Sposoby na opuchniętą twarz
Opuchnięta twarz to powszechna dolegliwość o szerokim spektrum przyczyn. Możesz wpłynąć na jej przebieg, wykonując domowe zabiegi leczniczo-kosmetyczne. Ważne są też dieta i styl życia. Poznaj sposoby na opuchniętą twarz zarówno w trakcie wielu chorób o różnej etiologii, jak i po nieprzespanej nocy!
Opuchnięta twarz – przyczyny
Opuchnięta twarz to stan o szerokim spektrum przyczyn. Część z nich jest wynikiem fizjologicznych, czyli naturalnych, procesów zachodzących w organizmie, dotyczących m.in. wahań hormonalnych czy zmęczenia. Obrzęk bywa też jednak objawem wielu chorób o różnej etiologii. Oznacza wysięk śródtkankowy pod powierzchnią skóry płynów ustrojowych, takich jak woda, limfa czy krew.
Obrzmienie może mieć podłoże zapalne lub niezapalne. Wśród najczęstszych przyczyn pojawienia się zmian tego typu w okolicy policzków, powiek oraz żuchwy jedno- lub obustronnie wymienia się problemy hormonalne, zwłaszcza spowodowane zaburzeniami pracy tarczycy u kobiet. Poranna opuchlizna twarzy lub utrzymująca się stale w ciągu dnia często jest związana z niedoczynnością tarczycy. Zaburzenia pracy narządu niekorzystnie wpływają na metabolizm organizmu, prowadząc do gromadzenia się w nim wody.
Opuchlizna często poprzedza menstruację. Podobnie jak w przypadku zmian hormonalnych, nieprzyjemny stan mogą powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, ale również niewłaściwa dieta, bogata w sól, konserwanty i alkohol. Cała opuchnięta twarz może być skutkiem zapalenia zatok lub alergii, z kolei obrzęk z jednej strony, zwłaszcza w okolicy żuchwy, bywa związany z problemami natury stomatologicznej lub laryngologicznej.
Co pomaga na opuchniętą twarz?
Bez względu na to, czy opuchnięcie twarzy i oczu powstało w efekcie jakiejś choroby czy związane jest z nieprzespaną nocą, masz wpływ na przebieg nieprzyjemnego stanu. Przede wszystkim, jeśli kłopoty powstały od tarczycy czy nerek, ściśle stosuj się do zaleceń lekarza i regularnie zażywaj przepisane leki. Opuchnięta twarz po nocy, szczególnie nieprzespanej, zwykle ustępuje samoistnie po mniej więcej 20–30 minutach od przebudzenia, jednak dodatkowo możesz schłodzić skórę zimną wodą. Podobny zabieg wykonaj na przemęczenie lub niewyspanie się. To także jedna ze skutecznych metod na tzw. syndrom dnia poprzedniego, czyli zakrapiany alkoholem wieczór.
Ciekawy jest masaż kostkami lodu. Zabieg tego typu wykonuj od linii środkowej twarzy na zewnątrz, od czoła w kierunku brody. Zwróć uwagę na powieki. Jeśli bezpośredni kontakt skóry z lodem jest zbyt intensywny i powoduje nieprzyjemne wrażenia, zawiń kostki w bawełnianą ściereczkę lub w jakąś chusteczkę.
Jeśli masz opuchniętą twarz z jednej strony z powodu chorego zęba lub czujesz dyskomfort w zatokach, wykonaj chłodne okłady na opuchliznę. Poza tym możesz zastosować naturalne płukanki, którymi nasączysz gazę do kompresu. Dodaj do wody zioła lecznicze, takie jak szałwia, rumianek czy olejki roślinne o działaniu przeciwzapalnym. Tak przygotowanym roztworem możesz też wykonać przemywanie twarzy z użyciem wacika kosmetycznego lub okład na powieki nasączonym wacikiem, a także płukanie jamy ustnej.
Jeśli nie masz ziół, a opuchlizna twarzy i oczu wywołuje dyskomfort, spróbuj kompresów z czarnej lub zielonej herbaty. Przygotuj napar z 2 torebek lub 2 łyżeczek liści i nasącz nim gaziki. Możesz też bezpośrednio położyć po zaparzeniu zimny susz na powieki lub pod oczy. Dobrze działa również maseczka z sody oczyszczonej, świeżego ogórka czy startego ziemniaka.
Dowiedz się, jakie właściwości pielęgnacyjne mają produkty pszczele
Opuchnięta twarz – co jeszcze możesz zrobić?
Opuchnięta twarz dobrze reaguje na masaże, które usprawniają przepływ chłonki i rozprowadzają nagromadzoną wodę. W tym celu możesz zastosować doraźnie głaskanie, okrężne ruchy oraz opukiwanie dłońmi natłuszczonymi olejkiem do masażu, eterycznym bądź kremem nawilżającym. Możesz także wykonać masaż z użyciem pęczka patyczków kosmetycznych, złączonych gumką recepturką, który polega tylko na opukiwaniu obrzękniętych okolic.
A jak pozbyć się wody z organizmu na dobre? Co ciekawe, jej nadmiar możesz odprowadzić dzięki piciu odpowiedniej ilości wody i zdrowych napojów oraz jedzeniu produktów bogatych w wodę, np. arbuzów czy winogron. Unikaj butelkowanej wody smakowej. Jeśli chcesz urozmaicić sobie czystą wodę, dodaj do niej plasterek cytryny lub ogórka, kilka listków mięty, truskawki czy brzoskwinie. Ogranicz też spożycie soli. Wzbraniaj się od gotowych posiłków w puszkach czy słoikach. Nie sięgaj zbyt często po fast foody. Zamień zwykłą sól kuchenną np. na himalajską.
Zdrowym sposobem na uniknięcie opuchlizny na twarzy jest regularna aktywność fizyczna. Wspiera ona najważniejsze procesy metaboliczne, w tym oczyszczanie i detoks z metabolitów oraz innych niepotrzebnych, a czasem nawet szkodliwych, składników.
- B. Kowal-Gierczak i in., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2021.
- M. Łukaszyk i in., Obrzęk naczynioruchowy wrodzony i nabyty, PZWL, Warszawa 2020.
- M. Rosiek-Biegus i in., Nietypowa przyczyna obrzęku twarzy, „Alergia Astma Immunologia” 2015, nr 20.
- S. Cohen, Tarczyca. Diagnoza i leczenie, Aba, Warszawa 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.