Olejek z drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie na trądzik
Olejek z drzewa herbacianego to częsty składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Znalazł również zastosowanie w aromaterapii. Przeczytaj, dlaczego warto go mieć w swojej kosmetyczce.
Czym właściwie jest olejek z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z krzewu o nazwie Melaleuca alternifolia. Roślinę spotkać można przede wszystkim na terenie Nowej Zelandii i Australii, gdzie wpisuje się w naturalny krajobraz. Surowiec pozyskiwany jest z liści o lancetowatym kształcie, ułożonych naprzeciwlegle. Najlepiej zebrać je w listopadzie i w maju. Na powierzchni tych liści znajdują się liczne gruczoły olejkowe. Cenny i aromatyczny olejek otrzymuje się na drodze destylacji parą wodną.
W składzie olejku z drzewa herbacianego wyróżnia się: związki fenolowe, terpeny, cymen, monoterpeny, cyneol, terpinen, diterpeny i limonen.
Właściwości olejku z drzewa herbacianego
Bogaty skład olejku z drzewa herbacianego sprawia, że wykazuje on szereg działań, w tym:
przeciwgrzybicze - przede wszystkim przeciwko m.in. Penicillium spp., Candida albicans, Cladosporium spp., Microsporum canis i Candida glabrata. Badania naukowe wykazały, że olejek herbaciany zwiększa przepuszczalność błon komórkowych grzybów, a to z kolei przyspiesza ich niszczenie;
przeciwzapalne - po rozpuszczeniu w wodzie składniki zawarte w olejku z drzewa herbacianego hamują interleukiny-beta i czynnik martwicy nowotworów (TNF-alfa);
przeciwwirusowe - wykazano, że olejek z drzewa herbacianego hamuje rozwój wirusa mozaiki tytoniu.
Warto pamiętać, że na działanie terapeutyczne olejku z drzewa herbacianego ma wpływ głównie jego stężenie. Powinno ono oscylować między 1 proc. a 10 proc.
W dermatologii i kosmetologii olejek z drzewa herbacianego z powodzeniem stosowany jest w przypadku: łupieżu, łuszczycy, grzybicy skóry głowy i stóp, łojotokowego zapalenia skóry, czyraków, zakrzepicy, owrzodzeń cukrzycowych, opryszczki i łagodząco na ukąszenia insektów. Jednakże preparaty na bazie olejku z drzewa herbacianego są najczęściej wykorzystywane w przypadku schorzenia, jakim jest trądzik zaskórnikowy.
Olejek z drzewa herbacianego a trądzik
Olejek z drzewa herbacianego powinny stosować osoby z cerą trądzikową i tłustą. Jego przeciwtrądzikowe działanie pozwala na zwalczanie bakterii beztlenowych, dzięki czemu zmiany skórne znikają szybciej. Jednym ze skutków ubocznych olejku może być lekkie wysuszenie naskórka. W związku z tym nie można zapominać o regularnym nawilżaniu skóry za pomocą kosmetyków, indywidualnie dobranych do kondycji cery. Co więcej, składnik ten działa regenerująco, a zatem przyspiesza gojenie się drobnych zmian. Naturalny olejek z drzewa herbacianego łagodzi również trądzik na plecach.
Po zaopatrzeniu się w małą buteleczkę z olejkiem z drzewa herbacianego można w domowych warunkach przygotować własne, lecznicze mikstury. Parę kropel cennego surowca warto wykorzystać m.in. do:
kremu nawilżającego o neutralnym zapachu - wzmacnia działanie przeciwtrądzikowe;
punktowego łagodzenia ropnych pryszczy - kropelkę olejku należy delikatnie nanieść na zmianę za pomocą pałeczki kosmetycznej;
przygotowywania własnych maseczek oczyszczających - podobnie jak maseczka z sody oczyszczonej, ta z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego będzie działała ściągająco i rozjaśniająco. Kilka kropel surowca należy dodać do ulubionej glinki i wymieszać z hydrolatem do cery trądzikowej;
kąpieli, tzw. parówek - do miski z ciepłą wodą (ale nie bardzo gorącą, ponieważ groziłoby to poparzeniem) należy dodać kilka kropel olejku, a następnie pochylić się nad parującą miksturą na mniej więcej 15 minut. Taka„parówka” oczyści zatkane pory i przyspieszy gojenie się zmian skórnych.
Przeciwwskazania do stosowania olejku z drzewa herbacianego
Preparatów na bazie olejku z drzewa herbacianego nie zaleca się osobom, które wykazują nadwrażliwość lub alergię na jakikolwiek ze składników surowca. Najbardziej uczulająco działają limonen i terpinen. Jednakże reakcje alergiczne są stosunkowo rzadkie i dlatego produkt można stosować bez ryzyka o bezpieczeństwo. Aby upewnić się, czy nie wystąpi reakcja alergiczna, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego warto nałożyć na skórę przedramion.
Ze stosowania surowca powinny zrezygnować kobiety spodziewające się dziecka, a także maluchy do 6. roku życia.
Olejek herbaciany - inne zastosowania
Naturalny olejek z drzewa herbacianego można wykorzystać do zwalczania lekkich nieżytów nosa i przeziębień. Już przez naszych przodków był on stosowany do domowych inhalacji, które udrażniają drogi oddechowe i przynoszą ulgę w takich objawach grypy i infekcji, jak katar i kaszel. Co więcej, olejek z drzewa herbacianego często jest dodawany do past do zębów, ponieważ nie tylko działa odkażająco, ale także odświeża oddech.
- A. Garbusińska, A. Mertas, W. Król, Przegląd badań in vitro oceniających aktywność przeciwdrobnoustrojową olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree oil). Cz. I., „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 2, s. 85-96.
- S. Enshaieh i in., The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: A randomized, double-blind placebo controlled study, Indian Journal of Dermatology, „Venerology & Leprology” 2007, t. 73, nr 1, s. 22-26.</ul>
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.