Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak rozpoznać niedobór estrogenów?

Klaudia Gaickalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 12.03.2024

Niedobór estrogenów skutkuje zmianami w całym organizmie. Warto umieć rozpoznać jego objawy jeszcze przed zajściem zmian, które są już praktycznie nieodwracalne.


niedobor-estrogenow-jakie-sa-objawy-co-warto-wiedziec
pexels.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Dlaczego estrogeny mają tak duże znaczenie?
  2. W jaki sposób organizm produkuje estrogeny?
  3. Niedobór estrogenów - objawy
  4. Niedobór estrogenów - skutki
  5. Nadmiar estrogenów
  6. Niedobór estrogenów - jak leczyć?

Dlaczego estrogeny mają tak duże znaczenie?

Jeszcze w okresie dojrzewania estrogeny odgrywają bardzo ważną rolę. Odpowiadają bowiem za kształtowanie się 2- i 3-rzędowych cech płciowych. Mowa przede wszystkim o sromie, łechtaczce, pochwie, macicy i jajowodach, ale również np. o wysokiej barwie głosu. Dodatkowo w tym czasie kształtuje się również sylwetka i rozkład tłuszczu zależnie od płci.

Jednak estrogeny nie są ważne jedynie w okresie dojrzewania. Towarzyszą kobietom podczas całego życia. Pomagają w regulacji stanu emocjonalnego oraz odpowiadają za poziom libido (popędu seksualnego). Dodatkowo estrogeny mają ogromne znaczenia dla procesu tworzenia się kości. Między innymi przez to problemy hormonalne mogą doprowadzić do groźnych chorób, takich jak osteoporoza.

Estrogeny mają również wpływ na przemiany węglowodanowe organizmu i przepuszczalność błon komórkowych. Szczególnie z uwagi na tę drugą funkcję wahania poziomu estrogenów mogą odbić się na stanie naszej skóry.

Polecamy

jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie

Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?

Wizyta u ginekologa kojarzy się przede wszystkim z cytologią, USG, badaniem piersi albo prowadzeniem ciąży. Jednak w kompetencjach lekarza tej specjalizacji leży także leczenie niektórych zaburzeń hormonalnych. Dziedziną medycyny, zajmującą się badaniem hormonów jest przede wszystkim endokrynologia, ale narządy płciowe, którymi zajmuje się ginekologia, również odgrywają istotną rolę w produkcji hormonów. Zastanawiasz się nad tym, jakie badania hormonalne może zlecić ci ginekolog w czasie wizyty? Przeczytaj artykuł.

Redakcja30.11.2021

W jaki sposób organizm produkuje estrogeny?

Estrogeny powstają głównie w kobiecych jajnikach, jednak mogą być również w małej ilości produkowane w tkance tłuszczowej. Dodatkowo u kobiet ciężarnych możliwa jest również ich produkcja w łożysku.

U mężczyzn estrogeny także są wytwarzane, jednak ich ilość jest znacznie mniejsza niż u kobiet. Produkowane są w jądrach oraz korze nadnerczy.

Obserwujesz u siebie niepokojące uderzenia gorąca, spadki libido i trudne do opanowania wahania nastroju, mogące wynikać z niedoboru estrogenów, które powinny zostać skonsultowane z endokrynologiem?

Nie czekaj w długich kolejkach! W ramach pakietu OCHRONA GOLD prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi z endokrynologiem będziesz w stanie skonsultować się w ciągu 3 dni roboczych.

Od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość umówienia wizyty lub e-konsultacji z 39 specjalistami, lekarzem pierwszego kontaktu, wykonania badań laboratoryjnych (np. receptory estrogenowe, estradiol, estriol), czy diagnostyki obrazowej (np. USG ginekologiczne), a także wykonasz raz do roku profilaktyczny przegląd zdrowia, który w wersji dla kobiet obejmuje wizytę u ginekologa, badanie cytologiczne oraz USG piersi lub mammografię.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, co wchodzi w zakres wybranego pakietu. Podpisz umowę i opłać pierwszą składkę, żeby korzystać z dostępnych usług medycznych tak, jak tego potrzebujesz.

