Właściwości lecznicze owoców dzikiej róży
Dzika róża znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w medycynie naturalnej i kosmetologii. Jest składnikiem wielu suplementów diety, herbat ziołowych oraz syropów. Dlaczego warto stosować ją w swojej diecie?
Czym jest owoc dzikiej róży?
W Polsce rodzina różowatych obejmuje bardzo wiele odmian krzewów i drzew, które uprawiane są w przydomowych ogródkach i sadach, a także rosną dziko w pobliżu pól uprawnych, parków lub lasów. Jednym z najcenniejszych surowców zaliczanych do tej licznej rodziny jest dzika róża (Rosa canina), która dzięki swoim właściwościom z powodzeniem wykorzystywana jest w sztuce kulinarnej, przemyśle zielarskim i kosmetycznym. Szczególne znaczenie mają owoce dzikiej róży o lekko kwaskowatym smaku. Dzięki swoim walorom estetycznym już w starożytności wykorzystywano je do wykonywania wieńców ozdabiających głowy podczas ważnych uroczystości. Owoc dzikiej róży mieści w sobie liczne pestki, a sama skórka może przybierać barwy od jasnożołtej do czerwonej (co zmienia się wraz z dojrzewaniem rośliny). Im owoc jest starszy, tym bardziej soczysty i miękki.
Jakie właściwości zdrowotne ma owoc dzikiej róży?
Owoc dzikiej róży to przede wszystkim cenne źródło witaminy C. W przypadkach niektórych polskich odmian jej zawartość w 100 g wynosi aż 3500 mg. To znacznie więcej niż w popularnych cytrusach. Poza tym w składzie róży znaleźć można witaminy E, B1, B2, K, A, a także pektyny, garbniki, flawonoidy, karotenoidy, kwas foliowy i kwasy organiczne. Taka bogata kompozycja składników pozwoliła na wykorzystanie owoców dzikiej róży w zielarstwie. Ich dobroczynne właściwości potwierdzają liczne badania naukowe. Nie jesteś przekonany do wypróbowania tych pysznych i zdrowych owoców? To czytaj dalej.
Na szczególną uwagę zasługują flawonoidy (rutyna i kwercetyna), które przyczyniają się do zwiększenia elastyczności naczyń krwionośnych, co z kolei może okazać się kluczowe w naturalnym leczeniu miażdżycy. Synergistycznie (czyli zwiększając działanie) do flawonoidów działa witamina C, czyli jeden z najsilniejszych znanych antyoksydantów. Ona również wpływa pozytywnie na stan naczyń krwionośnych, zwiększa przyswajanie żelaza, zmniejsza ryzyko powstawania zmian miażdżycowych, zwalcza wolne rodniki, powodujące szybsze starzenie się komórek, a także przyspiesza gojenie się ran. Takie połączenie sprawia, że produkty wzbogacone o ekstrakt z owoców dzikiej róży mogą łagodzić objawy przeziębienia i grypy, w tym zapalenie gardła, chrypkę i kaszel.
Wyciągi pozyskiwane z owoców dzikiej róży korzystnie wpływają na układ moczowy. Mają bowiem działanie moczopędne, rozkurczające i żółciopędne. W związku z tym są często rekomendowane osobom borykającym się z problemami układu pokarmowego, m.in. ze schorzeniami nerek, z zakażeniami układu moczowego, stanami zapalnymi i biegunkami.
Owoce dzikiej róży – wpływ na skórę
Co ciekawe, olejek z owoców dzikiej róży znacznie poprawia kondycję skóry. Ma działanie tonizujące, ściągające i antyseptyczne. To wszystko sprawia, że surowce są szeroko stosowane w dermatologii i kosmetyce, m.in. w naturalnym leczeniu egzemy, pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej oraz w zmniejszaniu widoczności drobnych zmarszczek i bruzd.
Wyniki najnowszych badań naukowych wykazały, że ekstrakt z dzikiej róży może wpływać na hamowanie rozwoju niektórych komórek nowotworowych skóry. W związku z tym być może takie choroby jak czerniak będą leczone wspomagająco dzięki naturalnym surowcom z roślin z rodziny różowatych. Jednakże, zanim to nastąpi, konieczne jest dokładniejsze przebadanie owoców dzikiej róży właśnie pod kątem ich skuteczności.
Owoce dzikiej róży są pomocne w łagodzeniu owrzodzeń i drobnych oparzeń, ponieważ przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka.
Owoc dzikiej róży a układ nerwowy i popęd płciowy
Olejki eteryczne zawarte w owocach dzikiej róży mają działanie uspokajające, łagodzą stany napięcia nerwowego i dlatego można dodawać kilka kropel naturalnego oleju do dyfuzora lub jonizatora. Inhalacje dobrze jest wykonywać tuż przed snem.
Owoce dzikiej róży mogą pobudzać również strefę seksualną człowieka. Jak można zwiększyć libido? Istnieją doniesienia, że ekstrakt z tej rośliny jest naturalnym afrodyzjakiem, a olejków na bazie owocu warto dodawać do kąpieli lub wykonywać za ich pomocą masaże.
Kiedy można zbierać owoc dzikiej róży?
Owoce dzikiej róży możesz zebrać na własną rękę. Zbiór powinien odbywać się od września do grudnia, czyli wówczas, gdy są one dojrzałe i najbardziej wartościowe. Suszenie owoców dzikiej róży ma miejsce w temperaturze 60–80°C przez około 30 minut. Dobrym sposobem na ich konserwację jest także mrożenie.
Znacznie wygodniej kupisz gotowy surowiec w sklepie zielarskim lub w aptece, a także zaopatrzysz się w produkty wykonane na jego bazie. Często owoce dzikiej róży można znaleźć w postaci sproszkowanej lub suszonej, co nie oznacza, że na rynku nie brakuje świeżych. Idealnie nadają się wówczas do wykonywania nalewek i prozdrowotnych syropów.
- A. Cendrowski, S. Kalisz, M. Mitek, Właściwości i zastosowanie owoców róży w przetwórstwie spożywczym, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2012, t. 4, nr 83, s. 24–31.
- M. Kobus, E. Pogorzelski, Owoce dzikiej róży – właściwości i kierunki wykorzystywania, „Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny” 2008, nr 5, s. 19–21.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.