Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym charakteryzuje się otyłość brzuszna u mężczyzn? Jak się jej pozbyć?

Klaudia Gaickalek. Witkor Trela27.05.2022Aktualizacja: 04.10.2022

Otyłość brzuszna, nazywana również otyłością trzewną lub centralną, występuje najczęściej u mężczyzn. Najłatwiej rozpoznać ją, wpisując sylwetkę w kształt owocu. Figura, której dotyczy ten rodzaj otyłości, jest bardziej okrągła i przypomina jabłko.


otylosc-brzuszna-u-mezczyzn-jak-sie-jej-pozbyc
pixabay

Polecane

detoks-organizmu-jak-go-zrobic-czy-warto
Odżywianie
2 min.
Detoks organizmu - jak go zrobić? Czy warto?
28.10.2021
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
jak-zmniejszyc-apetyt-jakie-sa-domowe-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak zmniejszyć apetyt? Jakie są domowe sposoby?
28.10.2021
otylosc-gynoidalna-co-to-jest-jak-ja-leczyc-dieta-cwiczenia
Odżywianie
1 min.
Otyłość gynoidalna - co to jest? Jak ją leczyć? Dieta, ćwiczenia
28.10.2021
Spis treści
  1. Otyłość – epidemia XXI wieku 
  2. Otyłość brzuszna – po czym poznać, że ten problem Cię dotyczy?
  3. Przyczyny otyłości brzusznej u mężczyzn
  4. Otyłość brzuszna u mężczyzn – jak się jej pozbyć?

Otyłość – epidemia XXI wieku 

Problem otyłości ma tendencję wzrostową. Stanowi zagrożenie nie tylko dla osób dorosłych, lecz także dla dzieci, które przecież nie mogą jeszcze odpowiadać same za siebie. Abyś mógł zrozumieć, o jak dużym problemie mowa, przytoczę trochę danych liczbowych. 

Mam na myśli przede wszystkim dane pochodzące od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która wyliczyła, że osób z nadprogramowymi kilogramami jest na świecie już około miliarda. Nie pociesza również specjalny raport Centrum Zdrowia Dziecka, który podaje, że tylko w naszym kraju aż co piąta dziewczynka i co siódmy chłopiec borykają się z tym problemem.

W zależności od wartości BMI możemy określić poziom naszej wagi. Jeżeli mówimy o górnych granicach, osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0–29,9 cierpią na nadwagę, z kolei współczynnik BMI powyżej 30,0 to już otyłość. 

Wyliczenie tego parametru jest bardzo proste. Wystarczy, że podzielisz swoją wagę (w kilogramach) przez wzrost w metrach do kwadratu. Możesz ewentualnie skorzystać z kalkulatorów, które z łatwością odnajdziesz w sieci, wpisując w wyszukiwarkę frazę „kalkulator BMI”.

Warto podkreślić, że otyłość nie tylko jest problemem samym w sobie, lecz prowadzi do wielu innych dolegliwości i schorzeń. Mowa między innymi o miażdżycy, która jest chorobą śmiertelną

Otyłość brzuszna – po czym poznać, że ten problem Cię dotyczy?

Otyłość brzuszna dotyczy głównie mężczyzn. Jednak wiele kobiet, dla których teoretycznie bardziej typowa jest otyłość gynoidalna, boryka się właśnie z otyłością androidalną (inaczej brzuszną). Przy takiej figurze charakterystyczne jest to, że sylwetka przypomina kształtem jabłko.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy ten konkretny typ otyłości Cię dotyczy, bardziej od wyliczenia BMI przydatne okazuje się wyliczenie wskaźnika WHR. Aby poznać jego wartość, obwód pasa podziel przez obwód bioder. Otyłość androidalna występuje, gdy WHR przekracza 1,0 dla mężczyzn i 0,80 dla kobiet.

Przyczyny otyłości brzusznej u mężczyzn

Otyłość brzuszna, podobnie jak inne rodzaje otyłości, może mieć bardzo złożoną etiologię. Czynniki warunkujące możemy najprościej podzielić na genetyczne, hormonalne, środowiskowe oraz psychologiczne. Warto pamiętać, że najczęściej winę za taki stan rzeczy nie ponosi jeden czynnik, lecz kilka ściśle ze sobą powiązanych.

Jeżeli mowa o zaburzeniach hormonalnych, które mogą grać w tym przypadku pierwsze skrzypce, to chodzi przede wszystkim niedobór testosteronu lub nadprodukcję kortyzolu. Przy otyłości wynikającej z któregoś z powyższych konieczna jest konsultacja endokrynologiczna. Specjalista zajmujący się hormonami pomoże opracować plan leczenia.

Otyłość brzuszna u mężczyzn – jak się jej pozbyć?

Pamiętaj o tym, że otyłość androidalna jest bardzo groźna. Pomimo tego, że dobrze jest akceptować siebie i swój wygląd, warto spróbować pozbyć się nadprogramowych kilogramów z okolicy brzucha. Najważniejszą rolę w tym przypadku odgrywają zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna. 

Wybierając produkty w sklepie spożywczym, pamiętaj, aby jak najczęściej kupować te, które mają niski indeks glikemiczny. Stabilizacja poziomu cukru pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Przy ćwiczeniach najważniejsza jest regularność. Pamiętaj także, że część z nich może być obciążająca dla organizmu, więc najlepiej zrobisz, prosząc o pomoc eksperta, który dobierze ci zestaw aktywności.

Nie zapominaj, że nie jesteś sam ze swoim problemem i możesz, a nawet często jest to wskazane, zgłosić się do specjalistów, którzy zawodowo zajmują się leczeniem otyłości, jej przyczyn, czy też jej następstw. Nie chodzi mi jedynie o dietetyka, lecz także np. o bariatrę (lekarza specjalizującego się właśnie w leczeniu otyłości) czy wspomnianego już endokrynologa. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inni, a w celu rozwiązywania problemu otyłości konieczna może okazać się również konsultacja z psychoterapeutą.

Jeżeli problem otyłości Cię dotyczy, powinieneś również pamiętać o regularnych badaniach diagnostycznych. Przez to, że choroba może doprowadzić do problemów z krążeniem, wskazane jest między innymi określenie poziomu cholesterolu. Z tego samego powodu przydatne są także badania serca. Warto wiedzieć o tym, że nieleczona otyłość skutkuje mnóstwem negatywnych następstw – od pozornie lekkich dolegliwości bólowych do naprawdę groźnych schorzeń.

Źródła
  1. G. Sikorska-wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, 2007.
  2. D. Przybylska, M. Kurowska, P. Przybylski, Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej, 2012.
  3. L. Kłosiewicz-Latoszek, Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, 2010.
  4. I. Kinalska i in., Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, 2006.
  5. W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość – narastający problem wieku rozwojowego, 2005.
  6. A. Jung, Otyłość – choroba cywilizacyjna, 2014.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.