Niedobór estrogenów - objawy

Niedobór estrogenów najczęściej dotyczy kobiet między 40. a 60. rokiem życia. Właśnie wtedy hormonalna aktywność jajników zaczyna się drastycznie zmniejszać, co przekłada się również na poziom hormonów. Pomimo tego, że jest to proces w pełni naturalny, może się on odbijać na zdrowiu całego organizmu.

Główne objawy wejścia w okres menopauzy to: intensywne pocenie się (w tym także w nocy), uderzenia gorąca, nagły, intensywny wzrost wagi (pomimo braku zmian nawyków żywieniowych), kołatanie serca, niestabilność emocjonalna, rozdrażnienie, zaburzenia snu (szczególnie bezsenność), chroniczne uczucie zmęczenia, spadek libido, wypadanie włosów, suchość pochwy, dyspareunia, zmiany skórne oraz wzrost cholesterolu LDL, czyli tzw. złego cholesterolu.

Niedobór estrogenów - skutki

Zmniejszony poziom estrogenów niesie za sobą szereg różnych skutków. Różnią się one w zależności od tego, w jakim wieku jest kobieta, której dotyczy problem. W przypadku młodej osoby dojść może do zmian wynikających z nieprawidłowego dojrzewania, takich jak nieprawidłowa budowa sylwetki (bardziej męskie kształty) czy zmiana barwy głosu (na niższą). U starszych kobiet szczególnie wzrasta ryzyko osteoporozy, chorób serca, udaru i cukrzycy.

Nadmiar estrogenów

Nadmiar estrogenów może wynikać z wielu zupełnie odmiennych stanów. Mowa między innymi o przyjmowaniu leków z hormonami lub różnych groźnych chorobach, np. nowotwór jajnika.

Najczęstszym objawem nadmiaru estrogenów są zaburzenia miesiączkowania. Jeśli dotyczy Cię ten problem, zajrzyj koniecznie do artykułu o braku okresu i jego przyczynach. Innym typowym symptomem jest nadmierny przyrost masy ciała oraz powiększenie się piersi. Występują także nudności, wymioty oraz złe samopoczucie.

W przypadku nadmiaru estrogenów mogą częściej zdarzać się zakrzepy i zatory, zaburzenia pracy wątroby oraz migreny. Pacjentki bardziej narażone są także na powstanie kamicy dróg żółciowych oraz wynikającej z niej żółtaczki.

Niedobór estrogenów - jak leczyć?

Najczęstszym powodem, przez który kobiety z niedoborem estrogenów zgłaszają się do ginekologa, są oczywiście zaburzenia miesiączkowania. Zdarza się także, że powodem wizyty jest niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnych stosunków z partnerem. Innym powodem może być pojawienie się nietypowego owłosienia.

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór estrogenów, skonsultuj się ze specjalistą. W pierwszej kolejności powinien być to ginekolog. Podczas wizyty przeprowadzi on szczegółowy wywiad na temat Twoich symptomów. Dodatkowo zwykle wykonywane jest także standardowe badanie oraz coraz częściej USG narządów rodnych.

W dalszym etapie diagnostyki lekarz zleca zwykle oznaczenie poziomu estrogenów oraz innych żeńskich hormonów płciowych. Wyniki badań krwi omówione z lekarzem dostarczają już niezbędnych odpowiedzi na pytanie, czy objawy mają związek z hormonami.

Źródła
  1. S. Nilsson, S .Mäkelä, E. Treuter, M. Tujague, J. Thomsen, G. Andersson, E. Enmark, K. Pettersson, M. Warner, J. Gustafsson, Mechanisms of Estrogen Action, 2001.
  2. K. Pettersson and J. Gustafsson Role of Estrogen Receptor Beta in Estrogen Action, 2001.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.