Owoce morza – rodzaje i charakterystyka
Owoce morza, takie jak krewetki, małże, ośmiornice i kalmary, w niektórych częściach świata (np. w Tanzanii) stanowią łatwo dostępny i tani produkt spożywczy, w innych zaś (np. w centralnej Europie) uchodzą za synonim luksusu, a ich dostępność jest bardziej ograniczona. Jeśli zastanawiasz się, czy owoce morza mogą korzystnie wpłynąć na twoją dietę i przyczynić się do poprawy stanu twojego zdrowia, przeczytaj artykuł i bliżej zapoznaj się z ich specyfiką.
Jakie są rodzaje owoców morza?
Co do zasady można wyróżnić trzy główne rodzaje owoców morza. Są to:
skorupiaki, wśród których wymienić należy przede wszystkim homary, kraby i krewetki;
małże, wśród których znaleźć można ostrygi, mule oraz małże św. Jakuba;
głowonogi, czyli przede wszystkim ośmiornice i kalmary.
Cechą wspólną pierwszej spośród wymienionych grup jest fakt posiadania skorupy, która dość szczelnie okrywa ciało wszystkich przedstawicieli. Z kolei ciało owoców morza z grupy małż charakteryzuje się tym, iż jest w całości schowane w muszli. Głowonogi natomiast wcale nie mają pancerza. Choć wszystkie owoce morza przynależą do jednej grupy biologicznej, każdy ich rodzaj charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami, a także smakiem i sposobem przygotowania. Poniżej znajdziesz krótkie opisy kilku najpopularniejszych gatunków, dzięki czemu będziesz miał możliwość bliższego zapoznania się z tymi fascynującymi „owocami”.
Kraby
Kraby to delikatne skorupiaki, których mięso jest niezwykle łagodne w smaku, białe w kleszczach, z kolei ciemne w pancerzu. Najczęściej wykorzystywanym sposobem obróbki termicznej jest gotowanie, podczas którego zmieniają one kolor pancerza – z szaroburego na czerwony. Mięso krabów idealnie nadaje się zarówno do sałatek, jak i do sufletów, a także jako najważniejszy element dania głównego. Żywe kraby należą do najtrudniej dostępnych owoców morza, z kolei kraby w puszkach można z łatwością dostać w większości dużych sklepów spożywczych.
Krewetki
Krewetki to jedne z najczęściej wybieranych i najpopularniejszych skorupiaków. Dostępne są ich trzy rodzaje: mniejsze, szare krewetki, których długość nie przekracza 6 cm, większe krewetki czerwone o długości około 7 cm oraz tzw. krewetki olbrzymie (różowe), które wielkością potrafią osiągnąć nawet 20 cm. Krewetki szare charakteryzują się najniższą ceną i są zdecydowanie najłatwiej dostępne. W przypadku wszystkich rodzajów warto wiedzieć, że zdatne do jedzenia jest jedynie mięso z części ogonowej. Dlatego też często zaobserwować można, że w sprzedaży dostępne są same ogony krewetek. Oczywiście znaleźć można również krewetki w całości, zarówno gotowane, jak i surowe, sprzedawane w postaci obranej lub w skorupkach. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od indywidualnych preferencji.
Ostrygi
Ostrygi charakteryzują się bardzo soczystym, kremowoszarym mięsem, o silnym zapachu morza. Należą one do produktów trudno dostępnych, jednak coraz częściej można spotkać je jako jedną z proponowanych przystawek w dobrych restauracjach. Zwykle spożywa się je w stanie surowym po otwarciu muszli i przyprawieniu świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i białym pieprzem. Równie dobrze smakują jednak po upieczeniu, ugotowaniu lub podsmażeniu jako element dań na ciepło.
Małże św. Jakuba, czyli przegrzebki
Małże św. Jakuba, podobnie jak ostrygi, charakteryzuje bardzo silnie odczuwalna woń morza. Ich mięso jest natomiast kremowobiałe i bardziej delikatne. Często wykorzystuje się je jako bazę do sosów, ale również jako idealny dodatek do orzeźwiających sałatek oraz dań rybnych.
Ośmiornice
Ośmiornice charakteryzują się bardzo sprężystym i dość wyrazistym w smaku mięsem. W sprzedaży zwykle dostać można mrożone kawałki ośmiornicy, choć zdarzają się również punkty, w których dostępne są w całości. Podobnie jak małże św. Jakuba wykorzystuje się je do sosów i sałatek, ale również jako bazę do zupy lub dodatek do warzyw i makaronu.
Korzystne właściwości owoców morza
Owoce morza ze względu na swoją różnorodność występują jako elementy wielu dań, niwelując ryzyko znudzenia się niektórymi potrawami. Ze względu na atrakcyjne właściwości często figurują na listach ze zdrową żywnością, a także są uwzględniane w jadłospisach ustalanych przez profesjonalnych dietetyków. Dlatego też warto włączyć je do swojej diety, tak aby w odpowiedni sposób dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Białko w owocach morza
Wszystkie owoce morza stanowią bardzo solidne źródło łatwo przyswajalnego białka. Dodatkowo charakteryzuje je stosunkowo niska zawartość tłuszczu, dzięki czemu mogą okazać się o wiele korzystniejszą alternatywą dla zwykłego mięsa, które w wielu przypadkach stanowi główny element codziennej diety. Oprócz białka owoce morza stanowią bardzo atrakcyjne źródło wielu minerałów i witamin.
Owoce morza są pełne witamin i minerałów
Ostrygi zawierają duże ilości witaminy B12, miedzi i cynku, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znaleźć w nich można również przydatne antyoksydanty. Małże św. Jakuba mogą stanowić bardzo przydatne źródło fosforu, selenu i cynku, a także kwasów omega-3. Kałamarnica charakteryzuje się dużą zawartością wapnia
- A. Lorenz, Ryby i owoce morza. Szkoła gotowania krok po kroku, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.