Orzechy pini – czy warto włączyć je do diety? Wartości odżywcze i właściwości
Orzechy pini to nasiona skrywające nienasycone kwasy tłuszczowe, a także sporo związków mineralnych. Mają zastosowanie w diecie osób aktywnych, jak i tych, którzy chcą poprawić stan swoich włosów czy paznokci. Sprawdź, z czym jeść orzechy pini i jak wykorzystać je w kuchni.
Orzechy pini – co to za produkt i skąd pochodzi?
Orzechy pini, zwane również piniowymi, uchodzą raczej za produkt egzotyczny. Tymczasem są jadalnymi nasionami sosny, a konkretnie zimozielonych iglastych drzew z rodziny Pinaceace. Rosną głównie w Azji, Ameryce Północnej, Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Mimo blisko 30 gatunków, które wytwarzają jadalne orzeszki piniowe, tylko kilka ma znaczenie pod kątem handlowym. Skąd mogą pochodzić orzeszki pini, które znajdziesz na sklepowych półkach? Do głównych producentów należą Chiny, Korea Północna, Rosja oraz Włochy, Turcja i Hiszpania. Na rodzimym rynku kupisz przede wszystkim orzechy piniowe z Azji.
Jakie właściwości mają orzechy pini?
Te stosunkowo niewielkie orzeszki są źródłem:
witaminy E,
witaminy B1,
kwasu foliowego,
fosforu,
żelaza,
magnezu,
cynku.
Orzech pini wyróżnia się na tle innych, ponieważ jest najbogatszym źródłem cynku, który jest niezwykle ważny w kontekście płodności, a także niezbędny do prawidłowego wzrostu paznokci i włosów. Jeśli wypadanie włosów jest twoim problemem, uwzględnij w swojej diecie bogate w cynk orzechy piniowe. Natomiast magnez w nich zawarty to pierwiastek istotny dla prawidłowej budowy kości. Produkty zasobne w magnez świetnie sprawdzą się w diecie przy osteoporozie. W orzeszkach pini kryje się również antyoksydacyjna witamina E. Ułatwia ona wiązanie wolnych rodników tlenowych, które są odpowiedzialne za proces starzenia się komórek. Orzechy pini dostarczają także pewne ilości błonnika pokarmowego (3,7–6,6 g/100 g), który jest korzystny dla funkcjonowania jelit i wspomaga przemianę materii.
Orzeszki pini dla zdrowia serca i dla aktywnych
Jeśli podejmujesz aktywność fizyczną, powinna cię zainteresować obecna w orzeszkach L-arginina. Ten aminokwas wykorzystywany jest przy wzmożonym wysiłku (za sprawą związku z produkcją tlenku azotu). Natomiast sam tlenek azotu jest odpowiedzialny za rozluźnienie mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych. Dzięki niemu mięśnie mogą być lepiej ukrwione i dotlenione, a to przekłada się na możliwości wysiłkowe.Sterole to kolejny związek, który znajdziemy w pini. Można je dzięki temu zakwalifikować do żywności działającej pozytywnie na poziom cholesterolu. Podobnie jak witamina E, sterole pomagają zwalczać wolne rodniki tlenowe.
Orzeszki pini a makroskładniki i kalorie
Orzechy pini w 55–68% składają się z tłuszczu. Przeważają w nich nienasycone kwasy tłuszczowe,przede wszystkim wielonienasycony kwas linolowy z rodziny omega-6 oraz jednonienasycony kwas oleinowy. W porównaniu z orzechami nerkowca czy makadamia zawierają mniej węglowodanów. Jedząc orzeszki, dostarczasz 637–673 kcal/100 g produktu, więc nie da się ukryć, że jest to żywność wysokoenergetyczna. Spożywane w niewielkich ilościach będą dla organizmu cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin i składników mineralnych. W orzechach pini są również pewne ilości białka. Jego jakość jest niższa za sprawą tzw. aminokwasu niedoborowego, którym w tym przypadku jest lizyna. Nie jest to jednak unikalna cecha tych orzeszków. Jak łatwo poprawić jakość tego białka? Wystarczy zestawić orzeszki pini z produktami takimi jak sery czy jajka, które zawierają niedoborową lizynę.
Jak wprowadzić orzechy pini do jadłospisu?
Biorąc pod uwagę walory odżywcze, warto każdego dnia spożywać orzechy. Urozmaicenie jadłospisu to klucz do zapewnienia sobie wszystkich niezbędnych składników, dlatego korzystaj zarówno z tych dobrze znanych, jak i tych mniej popularnych – jak pini. Orzeszki najprościej wykorzystać, przygotowując tradycyjne włoskie pesto. Często do jego stworzenia wykorzystywane są również inne orzechy, ale pierwotnie bazowano na tych piniowych.Świetnie sprawdzą się również jako posypka do wszelkich sałatek, makaronów czy dipów, do których wprowadzają dodatkowy walor smakowy. Mogą być także formą zdrowej przekąski spożywanej solo lub elementem samodzielnie zrobionej pasty do kanapek. Wstępnie zmielone będą dobrym spoiwem wszelakich wegetariańskich kotletów i placuszków.
- A. Stróżyk, L. Pachocka. Orzechy jako istotny wskaźnik diety sportowców, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2016, t. 4, nr 97, s. 328–334.
- K. Kulik i in., Deklarowana a oznaczona analitycznie zawartość składników odżywczych w różnych rodzajach orzechów®, „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego” 2019, nr 2, s. 49–56.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.