Rodzaje olejów do smażenia. Który z nich jest najzdrowszy?
Smażenie to sposób na przygotowanie wielu pysznych dań, w szczególności mięsnych. Najzdrowszy olej do smażenia to taki, który zawiera odpowiednie tłuszcze i wysoką temperaturę dymienia. Na sklepowych półkach mamy do wyboru szeroki asortyment, ale nie każdy tłuszcz będzie dobry do smażenia. Część z nich jest bogata w szkodliwe tłuszcze trans, których nie powinno się spożywać.
Polecane
Na jakim oleju warto smażyć?
Smażenie jest bardzo popularnym sposobem przyrządzania potraw w domu. Cenimy je za szybkość przygotowywania dań, chrupkość oraz walory smakowe. Polska kuchnia jest bogata w przepisy na smażone potrawy. W taki sposób można przygotowywać warzywa, mięso czy ryby. Jeśli chcesz przygotować smażoną potrawę, postaw na zdrowe oleje.
Podczas procesu smażenia potrawy wchłaniają duże ilości tłuszczu, na którym są przygotowywane, przez co stają się bardziej kaloryczne niż potrawy przyrządzone na parze czy duszone. Smażenie kojarzy się z fast foodami, jednak należy pamiętać, że ważne jest nie tylko to, na czym się smaży, ale również sposób. Jeśli dbasz o sylwetkę, unikaj potraw smażonych na głębokim tłuszczu, w szczególności kilkukrotnie podgrzanym. Smażenie nie powinno stanowić codziennej obróbki termicznej, ale sporadycznie możesz w ten sposób przygotować potrawy.
Podczas smażenia najważniejsze jest, aby przygotować potrawę na dobrze rozgrzanym oleju, ponieważ dzięki temu wchłonie ona mniej tłuszczu. Po zakończeniu warto odsączyć danie na ręczniku papierowym. Najlepiej olej podgrzewać tylko raz. Jest to zdrowsze rozwiązanie. Pozwoli zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu. Produkty można panierować, marynować czy smażyć sauté.
Do smażenia najlepszym wyborem będą oleje, które są stabilne i mają odpowiednią temperaturę dymienia, czyli można ich używać w temperaturze około 180–200 stopni C. Zalicza się do nich oleje zawierające tłuszcze nasycone. Najbardziej popularny jest olej słonecznikowy i rzepakowy. Dobrym wyborem są oleje, które zawierają jak najmniej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do smażenia najlepiej wybrać masło klarowane, olej kokosowy, ryżowy czy rzepakowy. Dobór rodzaju tłuszczu zależy od Ciebie i potrawy, jaką przygotowujesz. Do jajecznicy na śniadanie lepiej nadaje się masło klarowane niż olej kokosowy. Natomiast do dań z woka lepiej nada się olej ryżowy.
Popularny w Polsce olej rzepakowy to dobry wybór, jeśli potrzebujesz coś szybko usmażyć. Użyj go do przygotowania ryby, chudego mięsa czy warzyw na chrupko. Jeśli potrzebujesz oleju do długiego smażenia, sięgnij po olej kokosowy lub masło klarowane. Mają wysoką temperaturę dymienia.
Najzdrowsze oleje do smażenia
Smażone potrawy same w sobie nie należą do najzdrowszych, ale jeśli chcesz je przyrządzić, warto użyć do tego odpowiedniego produktu. Najzdrowsze do smażenia są oleje kokosowy i ryżowy, a także rafinowana oliwa z oliwek. Nadadzą się one do długiego smażenia potraw. Jeśli potrzebujesz coś szybko przygotować, możesz sięgnąć po olej rzepakowy, który również jest jednym ze zdrowszych.
Olej ryżowy nie jest bardzo popularny w polskiej kuchni, ale w krajach azjatyckich ceni się go za właściwości. Jego smak i zapach jest neutralny, dlatego nie zmienia on aromatu potraw. Pamiętaj, że istnieją dwa rodzaje oliwy z oliwek. Ważne, aby do smażenia używać oliwy z oliwek rafinowanej, ponieważ nierafinowana pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza szkodliwe dla organizmu substancje. Natomiast stosowana na zimno, jest bardzo zdrowa.
Na czym nie należy smażyć?
Wiele osób ceni sobie smak smalcu, który dawniej był często używany. Zawiera on dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz niezdrowego cholesterolu. Nie powinny na nim smażyć osoby, które są otyłe, mają problemy z układem sercowo-krążeniowym czy dbają o linię. Muszą go także unikać osoby, które są narażone na zachorowanie na raka jelita grubego. Warzywa przygotowywane na smalcu źle smakują. Zdecydowanie lepiej sprawdza się on jako tłuszcz do smażenia mięsa, w szczególności czerwonego. Również złym wyborem jest smażenie na margarynie. Zawiera ona duże ilości niezdrowych tłuszczów trans.
Oleje z pestek winogron, lniane czy sojowe zdecydowanie lepiej nadają się do sałatek niż do przygotowywania smażonych potraw. Stosowane na zimno, zachowują cenne witaminy i minerały oraz właściwości prozdrowotne. Ten rodzaj olejów nadaje się również do pielęgnacji skóry, np. jako dodatek do maseczek czy serum do twarzy. Dobrze nawilża, a także odżywia cerę. Niestety może zapychać, dlatego nie powinny go stosować osoby z tłustą cerą.
- A. Woźniak, Oleje kluczem do zdrowia, Wydawnictwo Idea Contact, Kalisz 2012.
- E. Wochnik, Uzdrawiające oliwy i oleje. Rodzaje, właściwości, zastosowanie, Wydawnictwo Olimp Media, Poznań 2012.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.