Naturalne sposoby na zmarszczki
Na widoczność i szybkość postępu zmarszczek pod oczami, na czole czy wokół ust wpływa wiele czynników, w tym środowiskowych, takich jak stres oksydacyjny i styl życia. Pielęgnację twarzy pod tym kątem możesz rozpocząć już przed trzydziestką. Poznaj naturalne, domowe sposoby na zmarszczki różnego rodzaju!
Dlaczego na twarzy powstają zmarszczki?
Zmarszczki to zagniecenia lub zagłębienia skórne, które w zależności od głębokości i przyczyn przybierają formę linii, bruzd lub fałdek. Za pojawienie się zmian wokół oczu i ust lub na czole w istotnym stopniu odpowiadają procesy starzenia się skóry, związane przede wszystkim z utratą kolagenu i elastyny, przesuszaniem skóry, ubytkiem kwasu hialuronowego oraz substancji zwanej koenzymem Q10, a także zmniejszeniem zdolności wydzielania sebum, obniżeniem ilości podskórnego tłuszczu, osłabieniem funkcji przechowywania wody oraz spowolnieniem tempa produkcji i wymiany komórek skóry. W efekcie skóra staje się wiotka, pomarszczona i pozbawiona dawnej sprężystości.
Pierwsze zmarszczki pod oczami możesz zauważyć jeszcze przed trzydziestką, jednak są one mało widoczne z daleka. Wraz z wiekiem głębsze warstwy skóry stają się cieńsze, a ruchy mimiczne tylko nasilają postęp zmian. Warstwa rogowa pogrubia się, co sprawia, że możesz odczuwać szorstkość i zauważać przebarwienia. Skóra stopniowo traci elastyczność i po naciągnięciu trudniej powraca na dawne miejsce. Na skutek działania grawitacji oraz obecności tkanki tłuszczowej w warstwie podskórnej skóra opada, co dodatkowo sprzyja wiotczeniu powiek i policzków oraz pogłębieniu się zmarszczek w dolnych okolicach twarzy i szyi. Poza tym również mięśnie mimiczne tracą napięcie.
Procesy hormonalne i biochemiczne zachodzące wraz z wiekiem istotnie wpływają na kości twarzoczaszki. W przebiegu procesu starzenia się tracą one swoją gęstość i ulegają mikroodkształceniom. Cofają się. Regres dotyczy zwłaszcza centralnej części twarzy, okolicy kości jarzmowych i nosa, a bardziej zauważalny jest u kobiet niż u mężczyzn. Na widoczność i szybkość postępu zmarszczek wpływa też wiele innych czynników, w tym środowiskowych, takich jak stres oksydacyjny i styl życia. W trosce o zdrowie i wygląd skóry regularnie stosuj domowe sposoby na zmarszczki na czole czy w innych okolicach twarzy.
Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami
Domowe sposoby na zmarszczki obejmują wiele metod, w tym masaże i face fitness, a także zabiegi kosmetyczne i dietę. Ważna jest również profilaktyka i postępowanie zachowawcze, od których warto rozpocząć kurację odmładzającą. Możesz się na nią zdecydować w dowolnym dla siebie momencie, ale pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz, tym lepsze efekty osiągniesz, a Twoja skóra dłużej pozostanie młoda.
Po pierwsze zadbaj o właściwą ochronę twarzy przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak słońce i wiatr, przez które m.in. częściej mrużysz oczy oraz doświadczasz suchości i zaczerwienienia oczu. Przede wszystkim pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem, które pozwolą ograniczyć częstotliwość i siłę mrużenia. Nawet jeśli używasz okularów korekcyjnych, zdecyduj się na dodatkowe szkła lub specjalne nakładki do zamocowania na oprawkach codziennych okularów. Korzystaj z nich nie tylko latem. Zimą czy jesienią, kiedy wydaje się, że pogoda nie sprzyja, skóra mimo wszystko absorbuje promieniowanie UV, dlatego nawet wtedy używaj kremów z filtrem. Dodatkowo możesz stosować parasole i ekrany przeciwsłoneczne, jeśli wypoczywasz na dworze. Jednym z ważnych elementów jest unikanie solarium. Zatroszcz się o ochronę skóry, zwłaszcza jeśli zażywasz leki lub stosujesz kosmetyki do ciała, zawierające niektóre antybiotyki, olejki eteryczne i zioła. Wiele z nich działa fotouczulająco.
Fotostarzenie skóry spowolnisz dzięki kremom z filtrami. Wybierając kosmetyk, zwróć uwagę na rodzaj i moc filtra. Niektóre absorbują promienie UV, inne zaś je rozpraszają. W sezonie zimowym szukaj balsamów ze wska źnikiem ochrony SPF około 30, w okresie letnim zaś optymalnym wyborem będzie SPF 50. Pamiętaj, aby smarować takimi produktami również dzieci! Zalecana dawka preparatów tego typu to około 2 mg/cm3. Aplikuj krem na 30 minut przed wyjściem na słońce i powtarzaj zabieg co 2-3 godziny.
Dbaj o nawilżenie oczu - stosuj krople i nawadniaj organizm. Nie czytaj przy słabym świetle, a także rób częstsze przerwy podczas pracy przed komputerem. Dostosuj odpowiednio wysokość monitora do wzroku, a jeśli to możliwe, zwróć uwagę, czy ekran ma filtr światła niebieskiego. Dzięki niemu zmniejszysz ryzyko częstego mrugania i mrużenia, a także uczucia suchości oczu.
