Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
Wyrwaniu zęba zazwyczaj towarzyszy niezbyt przyjemny obrzęk. Jest to jednak jak najbardziej naturalna reakcja organizmu. W większości przypadków nie musisz się nią przejmować, ponieważ zniknie ona samoistnie. Ile czasu schodzi opuchlizna po wyrwaniu zęba i czy można przyspieszyć ten proces?
Polecane
Jak wygląda opuchlizna po wyrwaniu zęba?
Mocno zepsute zęby nierzadko wymagają usunięcia. Ich ekstrakcja może skutkować szeregiem różnych, mało przyjemnych objawów. Nie należy jednak się ich obawiać, ponieważ zazwyczaj nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Stomatolog powinien poinformować Cię, czego możesz spodziewać się w ciągu kolejnych dni po zabiegu. Jedną z typowych dolegliwości, których możesz doświadczyć, jest obrzęk.
Najczęściej spotykaną sytuacją jest opuchlizna po wyrwaniu „ósemki”. Tzw. zęby mądrości są dość problematyczne, nawet jeśli odpowiednio dbasz o higienę jamy ustnej. Jako że znajdują się w trudno dostępnym miejscu, możesz nie być w stanie odpowiednio ich wyczyścić. Taki stan rzeczy często kończy się ich popsuciem. Jeśli więc poczujesz bardzo bolący ząb, prawdopodobnie będzie on do usunięcia.
Pamiętaj wówczas, że opuchlizna po wyrwaniu „ósemki” może objąć nie tylko dziąsło w miejscu usuniętego zęba. Często musisz też liczyć się z obrzękiem podniebienia, języka, a nawet węzłów chłonnych i szyi. Spuchnięty policzek po wyrwaniu zęba również jest czymś naturalnym. Nie powinno zatem być to powodem do obaw. Taka ogólna opuchlizna po usunięciu „ósemki” jest jak najbardziej normalna. To typowa reakcja organizmu, a nieprzyjemne objawy znikną same wraz z postępami w procesie gojenia. Pamiętaj przy tym, że opuchlizna po ekstrakcji „ósemki” to nie wszystko. Może jej towarzyszyć także uciążliwy, pulsujący ból, który ma większą intensywność podczas gryzienia lub picia ciepłych napojów.
Ile czasu schodzi opuchlizna po wyrwaniu zęba?
Obrzęk po wyrwaniu zęba nie należy do przyjemnych i może zmniejszać komfort życia. Na szczęście zazwyczaj nie trwa bardzo długo. Po ilu dniach schodzi opuchlizna po wyrwaniu „ósemki” lub innego zęba? W praktyce to kwestia dość indywidualna – wiele zależy od stanu Twojego organizmu, a także tego, czy stosujesz się do zaleceń stomatologa po zabiegu. Co do zasady, opuchlizna po ekstrakcji utrzymuje się jednak średnio od 4 do 7 dni.
Jak zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba? Zalecenia po ekstrakcji
To, jak duże będzie opuchnięcie po wyrwaniu zęba, częściowo zależy od tego, czy będziesz postępować zgodnie z zaleceniami stomatologa. Po samym zabiegu musisz przez około pół godziny zagryzać specjalny tampon. Po upływie tego czasu możesz wymienić go na świeżą gazę.
Jak zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba? Polecanym przez lekarzy, podstawowym sposobem na radzenie sobie z obrzękiem przez 1–2 pierwsze doby po ekstrakcji są zimne okłady. Możesz stosować zarówno specjalne kompresy, jak i woreczki wypełnione lodem. Przykładaj je do policzka przez 20 minut, a potem zrób minimum godzinną przerwę, zanim powtórzysz ten zabieg.
Aby opuchlizna po ekstrakcji nie była zbyt duża, przez pierwsze dwa dni należy też zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wystrzegaj się zażywania leków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym (popularnej aspiryny) oraz powstrzymaj się od spożywania alkoholu i palenia papierosów (zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych). Ponadto zacznij jeść dopiero 2 godziny po ekstrakcji – pamiętaj przy tym, aby przyjmować wyłącznie letnie potrawy i napoje. Nie pij też przez słomkę. Oprócz tego unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego i picia kawy, ponieważ może to zwiększyć ciśnienie, co negatywnie wpłynie na gojenie. Nie myj też zębów przez minimum 12 godzin od ekstrakcji.
Opuchlizna po usunięciu zęba – jak ją złagodzić?
Opuchlizna dziąsła po wyrwaniu zęba może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Gdy miną dwie pierwsze doby od zabiegu, wciąż możesz robić zimne okłady. Warto jednak oprócz tego stosować płukanki. W walce z obrzękiem po usunięciu zęba z pomocą przychodzą łagodzące zioła lecznicze, przede wszystkim szałwia i rumianek. Pamiętaj jednak, aby zachować dużą ostrożność podczas płukania jamy ustnej przygotowanymi z nich naparami. Rób to delikatnie poprzez poruszanie głową. Stosuj zioła maksymalnie 3–4 razy dziennie.
Obrzęk po usunięciu „ósemki” lub innego zęba możesz też złagodzić, płucząc jamę ustną solą fizjologiczną. Dobrze sprawdzą się też płyny z dodatkiem chlorheksydyny. Jeśli oprócz opuchlizny po wyrwaniu zęba odczuwasz uciążliwy ból, możesz oczywiście sięgnąć po środki przeciwbólowe.
Kiedy obrzęk po wyrwaniu zęba wymaga konsultacji z lekarzem?
Obrzęku dziąsła zazwyczaj nie trzeba konsultować ze stomatologiem. Nawet twarda opuchlizna po usunięciu „ósemki” czy innego zęba nie stanowi powodu do niepokoju. Inaczej jest w sytuacji, gdy towarzyszą jej inne objawy. Należą do nich m.in. wystąpienie wysokiej gorączki oraz pojawienie się ropnej wydzieliny w miejscu usuniętego zęba. To znak, że mogło dojść do zakażenia rany, co wymaga interwencji lekarskiej.
Ponadto jeśli towarzyszy Ci nie tylko obrzęk po usunięciu zęba, lecz także obfite krwawienie, które nie znika nawet po kilku dniach od ekstrakcji, należy iść na szybką kontrolę do stomatologa. Udaj się do specjalisty także wtedy, gdy odczuwasz coraz większe dolegliwości bólowe oraz nieprzyjemny zapach z ust. Mogą to być symptomy tzw. suchego zębodołu.
Jeśli duża opuchlizna po wyrwaniu „ósemki” lub innego zęba po kilku dniach nie maleje, a wręcz przeciwnie, zaczyna się powiększać, również nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych powikłań.
- Z. Jańczuk (red.), Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
- A. Felton, A. Chapman, S. Felton, Zdrowie jamy ustnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.