi mieć mniej niż 5 lat, a więcej niż 2 lata. W tym wieku roślina ma najwięcej składników odżywczych i uzyskasz z niej to, co najlepsze. Przynajmniej trzy dni przed przygotowaniem nalewki nie podlewaj rośliny. Odetnij liście razem z łodygami i dokładnie je umyj. Następnie pokrój i zmiel. Do szklanki miąższu z aloesu dodaj 1,5 szklanki miodu. Następnie do tej mieszaniny dolej 2 szklanki spirytusu i dokładnie wymieszaj. Odstaw w chłodne i ciemne miejsce na 7 dni. W tym czasie dwa razy dziennie mieszaj nalewkę. Po tygodniu przeciśnij mieszankę przez ściereczkę. Gotową nalewkę trzymaj w lodówce. Jak długo nalewka aloesowa nadaje się do spożycia? W suchym i chłodnym miejscu może być trzymana 3 lata. Jeśli użyjesz do przechowywania ciemnego szkła, które uchroni nalewkę przed działaniem światła, zachowa świeżość nawet dłużej.
- E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Postępy Fitoterapii 2/2015, <a href="http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf">http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf</a>, [dostęp: 19.03.2021].
- F. Habeeb, E. Shakir, F. Bradbury, Screening methods used to determine the anti-microbial properties of Aloe vera inner gel, „Methods”, 2007.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.