Obręcz Wenus, kurze łapki, zmarszczki palacza - domowe zabiegi na zmarszczki
Nieestetyczne zmiany, takie jak zmarszczki palacza, kurze łapki czy obręcz Wenus, nie zawsze są bezpośrednio związane z nawykiem palenia papierosów, mrużeniem oczu czy pochylaniem głowy podczas czytania, korzystania ze smartfona i spania na wysokiej poduszce bądź w niewłaściwej pozycji. Oczywiście wymienione zachowania wymuszają nietypowe napięcie mięśni twarzy i szyi, potęgując zmarszczki. Zwalczając je, działaj kompleksowo. Wprowadź nie tylko profilaktykę przeciwsłoneczną, ale też ogranicz palenie, unikaj żucia gumy i picia przez słomkę. Podczas czytania czy korzystania z tabletu staraj się trzymać książkę i urządzenie na wysokości twarzy. Dopasuj rodzaj poduszki i materaca. Poza tym zawsze dokładnie zmywaj makijaż. Oczyszczanie twarzy wykonuj jednak delikatnie, bez mocnego pocierania i naciągania skóry, nawet jeśli maskara i inne produkty nie chcą się zmyć. Możesz zmienić dotychczasowe mleczko na płyn micelarny, a waciki na płatki kosmetyczne.
Nie zapominaj o nawilżaniu skóry. W tym celu możesz wykorzystać naturalne składniki, które znajdują się niemal w każdej kuchni lub w domowym zielniku. Jednym ze skutecznych środków na zmarszczki jest olej rycynowy. Możesz go wykorzystywać w kuracjach odmładzających oraz do walki z niektórymi niedoskonałościami i problemami dermatologicznymi. Olejek to naturalne i bogate źródło antyoksydantów i kwasów tłuszczowych omega-3 i -9. Dzięki zawartym w nim substancjom aktywnym bierze udział w stymulowaniu produkcji kolagenu. To uniwersalny i wszechstronny środek do stosowania zewnętrznego na różne sposoby. Możesz aplikować go bezpośrednio na skórę. Wystarczy, że nasączysz nim gazik, przyłożysz do twarzy i wetrzesz delikatnie kolistymi ruchami w wybrane obszary. Dodawaj go także do kąpieli, balsamów do ciała i peelingów. Równie skuteczny na zmarszczki jest smalec gęsi, który ma wiele właściwości prozdrowotnych. Naturalny tłuszcz dzięki bogatej zawartości substancji aktywnych głęboko odżywia, regeneruje i nadaje skórze gładkości. Jednym z najstarszych ziół stosowanych w medycynie naturalnej na zmarszczki jest kozieradka, którą możesz użyć na głębokie bruzdy i inne zmiany skórne, takie jak blizny i przebarwienia.
Masaże i gimnastyka twarzy
Naturalne produkty, jak oleje roślinne, tłuszcze i napary z suszu, wykorzystaj nie tylko do wcierania i okładów. Uzupełnij nimi masaże i gimnastykę twarzy, tzw. face fitness. Decydując się na masaż, nie musisz mieć do tego specjalnych urządzeń masujących czy zdolności manualnych. Wystarczy, że po nałożeniu na zmarszczki naturalnego preparatu, np. żywokostu, będziesz wykonywać wolne i głębokie, ale nie bolesne, głaskanie. Masaż na zmarszczki pod oczami wyprowadzaj od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz, obejmując kurze łapki, aż do skroni. Lekkim przegłaskaniem po twarzy wróć do początku i wyprowadź kolejny ruch, ale tym razem na górnej powiece. Wykonaj też opukiwanie opuszkami palców na zakończenie zabiegu. Intensywną stymulację skóry uzyskasz, opukując zmarszczki pęczkiem patyczków higienicznych lub łyżeczką. Masaż możesz wykonywać codziennie wieczorem, a rano zdecyduj się na zimne przemywanie buzi lub zrób masaż lodowy. Niska temperatura poprawia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu pozbędziesz się też obrzęków. Na wypełnienie zmarszczek pozwala śluz ślimaka. Stanowi on najczęściej składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, choć niektóre salony SPA oferują masaż odżywczy z udziałem mięczaka.
Chcąc wygładzić zmarszczki, regularnie wykonuj jogę twarzy. To zestaw ćwiczeń, który polega na pracy mięśni mimicznych oraz naciąganiu skóry w niektórych okolicach twarzy za pomocą dłoni. W trakcie treningu stymuluj zarówno duże, jak i małe grupy mięśniowe. Pamiętaj, że każda z części twarzy wpływa pośrednio na inną. Poza tym urozmaić codzienną dietę o produkty bogate w witaminy A, E i C, czyli naturalne antyoksydanty, a także uzupełniaj płyny, zapobiegając odwodnieniu, które istotnie wpływa na nawilżenie skóry.
- V. Ieshtokina, Zmarszczki przyczyny i rozwiązania, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 2.
- B. Jakimowicz-Klein, Zmarszczki. Możesz je pokonać, Astrum, Wrocław 2010.
- B. Kowal-Gierczak i in., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2021.
- A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej, Uniwersytet medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.