Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Olejek z drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie na trądzik

Paulina Kłos-Wojtczak24.01.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Olejek z drzewa herbacianego to częsty składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Znalazł również zastosowanie w aromaterapii. Przeczytaj, dlaczego warto go mieć w swojej kosmetyczce.


olejek-z-drzewa-herbacianego-na-tradzik
pexels.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym właściwie jest olejek z drzewa herbacianego?
  2. Właściwości olejku z drzewa herbacianego
  3. Olejek z drzewa herbacianego a trądzik
  4. Przeciwwskazania do stosowania olejku z drzewa herbacianego
  5. Olejek herbaciany - inne zastosowania

Czym właściwie jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z krzewu o nazwie Melaleuca alternifolia. Roślinę spotkać można przede wszystkim na terenie Nowej Zelandii i Australii, gdzie wpisuje się w naturalny krajobraz. Surowiec pozyskiwany jest z liści o lancetowatym kształcie, ułożonych naprzeciwlegle. Najlepiej zebrać je w listopadzie i w maju. Na powierzchni tych liści znajdują się liczne gruczoły olejkowe. Cenny i aromatyczny olejek otrzymuje się na drodze destylacji parą wodną.

W składzie olejku z drzewa herbacianego wyróżnia się: związki fenolowe, terpeny, cymen, monoterpeny, cyneol, terpinen, diterpeny i limonen.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Bogaty skład olejku z drzewa herbacianego sprawia, że wykazuje on szereg działań, w tym:

  • przeciwgrzybicze - przede wszystkim przeciwko m.in. Penicillium spp., Candida albicans, Cladosporium spp., Microsporum canis i Candida glabrata. Badania naukowe wykazały, że olejek herbaciany zwiększa przepuszczalność błon komórkowych grzybów, a to z kolei przyspiesza ich niszczenie;

  • przeciwzapalne - po rozpuszczeniu w wodzie składniki zawarte w olejku z drzewa herbacianego hamują interleukiny-beta i czynnik martwicy nowotworów (TNF-alfa);

  • przeciwwirusowe - wykazano, że olejek z drzewa herbacianego hamuje rozwój wirusa mozaiki tytoniu.

Warto pamiętać, że na działanie terapeutyczne olejku z drzewa herbacianego ma wpływ głównie jego stężenie. Powinno ono oscylować między 1 proc. a 10 proc.

W dermatologii i kosmetologii olejek z drzewa herbacianego z powodzeniem stosowany jest w przypadku: łupieżu, łuszczycy, grzybicy skóry głowy i stóp, łojotokowego zapalenia skóry, czyraków, zakrzepicy, owrzodzeń cukrzycowych, opryszczki i łagodząco na ukąszenia insektów. Jednakże preparaty na bazie olejku z drzewa herbacianego są najczęściej wykorzystywane w przypadku schorzenia, jakim jest trądzik zaskórnikowy.

Olejek z drzewa herbacianego a trądzik

Olejek z drzewa herbacianego powinny stosować osoby z cerą trądzikową i tłustą. Jego przeciwtrądzikowe działanie pozwala na zwalczanie bakterii beztlenowych, dzięki czemu zmiany skórne znikają szybciej. Jednym ze skutków ubocznych olejku może być lekkie wysuszenie naskórka. W związku z tym nie można zapominać o regularnym nawilżaniu skóry za pomocą kosmetyków, indywidualnie dobranych do kondycji cery. Co więcej, składnik ten działa regenerująco, a zatem przyspiesza gojenie się drobnych zmian. Naturalny olejek z drzewa herbacianego łagodzi również trądzik na plecach.

Po zaopatrzeniu się w małą buteleczkę z olejkiem z drzewa herbacianego można w domowych warunkach przygotować własne, lecznicze mikstury. Parę kropel cennego surowca warto wykorzystać m.in. do:

  • kremu nawilżającego o neutralnym zapachu - wzmacnia działanie przeciwtrądzikowe;

  • punktowego łagodzenia ropnych pryszczy - kropelkę olejku należy delikatnie nanieść na zmianę za pomocą pałeczki kosmetycznej;

  • przygotowywania własnych maseczek oczyszczających - podobnie jak maseczka z sody oczyszczonej, ta z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego będzie działała ściągająco i rozjaśniająco. Kilka kropel surowca należy dodać do ulubionej glinki i wymieszać z hydrolatem do cery trądzikowej;

  • kąpieli, tzw. parówek - do miski z ciepłą wodą (ale nie bardzo gorącą, ponieważ groziłoby to poparzeniem) należy dodać kilka kropel olejku, a następnie pochylić się nad parującą miksturą na mniej więcej 15 minut. Taka„parówka” oczyści zatkane pory i przyspieszy gojenie się zmian skórnych.

Przeciwwskazania do stosowania olejku z drzewa herbacianego

Preparatów na bazie olejku z drzewa herbacianego nie zaleca się osobom, które wykazują nadwrażliwość lub alergię na jakikolwiek ze składników surowca. Najbardziej uczulająco działają limonen i terpinen. Jednakże reakcje alergiczne są stosunkowo rzadkie i dlatego produkt można stosować bez ryzyka o bezpieczeństwo. Aby upewnić się, czy nie wystąpi reakcja alergiczna, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego warto nałożyć na skórę przedramion.

Ze stosowania surowca powinny zrezygnować kobiety spodziewające się dziecka, a także maluchy do 6. roku życia.

Olejek herbaciany - inne zastosowania

Naturalny olejek z drzewa herbacianego można wykorzystać do zwalczania lekkich nieżytów nosa i przeziębień. Już przez naszych przodków był on stosowany do domowych inhalacji, które udrażniają drogi oddechowe i przynoszą ulgę w takich objawach grypy i infekcji, jak katar i kaszel. Co więcej, olejek z drzewa herbacianego często jest dodawany do past do zębów, ponieważ nie tylko działa odkażająco, ale także odświeża oddech.

Źródła
  1. A. Garbusińska, A. Mertas, W. Król, Przegląd badań in vitro oceniających aktywność przeciwdrobnoustrojową olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree oil). Cz. I., „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 2, s. 85-96.
  2. S. Enshaieh i in., The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: A randomized, double-blind placebo controlled study, Indian Journal of Dermatology, „Venerology & Leprology” 2007, t. 73, nr 1, s. 22-26.</ul>
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.