Orzechy włoskie – na co są dobre i dlaczego warto je jeść?
Orzechy włoskie są jednymi z najpopularniejszych, ale też najbardziej wartościowych orzechów na świecie. Zawierają wiele korzystnych dla zdrowia składników odżywczych. Mogą również uchronić cię przed wieloma chorobami, z którymi zmaga się ludzkość w dzisiejszych czasach. Dietetycy zalecają, by w codziennej diecie spożywać przynajmniej trochę orzechów włoskich, by zapewnić organizmowi niezbędne witaminy i składniki odżywcze.
- Co w składzie mają włoskie orzechy?
- Jak orzechy włoskie wpływają na układ krwionośny?
- Czy włoskie orzechy mogą uchronić nas przed chorobami nowotworowymi?
- Jaki jest wpływ orzechów włoskich na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego?
- Na co jeszcze są dobre włoskie orzechy?
- Orzechy włoskie świeże i mielone – jakie są lepsze?
Co w składzie mają włoskie orzechy?
Włoskie orzechy są bardzo kaloryczne. Już 100 gram tych orzechów daje Ci około 650 kcal. Dzieje się tak za sprawą ich bogatego składu odżywczego. Są bogatym źródłem tłuszczy roślinnych – nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.
W swoim składzie orzechy włoskie mają też dużą ilość białka; błonnik pokarmowy; wiele witamin – m.in. witaminę A, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy; minerały takie, jak magnez, fosfor i cynk.
Codzienne zjadanie jednej czwartej filiżanki orzechów włoskich zapewnia 100% pokrycia zapotrzebowania na spożycie tłuszczów omega-3 pochodzenia roślinnego i niektórych minerałów, takich jak cynk, potas, fosfor, magnez, jod i mangan.
Jak orzechy włoskie wpływają na układ krwionośny?
Włączenie orzechów włoskich do codziennej diety ma bardzo dobry wpływ na cały organizm. Szczególnie korzystnie wpływają one na funkcjonowanie układu krwionośnego.
Dzięki spożywaniu orzechów włoskich utrzymasz w dobrej kondycji serce i cały układ krwionośny. Włoskie orzechy zmniejszają ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.
Orzechy włoskie zmniejszają ryzyko zapadalności na choroby układu krwionośnego i choroby serca. Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i steroli roślinnych utrzymują serce w bardzo dobrej kondycji i działają przeciwzapalnie. Orzechy włoskie zapobiegają powstawaniu zakrzepów, a także obniżają ciśnienie krwi.
Czy włoskie orzechy mogą uchronić nas przed chorobami nowotworowymi?
Przeprowadzono badania naukowe nad wpływem spożycia orzechów włoskich na ryzyko wystąpienia raka. Nowotwory są wywoływane przez stany zapalne organizmu. Orzechy włoskie mają składniki, które przyczyniają się do zmniejszania stanów zapalnych w organizmie.
Naukowcy udowodnili, że spożywanie orzechów włoskich może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka. Zjadanie już kilku orzechów włoskich dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzustki, nerek i raka jelita grubego. Ponadto spożywanie włoskich orzechów przez kobiety zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, a u mężczyzn zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.
Jaki jest wpływ orzechów włoskich na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego?
Włączenie orzechów włoskich do diety jest korzystne dla zdrowia mózgu. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe są bogate w składniki – związki polifenolowe, które mają bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie mózgu. Sprawiają one, że zmniejsza się stres oksydacyjny i stany zapalne komórek mózgowych stają się łagodniejsze. Poprawie ulega również przepływ impulsów między neuronami i polepsza się rozpuszczalność toksycznych białek odkładających się w mózgu.
Badania przeprowadzone nad suplementacją diety orzechami włoskimi wykazały, że ich spożywanie może poprawiać pamięć, funkcje poznawcze i motorykę. Można osiągnąć jeszcze lepsze efekty, gdy przejdzie się na dietę śródziemnomorską i będzie się ją wspierać suplementacją z orzechów włoskich.
Ekstrakt z orzecha włoskiego hamuje odkładanie się złych białek w mózgu. Dlatego bardzo ważne jest spożywanie orzechów włoskich regularnie. Rozwój chorób neurodegeneracyjnych mózgu, takich jak choroba Alzheimera czy różne rodzaje demencji, trwa przez wiele lat, na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów. Jeśli regularnie będziesz jeść orzechy włoskie, mogą ci pomóc w utrzymaniu funkcji poznawczych mózgu, a także zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych czy spowolnić ich rozwój.
Na co jeszcze są dobre włoskie orzechy?
Orzechy włoskie mają w swoim składzie bardzo silne przeciwutleniacze. Dzięki ich zawartości wpływają przeciwstarzeniowo na organizm i zwalczają wolne rodniki.
Ponadto włoskie orzechy wpływają również na jakość nasienia u mężczyzn. Przeprowadzono badania, z których wynika, że u mężczyzn, którzy dodali do swojej diety trochę ponad pół szklanki orzechów włoskich, poprawiła się jakość plemników – ich ruchliwość i witalność.
Lepsze wyniki badań – niższy poziom insuliny na czczo – osiągały osoby chorujące na cukrzycę typu 2, które spożywały w swojej codziennej diecie jedną czwartą szklanki orzechów włoskich niż osoby, które tych orzechów nie spożywały.
Orzechy włoskie świeże i mielone – jakie są lepsze?
Najlepsze do przechowywania są orzechy włoskie w łupinach. W tej formie można najdłużej je przechowywać i dużo wolniej ulegają procesowi jełczenia. Orzechy bez łupinek kupuj w niewielkich ilościach, w takich które będzie można szybko spożyć. Dłuższe przechowywanie takich orzechów wpływa niekorzystnie na ich świeżość. Orzechy włoskie mielone najlepiej przygotować samodzielnie za pomocą blendera. Kupione w postaci proszku mogą nie być świeże i po bardzo krótkim okresie czasu nie nadawać się do spożycia.
- D. Hayes i in., Walnuts (Juglans regia) Chemical Composition and Research in Human Health, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 2016.
- K. Deirdre i in., Effects of walnut consumption on blood lipids and other cardiovascular risk factors: a meta-analysis and systematic review, The American Journal of Clinical Nutrition, 2009.
- P.M. Kris-Etherton, Walnuts decrease risk of cardiovascular disease: a summary of efficacy and biologic mechanisms, The Journal of Nutrition, 2014.
- C.D. Toner, Communicating clinical research to reduce cancer risk through diet: Walnuts as a case example, Nutrition Research and Practice, 2014.
- S.M. Poulose i in., Role of Walnuts in Maintaining Brain Health with Age, The Journal of Nutrition, 2014.
- A. Chauhan, V. Chauhan, Beneficial Effects of Walnuts on Cognition and Brain Health, Nutrients 2020.
- Orzech włoski – właściwości, https://dietetycy.org.pl/orzech-wloski-wlasciwosci/, dostęp 21.05.2021 r.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.