Jakie właściwości ma olej jojoba i jak go stosować?
Wśród wielu rodzajów olejów stosowanych do pielęgnacji ciała olej jojoba ze względu na swoje dobroczynne właściwości zajmuje ważne miejsce. W jego składzie znajdziemy wiele witamin, mikroelementów i kwasów tłuszczowych o działaniu odżywczym, nawilżającym i łagodzącym podrażnienia. Czym dokładnie jest olej jojoba i w jakim celu można go stosować, dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytasz również, jak należy go używać, aby uzyskać najlepszy efekt.
Czym jest olej jojoba?
Olej jojoba jest substancją pozyskiwaną z simondsji kalifornijskiej (Simmondsia chinensis). To wiecznie zielony krzew, który naturalnie rośnie na terenach pustyni Sonora w Ameryce Północnej. Obecnie roślinę tą powszechnie uprawia się w Ameryce Południowej, Azji, Australii i Afryce. Z nasion simondsji pozyskuje się olej jojoba, który tak właściwie jest płynnym woskiem, w temperaturze pokojowej przyjmującym płynną konsystencję.
Jakie właściwości ma olej jojoba?
Olej jojoba to żółta lub lekko pomarańczowa, bezsmakowa ciecz o lekkim zapachu orzechów. Biorąc pod uwagę właściwości chemiczne, jest to mieszanina kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy, palmitynowy, eikozenowy i erukowy, oraz alkoholi, stanoli i steroli. Olej jojoba może więc być doskonałym, naturalnym emolientem do nawilżania włosów i skóry głowy. Nie jełczeje i jest odporny na wysokie temperatury. Zawiera bardzo dużo witamin, wśród których wymienić można: E, A, B i F. Pierwsza z nich to naturalny antyoksydant, działający przeciwzmarszczkowo i odżywczo na skórę. Wyłapuje i eliminuje wolne rodniki. Witamina A stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny, przyspieszając odnowę naskórka, a witamina B wpływa na lepsze dotlenienie skóry.
Witaminy w oleju jojoba to nie wszystko. Oprócz nich można w nim znaleźć cenne mikroelementy, takie jak: miedź, cynk, selen, jod i chrom. Miedź wpływa na wygładzenie zmarszczek, dzięki czemu skóra wygląda na młodszą i bardziej elastyczną, a włosy mniej wypadają i są mocniejsze. Cynk i chrom z kolei oddziałują pozytywnie na proces gojenia się i łagodzą podrażnienia. Dobroczynne działanie selenu to ochrona organizmu przed powstawaniem komórek nowotworowych.
Olej jojoba zapobiega utracie wody z naskórka. Ma właściwości odżywcze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Zastosowanie oleju jojoba
Ponieważ olej jojoba nie ma wyrazistego smaku ani zapachu, może stanowić idealną bazę wielu preparatów do pielęgnacji skóry. Ten naturalny kosmetyk nie zatyka porów, a jednocześnie bardzo dobrze nawilża. Doskonale sprawdza się więc jako produkt do pielęgnacji różnych typów skóry. Nadaje się również do cery trądzikowej i skłonnej do alergii. Łagodzi stany chorobowe, wywołane podrażnieniami słonecznymi, atopowym, łojotokowym zapaleniem skóry i łuszczycą. Skutecznie ogranicza rogowacenie skóry i powstawanie zaskórników, grudek i krostek. Olej jojoba, dzięki temu, że szybko się wchłania, może pełnić funkcję nośnika substancji aktywnych w produktach do pielęgnacji skóry, czym wzmacnia ich działanie.
Olej jojoba to częsty składnik szamponów, masek do włosów i odżywek. Niewielką ilość olejku można wcierać w suche lub mokre końcówki włosów, by je odżywić. Zabieg ten określa się olejowaniem włosów. Dzięki regularnie powtarzanej kuracji włosy stają się mocne, sprężyste, miękkie i lśniące. Łatwiej się rozczesują i wykazują mniejszą skłonność do elektryzowania się.
Olej jojoba dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i nawilżającym to sposób na łupież, blizny i cellulit. Sprawdza się jako produkt do demakijażu skóry wokół oczu. Wykazuje również pozytywne działanie na twarde skórki wokół paznokci oraz spierzchnięte, suche usta. Olej jojoba może być stosowany jako terapia wspomagająca, w farmakologicznym leczeniu grzybicy paznokci.
Jak stosować olej jojoba?
Olej jojoba możesz stosować bezpośrednio na skórę i włosy, najlepiej przed snem. Sprawdzi się on idealnie do masażu ciała. Za jego pomocą możesz wykonać olejowanie włosów – nałóż go na mokre lub suche włosy. Aby wzmocnić działanie kremu, maseczki lub maski do włosów możesz do nich dodać kilka kropli olejku jojoba. Wzbogacone o olejek jojoba kosmetyki dużo lepiej się wchłaniają.
Jakie są skutki uboczne stosowania oleju jojoba?
Naukowcy udowodnili, że olej jojoba jest preparatem hipoalergicznym i u większości osób nie wywołuje żadnych efektów ubocznych. Jest on bezpieczny nawet dla małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. U niewielkiej grupy osób mogą jednak pojawić się pokrzywka, swędzenie i reakcje alergiczne po jego zastosowaniu. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy, przerwij stosowanie preparatu i skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub alergologiem.
Zalet stosowania olejku jojoba jest wiele. Jest on bardzo wydajny i charakteryzuje się długim okresem przydatności do użycia. Nie jełczeje i nie jest wrażliwy na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo można go używać jako kosmetyk praktycznie do wszystkiego. To lekarstwo na problemy skórne i kosmetyk wykorzystywany do codziennej pielęgnacji skóry i włosów.
Jako że olej jojoba jest produktem naturalnym i w większości przypadków pochodzi z upraw ekologicznych, jego cena jest dużo wyższa niż innych kosmetyków. Odpowiednio przechowywany, zachowa jednak wszystkie swoje właściwości lecznicze, kosmetyczne i wystarczy na długi okres użytkowania. Olej jojoba jest szeroko dostępny w różnych aptekach, drogeriach i sklepach internetowych. Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa przed zakupem upewnić się, czy produkt ma certyfikat uprawy ekologicznej i nie zawiera innych składników.
- T. Zipora i in., Medicinal properties of jojoba (Simmondsia chinensis), „Israel Journal of Plant Sciences”, 2021, nr 68 (1–2), s. 1–10
- N. Pazyar i in., Jojoba in dermatology: a succinct review, „Italian Journal of Dermatology and Venereology” 2013, nr 148 (6), s. 687–691.
- H.A. Gad i in., Jojoba Oil: An Updated Comprehensive Review on Chemistry, Pharmaceutical Uses, and Toxicity, „Polymers” 2021, nr 13 (11), s. 1711.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.