Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Zastosowanie i wyjątkowe właściwości olejku cynamonowego.

Emilia Kruszewska02.06.2022Aktualizacja: 22.10.2023

Olejek cynamonowy to skutecznie działający naturalny środek antyseptyczny, antybakteryjny i oczyszczający. Sprawdź, jakie ma zastosowanie i które z jego właściwości warto wykorzystać. Czy możliwe jest samodzielne wykonanie olejku z cynamonu?


olejek-cynamonowy-jakie-ma-właściwości-i-zastosowanie
pexels

Polecane

melancholik-kim-jest-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melancholik - kim jest? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
placz-nieutulony-gwaltowny-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Płacz – o czym świadczy i jak należy na niego reagować?
19.05.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak zrobić olejek cynamonowy?
  2. Olejek cynamonowy właściwości
  3. Olejek cynamonowy – zastosowanie w pielęgnacji skóry
  4. Olejek cynamonowy do masażu
  5. Olejek cynamonowy w profilaktyce zdrowotnej
  6. Olejek cynamonowy w aromaterapii
  7. Przeciwwskazania do stosowania olejku cynamonowego

Jak zrobić olejek cynamonowy?

Olejek eteryczny cynamonowy z łatwością wykonasz samodzielnie w domu. Do jego przygotowania potrzebujesz kilka lasek cynamonu i szklankę oliwy z oliwek. Składniki umieść w naczyniu z ciemnego szkła i szczelnie zamknij. Odstaw na dwa tygodnie, z dala od bezpośredniego dostępu do słońca. Po upływie wyznaczonego czasu powstałą miksturę przecedź przez gazę. Domowy, naturalny olejek cynamonowy jest gotowy do użycia.

Decydując się na zakup gotowego olejku cynamonowego, warto upewnić się, czy sprzedawany produkt ma 100% czystą zawartość. Chociaż na całym świecie uprawia się ponad 100 odmian cynamonu, do sprzedaży trafiają dwa najpopularniejsze i najbardziej wartościowe gatunki – cynamon cejloński i chiński.

Olejek cynamonowy właściwości

Olejek z cynamonu dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i pielęgnującym znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w kosmetyce i farmacji. Cynamon jest m.in. cennym źródłem flawonów, katechiny, kwasu chlorogenowego, ferulowego i kawowego.

Ponadto w 100 g cynamonu znajdziemy m.in.: witaminy A, C, E, K, kwas foliowy, niacynę, ryboflawinę, tiaminę oraz wapń, żelazo, magnez, potas i fosfor. Cynamon jest również źródłem błonnika.

Silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i oczyszczające zawdzięcza wysokiej zawartości aldehydu cynamonowego. Do najważniejszych właściwości olejku należy m.in. działanie przeciwzapalne, rozgrzewające, przeciwbólowe, rozkurczowe, a nawet wyciszające i relaksujące. Wysokie stężenie substancji czynnych zapewnia skuteczność olejku nawet po dodaniu go do balsamu, kremu czy wymieszaniu z innym roślinnym olejem. W spożywaniu olejku cynamonowego, jak i cynamonu w sproszkowanej postaci należy zachować ostrożność.

Olejek cynamonowy – zastosowanie w pielęgnacji skóry

Olejek cynamonowy stosowany na twarz ze względu na zawarte w nim substancje drażniące może wywołać podrażnienie lub reakcję alergiczną. Dlatego sięgając po niego w pielęgnacji, należy mieszać olejek z tonikiem lub kremem. Przygotowanej mikstury nie powinno się trzymać na skórze dłużej niż 20 minut. Działanie olejku szczególnie docenią osoby borykające się z trądzikiem i nawracającymi stanami zapalnymi skóry. Aplikowany punktowo olejek z cynamonu hamuje rozwój patogenów, przyspiesza osuszanie zmiany, a ponadto skutecznie zapobiega powstawaniu blizn. Olejek cynamonowy może być wykorzystany również do łagodzenia stanów zapalnych skóry głowy.

Olejek cynamonowy do masażu

Uwodzący ciepłym i kojącym zapachem naturalny olejek cynamonowy sprawdzi się do relaksującego masażu ciała. Jego silne właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające przyniosą też ulgę w bólach reumatycznych. Dodany do balsamu olejek cynamonowy może być stosowany do masażu antycellulitowego. Poprzez stymulację mikrokrążenia i drenażu skóry wspomaga usuwanie zastojów limfy i likwidację tkanki tłuszczowej. Masowana olejkiem cynamonowym skóra zyskuje jędrność i gładkość. Działanie przeciwbakteryjne pomaga w masażu oczyszczającym pleców, poprzez ściągnięcie porów skóry i zapobieganie powstawaniu zaskórników.

Olejek cynamonowy w profilaktyce zdrowotnej

Uspokajające i relaksujące działanie olejku docenią osoby mierzące się z chronicznym stresem. Stosowany w diecie olejek cynamonowy przyniesie ulgę w problemach trawienia, łagodząc biegunki, wymioty i wzdęcia. Wysoka zawartość aldehydu cynamonowego sprawdzi się w profilaktyce nowotworowej przewodu pokarmowego, jak np. rak jelita grubego czy rak żołądka. W przypadku zachorowania cynamon poprawia zdolności regeneracyjne organizmu. Olejek cynamonowy usprawnia krążenie krwi. Działanie antybakteryjne sprawdzi się w leczeniu pleśniawek jamy ustnej.

Olejek cynamonowy w aromaterapii

Działanie uspokajające i relaksujące olejku cynamonowego warto wykorzystać w aromaterapii lub jako skuteczny środek wyciszający na niepokój. Zawarta w cynamonie kumaryna jest substancją zapachową o aromacie ciepłej wanilii i przypraw korzennych.

Przeciwwskazania do stosowania olejku cynamonowego

Ze względu na wysokie stężenie substancji drażniących zawartych w olejku cynamonowym nie powinien on być spożywany i stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące mamy i dzieci.

Źródła
  1. S. Harrod Buhner, Zioła przeciwwirusowe, Biały Wiatr, 2020.
  2. M. E. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, M. E. Senderski, 2016.
  3. T. Easley, S. Horne, Zioła, które leczą, Wydawnictwo Kobiece, 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.