Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Efekty parówki na twarz

Agata Muchowska29.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Kąpiel parowa na twarz to zabieg, dzięki któremu łatwiej oczyścisz skórę. Gorąca para rozszerzy pory, przez co sprawniej pozbędziesz się wągrów i innych zanieczyszczeń. Skóra będzie dzięki temu bardziej podatna na składniki aktywne zawarte w kosmetykach.


parowka-na-twarz-jak-ja-zrobic-jakie-daje-efekty
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest parówka na twarz?
  2. Wpływ kąpieli parowej na twarz
  3. Dla kogo parówka na twarz?
  4. Zalety kąpieli parowej na twarz

Czym jest parówka na twarz?

Parówka na twarz to inna nazwa kąpieli parowej. Możesz ją przeprowadzić samodzielnie w domu albo skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jest ona doskonała jako przygotowanie do innych zabiegów pielęgnacyjnych. Celem parówki na twarz jest dokładne i głębokie oczyszczenie skóry pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci.

Zwykłe mycie twarzy usuwa zanieczyszczenia jedynie powierzchownie, nie pozwalając kosmetykom wejść w głębsze warstwy skóry. Tarcie spowodowane myciem może dodatkowo podrażnić twarz. Warto więc wykorzystać dobroczynne właściwości pary wodnej połączonej z ulubionymi olejkami eterycznymi bądź innymi, naturalnymi składnikami.

Parówka na twarz jest polecana do każdego typu skóry, jednak najlepiej sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej i tłustej. Cera trądzikowa jest skłonna do bolesnych, ropnych zmian na skórze. Często tworzą się zapalenia, po których pozostają nieestetyczne blizny.

Trądzik dotyczy najczęściej osób z tłustą cerą. W ich przypadku podstawą pielęgnacji powinno być skuteczne oczyszczanie twarzy. Można to rozbić na wiele sposobów, jednak nie wszystkie są równie efektywne. Peelingi i chemiczne środki kosmetyczne mogą podrażnić i tak obolałą i zmęczoną już skórę. Produkty farmakologiczne są natomiast drogie i nie zawsze dają oczekiwane efekty. W tej sytuacji warto postawić na bezpieczne, naturalne rozwiązania i zastosować kąpiel parową na twarz. Sposób ten wykorzystywały już nasze prababki, aby dłużej zachować zdrowy i młody wygląd.

Wpływ kąpieli parowej na twarz

Parówka na twarz to znany i praktykowany od setek lat sposób na skuteczne i bezpieczne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, wągrów i martwego naskórka. Jego walory doceniają zwłaszcza osoby cierpiące z powodu wągrów. Trądzik zaskórnikowy spowodowany jest nadmierną produkcją łoju. Zrogowaciały naskórek blokuje ujście gruczołów, przez co zanieczyszczenia i sebum tworzą się nieestetyczne i bolesne czopy ropne. Zaskórniki mogą być:

  • otwarte – czarne, wypełnione zanieczyszczeniami i utlenioną keratyną, dającą ciemny kolor,

  • zamknięte – białe, przypominające grudki, mogą powodować stany zapalne.

Jeśli zobaczysz u siebie któryś z tych objawów, zadbaj o dokładne oczyszczenie twarzy. Najlepiej sprawdzi się parówka na twarz z dodatkiem mięty, skrzypu polnego, tymianku lub szałwii. Taki zabieg rozpulchni skórę i otworzy pory, dzięki czemu łatwiej będzie je dokładnie oczyścić. Dodatkowo zawarte w parze substancje ziołowe działają kojąco, antybakteryjnie i tonizująco. W zależności od rodzaju cery możesz wzbogacić kąpiel parową o różne składniki.

Dla kogo parówka na twarz?

Kąpiel parową mogą stosować wszyscy, niezależnie od płci, wieku i typu cery. Aby wykonać zabieg w domowym zaciszu, potrzebujesz:

  • miski,

  • ciepłej wody,

  • ręcznika,

  • ulubionych olejków eterycznych bądź ziół.

Wodę wlej do miski, dolej kilka kropel olejków lub wrzuć zioła, nachyl się nad miską i przykryj głowę ręcznikiem, tak aby cała była zakryta. Nie zapomnij, aby najpierw zrobić demakijaż. Jeśli masz cerę tłustą, poprzedź parówkę peelingiem. Domowy peeling do twarzy możesz zrobić samodzielnie np. z cukru, drobinek łupinek orzecha bądź piasku. Tak przygotowana skóra wchłonie więcej dobroczynnych substancji zawartych w parze.

W zależności od rodzaju problemu, z jakim boryka się nasza skóra, można wzbogacić zabieg o konkretne składniki. W przypadku skóry tłustej sprawdzi się szałwia, tymianek, pokrzywa, mięta lub nagietek. Jeśli Twoja twarz jest sucha, dodaj do wody rumianek, kwiat lipy, pietruszkę lub płatki róż. Jeśli natomiast widać na niej oznaki zmęczenia, sprawdzi się mniszek lekarski, koniczyna, czarny bez lub nagietek. Pod wpływem wysokiej temperatury wszystkie zawarte w ziołach dobroczynne składniki odżywiają Twoją twarz, a ich zapach koi zmysły.

Zalety kąpieli parowej na twarz

Najważniejszą zaletą parówki na twarz jest jej ogólna dostępność i cena. Wszystkie składniki, jakich potrzebujesz do jej wykonania, znajdziesz w domu albo kupisz w sklepie zielarskim. Domowy zabieg będzie równie skuteczny co ten wykonany w profesjonalnym salonie. Może z niego skorzystać każdy, niezależnie od typu skóry. Parówka na twarz to doskonałe rozwiązanie dla cery tłustej. Pomoże skutecznie usunąć łój i sebum. Przygotowuje też skórę do dalszych zabiegów.

Jeśli chcesz cieszyć się czystą, promienną cerą bez wągrów i wyprysków, stosuj regularnie parówki. Twoja skóra Ci się za to podziękuje.

Źródła
  1. I. Andresson, B. Arwidson, Sauna. Domowe SPA, wyd. Arkady 2005 r.
  2. D. Minarovic, E. Rutteford, Clean Beauty. Przepisy na kosmetyki z lodówki, wyd. Buchmann 2018 r.
  3. Praca zbiorowa, Domowe SPA. Naturalne kosmetyki, skuteczny detoks, witaminy młodości, wyd. Olimp Media 2018 r.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.