Dlaczego warto jeść orzechy nerkowca?
Orzechy nerkowca są uznawane za najsmaczniejsze na świecie. Ich status wynika z delikatnego smaku i miękkiej, jak na orzechy, konsystencji. Stają się coraz bardziej popularne. Mają korzystny wpływ na zdrowie. Krajem pochodzenia orzechów nerkowca jest Brazylia, gdzie rosną one na drzewie nanerczowym. Jak sama nazwa wskazuje, przypominają kształtem nerkę. Zanim otworzy się ich łupinkę, trzeba je podprażyć. W środku znajduje się olejek, który działa silnie parząco na skórę.
Na co dobre są orzechy nerkowca?
Orzechy nerkowca są nie tylko smaczne, ale mają też wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Wpłyną korzystnie na Twój układ krwionośny, skórę i włosy.
Jeśli będziesz regularnie jeść orzechy nerkowca, to możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca i na nadciśnienie. Zawarte w orzechach nienasycone kwasy tłuszczowe mogą zapobiec podnoszeniu się poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Pomagają również naczyniom krwionośnym być w dobrej formie.
Czy masz problem z wypadającymi lub przetłuszczającymi się włosami? Orzechy nerkowca pomogą Ci w tej kwestii. Jedząc je regularnie, uzupełnisz cynk, który pozwoli Ci cieszyć się pięknymi włosami i zdrowymi paznokciami.
To nie wszystkie plusy wynikające z jedzenia orzechów nerkowca. Dzięki nim możesz uchronić się przed rozwojem cukrzycy typu 2. Naukowcy przebadali wyciąg z tych orzechów. Okazało się, że ma on działanie stymulujące dla komórek mięśni. Lepiej radzą sobie ze wchłanianiem glukozy, dzięki czemu stają się bardziej wrażliwe na działanie insuliny.
Orzechy nerkowca pomogą Ci też w sytuacjach stresowych. Pozwalają lepiej się skoncentrować, wspomagają pamięć i koją skołatane nerwy. Nic dziwnego, że stanowią stały składnik mieszanki studenckiej. Pomocne są podczas sesji czy przed innymi ważnymi egzaminami.
Ze względu na bogactwo witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych orzechy nerkowca polecane są dla kobiet w ciąży. Jeśli spodziewasz się dziecka i nie masz alergii na orzechy nerkowca, to po wcześniejszej konsultacji z lekarzem możesz włączyć je do swojej diety.
Orzechy nerkowca są zalecane jako doskonałe źródło tłuszczu roślinnego i białka dla wegan.
Co zawierają orzechy nerkowca?
W orzechach nerkowca znajdziesz wiele cennych witamin i minerałów. Zawierają m.in.:
witaminę C, uszczelniającą naczynia krwionośne;
witaminę B6, odpowiedzialną za dobre przyswajanie magnezu;
witaminę E, określaną witaminą młodości;
witaminę K, odpowiedzialną za procesy krzepnięcia krwi;
kwas foliowy – wpływa na płodność i wspiera tworzenie nowych komórek;
magnez – chroni układ nerwowy;
wapń – łagodzi alergie, jest elementem budulcowym kości;
fosfor – pomaga utrzymać odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową w organizmie;
potas – obniża ciśnienie i reguluje pracę serca;
cynk – dba o płodność oraz korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie;
nienasycone kwasy tłuszczowe – m.in. przeciwdziałają stanom zapalnym organizmu i wzmacniają jego odporność.
Pewnie zastanawiasz się, ile kalorii mają orzechy nerkowca. Otóż w 100 g znajdziesz 533 kcal.
Jakie są przeciwwskazania do jedzenia orzechów nerkowca?
Podstawowym przeciwwskazaniem do jedzenia orzechów nerkowca, tak jak w przypadku orzeszków ziemnych, są alergie pokarmowe. Orzechy nerkowca znajdują się na liście produktów, które mogą wywoływać alergię lub nietolerancję pokarmową, dlatego musisz być ostrożny podczas wprowadzania ich do swojej diety.
Uważaj na orzechy spleśniałe lub mające posmak pleśni. Lepiej zrezygnuj z ich jedzenia, gdyż mogą przyczynić się do problemów z układem pokarmowym.
Jak można jeść orzechy nerkowca?
Orzechy nerkowca są najlepsze i najkorzystniejsze dla zdrowia, gdy zjadasz je same i nieprzetworzone. W sprzedaży są dostępne całe orzechy nerkowca lub ich połówki. Doskonale sprawdzają się jako samodzielna przekąska lub jako dodatek do mieszanek innych orzechów i bakalii.
Orzechy nerkowca możesz kupić w wielu różnych smakach. Są dostępne w wersji i na słodko, i na słono. Znajdziesz je w sklepach oblane czekoladą mleczną, gorzką, belgijską, a także z chili, pieprzem, w wersji serowej czy o smaku trufli.
Orzechy nerkowca stanowią doskonały dodatek do sałatek i sosów, podobnie jak orzechy włoskie. Na ich bazie można przygotować zblendowany sos, a także masło. Będą doskonale komponować się ze smakami kuchni indyjskiej – są ważnym elementem tradycyjnej potrawy curry.
Orzechy nerkowca dobrze łączą się z kurczakiem na ostro czy z rukolą. Można także dodać je do śniadaniowej owsianki. Pasują w niej do słodkich dodatków, np. daktyli czy fig.
Możesz zrobić domowe mleko z orzechów nerkowca. Wystarczą następujące proporcje: 1 szklanka orzechów i 3 szklanki wody. Orzechy zalej wodą i odstaw na noc. Gdy rano zblendujesz miksturę, będziesz mieć gotowe mleko.
- L. Tedong i in., Hydro-ethanolic extract of cashew tree (Anacardium occidentale) nut and its principal compound, anacardic acid, stimulate glucose uptake in C2C12 muscle cells. Molecular Nutrition & Food Research, 2010.
- J. Biernat i in., Skład kwasów tłuszczowych orzechów i nasion dostępnych aktualnie w handlu w kontekście prozdrowotnych zaleceń żywieniowych, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2014.
- H. Ciemniewska-Żytkiewicz i in., Wartość odżywcza orzechów oraz ich znaczenie w diecie, „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego” 2014.
- K. Kulik, B. Waszkiewicz-Robak, Orzechy jadalne jako źródło składników bioaktywnych, „Trendy w Żywieniu Człowieka” 2015.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.