Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego, odbytu i nóg?

Olga Dąbskalek. WIktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 23.03.2024

Objawy żylaków różnią się między sobą w zależności od tego, której części ciała dotyczą. Początkowo zmiany nie są uciążliwe, jednak wraz z ich zaawansowaniem pojawiają się liczne dolegliwości. Sprawdź, jakie objawy dają żylaki powrózka nasiennego, odbytu i kończyn dolnych.


objawy-zylakow-odbytu-powrozka-nasiennego-nog
pexels.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Żylaki powrózka nasiennego - objawy
  2. Jakie objawy dają żylaki odbytu?
  3. Żylaki nóg - objawy

Żylaki powrózka nasiennego - objawy

Żylaki powrózka nasiennego charakteryzują się występowaniem nieprawidłowych, poszerzonych i krętych naczyń żylnych, które odprowadzają krew z jądra i moszny. Naczynia te tworzą w worku mosznowym i ponad nim tzw. splot wiciowaty. Splot ten wchodzi w skład powrózka nasiennego i razem z nim przez kanał pachwinowy wchodzi do jamy brzusznej. Żylaki powrózka nasiennego powstają wskutek niewydolności lub braku zastawek w żyle jądrowej. To zaś predysponuje do zastoju krwi w obrębie żyły jądrowej, w konsekwencji czego dochodzi do rozwoju zmian żylakowych.

W zależności od zaawansowania objawów żylaków powrózka nasiennego klasyfikuje się je do następujących stopni:

  • I stopień - niewielkich rozmiarów, niemalże niewidoczne, trudne do wyczucia, ujawniają się w pozycji stojącej, szczególnie podczas napinania mięśni brzucha,

  • II stopień - średnich rozmiarów, słabo widoczne, możliwe do stwierdzenia dotykiem,

  • III stopień - duże, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny.

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych większych dolegliwości. Nierzadko o ich obecności mężczyzna dowiaduje się przypadkowo - zazwyczaj z powodu niepomyślnych prób poczęcia dziecka. Żylaki powrózka nasiennego stanowią bowiem jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Zmiany, jakie pojawiają się w naczyniach krwionośnych w mosznie i jądrach, powodują wzrost temperatury w tych strukturach. W konsekwencji dochodzi do obniżenia jakości nasienia - zmniejszenia ilości i ruchliwości plemników oraz zwiększenia ilości plemników nieprawidłowych.

Wraz z zaawansowaniem choroby pojawić się mogą takie objawy żylaków powrózka nasiennego, jak: ból w pachwinie, dyskomfort, uczucie ciężaru lub tępego pobolewania w obrębie moszny, obrzęk worka mosznowego, nadmierne ucieplenie moszny, które niekiedy chorzy opisują jako uczucie „palenia” w jądrach. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się na skutek długotrwałego przebywania w pozycji stojącej.

Jakie objawy dają żylaki odbytu?

Guzki krwawnicze to fizjologiczna struktura ludzkiego ciała. Jednakże na skutek wielu czynników dochodzi do patologicznych zmian w ich obrębie. Żylakom odbytu sprzyja niezdrowy tryb życia. Do ich powstania przyczyniają się: otyłość, brak ruchu, częste przyjmowanie pozycji siedzącej, zaparcia, biegunki itd. Żylaki odbytu objawiają się nieco inaczej w zależności od lokalizacji. Wyróżnia się bowiem żylaki wewnętrzne i zewnętrzne.

Małe zmiany zewnętrzne nie są dolegliwe. W zaawansowanych postaciach pojawia się ból, który nasila się podczas parcia i siedzenia. Duże zmiany mogą utrudniać utrzymanie higieny. Żylaki odbytu objawiają się też podkrwawianiem, swędzeniem i podrażnieniem skóry okolicy odbytu.

Zauważalnym objawem żylaków odbytu usytuowanych wewnętrznie jest świeże krwawienie podczas wypróżniania się albo po nim. Stwierdza się hematochezję, czyli stan, w którym krew otacza oddawany stolec. Hemoroidy wewnętrzne mogą odpowiadać za sączenie się wydzieliny śluzowej, a w ciężkich przypadkach pojawiają się problemy z nietrzymaniem stolca. Żylaki odbytu mogą powodować uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca.

W zależności od stopnia zaawansowania wewnętrzne żylaki odbytu klasyfikuje się do następujących stopni:

  • I stopień - krwawią, nie wypadają, widoczne jedynie w badaniu endoskopowym,

  • II stopień - mogą krwawić, wypadają z kanału odbytu, przy czym samoistnie się chowają,

  • III stopień - przebywają poza kanałem odbytu, lecz można je łatwo odprowadzić ręcznie,

  • IV stopień - przebywają poza kanałem odbytu, nie można ich umiejscowić ponownie wewnątrz.

Żylaki nóg - objawy

Żylakami nazywa się trwałe poszerzenia żył powierzchownych w postaci wężowatych sznurów, splotów lub kłębów z balonowymi uwypukleniami. Stopień wypełnienia żylaków zależy od pozycji kończyny - największy jest w pozycji stojącej, zmniejsza się, gdy kończyna zostanie uniesiona. Nogi należą do częstszych lokalizacji tego typu zmian, a występujące na nich żylaki są najczęściej spotykaną postacią kliniczną niewydolności żylnej. Ich objawy można złagodzić, stosując domowe sposoby na żylaki. Pomoce będą zwłaszcza dieta i ćwiczenia. Należy jednak pamiętać, że są to rozwiązania wspomagające specjalistyczne postępowanie.

Do typowych objawów żylaków kończyn dolnych należą: tępy ból wzdłuż przebiegu żyły, uczucie ucisku w obszarze żyły, pieczenie, zwłaszcza podczas długotrwałego stania, a ustępujące po uniesieniu kończyny. Objawy te są bardziej odczuwane porą letnią i pod koniec dnia. W przebiegu żylaków może się pojawić uczucie ciężkości nóg, które łagodnieje po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami. Typowe dla tego schorzenia są skurcze łydek, które nasilają się podczas długotrwałego stania. Inne objawy żylaków nóg to: zespół niespokojnych nóg, uczucie rozpierania w łydce, parestezje. Pojawić się mogą również: przebarwienia, wypryski, owrzodzenia czy świąd skóry. Dolegliwości te jednak dają o sobie znać wraz z zaawansowaniem zmian żylnych. Żylaki narażone na urazy mogą ulec pęknięciu i spowodować krwawienie, lecz ze względu na ich skąpy charakter nie są one z reguły niebezpieczne.

Jeśli zmagasz się z żylakami, a ich powiększanie się wywołuje coraz bardziej dokuczliwe objawy, koniecznie skonsultuj problem z lekarzem. A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach na wizytę, kup jeden z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, których ofertę możesz zamówić na Welbi. Już od 69 zł możesz mieć dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego, internisty, pediatry) nawet w ciągu 1 dnia i 14 innych specjalistów z reguły w ciągu 3 dni. Zamów ofertę i sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, opłacając miesięczną składkę.


Źródła
  1. O. Kaidar-Person, B. Person, S.D. Wexner, Hemorrhoidal disease: A comprehensive review, „Journal of the American College of Surgeons” 2007, t. 204, nr 1, s. 102-117.
  2. P. Poluha, T. Jargiełło, M. Szajner i wsp., Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą wewnątrznaczyniową, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. XXV, nr 5, s. 455-458.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.