Co to są płatki jaglane i jak przygotować je na śniadanie?
Płatki jaglane to zdrowy produkt, na podstawie którego możesz przygotować np. pyszne i pełnowartościowe śniadanie. Są bogatym źródłem cennych składników odżywczych, a także witamin i minerałów, dlatego warto włączyć je do swojego jadłospisu. Jak zrobić płatki jaglane, by posmakowały całej rodzinie?
Czym są płatki jaglane?
Płatki jaglane to popularny produkt spożywczy. Wytwarza się je z prosa, a konkretniej z gatunku Panicum miliaceum, czyli prosa zwyczajnego. Zboże to uprawia się praktycznie na całym świecie. Jego ziarna wyróżniają się wieloma właściwościami prozdrowotnymi, dlatego zrobione na ich bazie płatki jaglane mogą mieć korzystny wpływ na stan organizmu. Warto więc, abyś jadł je regularnie.
Co ważne, płatki jaglane stanowią doskonałe źródło energii. W 100 g produktu znajduje się około 360 kcal. Nie musisz jednak z nich rezygnować nawet wtedy, gdy jesteś na diecie. Płatki są bowiem bardzo lekkie, w związku z czym taka porcja wystarczy do przygotowania wielu pysznych śniadań. Ile ważą płatki jaglane? Najlepszą miarą będzie tu zawartość jednej łyżki - mieści się w niej około 10 g produktu.
Płatki jaglane w 100 g zawierają około 80 g węglowodanów, a także sporo białka (13 g) i nieco tłuszczów. Znajduje się w nich również błonnik oraz szereg ważnych dla zdrowia składników mineralnych. Jeśli szukasz stosunkowo dobrego źródła cynku oraz źródła żelaza w diecie, ten produkt pozwoli Ci na dodatkowe uzupełnienie tych mikroelementów. Oprócz tego znajdują się w nim m.in. miedź, fosfor, magnez, kwas krzemowy, a także witaminy E oraz z grupy B.
Jakie właściwości mają płatki jaglane?
Dzięki bogatemu składowi i zawartości korzystnych mikro- i makroelementów płatki jaglane błyskawiczne mogą pomóc Ci w zadbaniu o zdrowie. Wykazują bowiem szereg korzystnych właściwości, m.in. poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, pobudzają trawienie i polepszają stan włosów, skóry i paznokci. Oprócz tego działają antyoksydacyjnie, wzmacniają odporność organizmu i niwelują zmęczenie. Ich regularne jedzenie może też sprawić, że „zły” cholesterol w Twojej krwi się obniży. Warto, abyś po nie sięgnął również wtedy, gdy zastanawiasz się, jak obniżyć ciśnienie. Płatki jaglane dobrze wpływają bowiem na układ krążenia.Co istotne, poza wykazywaniem wielu prozdrowotnych właściwości jaglane płatki błyskawiczne są po prostu bardzo syte. Dlatego też, jeśli będziesz jeść je na śniadanie, zapewnią Ci energię na cały poranek.
Płatki jaglane dla niemowlaka i dorosłej osoby - kiedy warto po nie sięgnąć?
Płatki jaglane to bezglutenowy artykuł spożywczy, dlatego możesz po niego sięgnąć nawet wtedy, gdy masz nietolerancję glutenu lub chorujesz na celiakię. Stanowią wówczas dobry zamiennik produktów pszenicznych. W takim przypadku pamiętaj jednak, aby uważnie przeczytać informacje zawarte na opakowaniu płatków jaglanych. Niektóre ich rodzaje pod wpływem procesu produkcji mogą być bowiem lekko zanieczyszczone glutenem. Jeśli jednak na paczce produktu znajduje się symbol przekreślonego kłosa, możesz mieć pewność, że zjedzenie płatków Ci nie zaszkodzi.Płatki jaglane to doskonały element diety odchudzającej. Jeśli zależy Ci na wysmukleniu sylwetki, włącz je do swojego jadłospisu. Jako że są bardzo syte, pozwolą Ci wydłużyć czas do kolejnego posiłku, a tym samym ułatwią ograniczenie objętości i ilości posiłków. Pamiętaj jednak, że odchudzanie będzie skuteczne wyłącznie wtedy, gdy zachowasz deficyt kaloryczny i zadbasz o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Oprócz tego powinieneś sięgnąć po płatki jaglane, gdy jesteś na diecie lekkostrawnej. Dzięki zawartości błonnika pozwolą Ci one ograniczyć problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia czy zaparcia.Omawiany produkt spożywczy to dobra propozycja na śniadanie dla dzieci i młodzieży. Możesz podawać je nawet maluchom, które ukończyły 5-6 miesiąc życia. Płatki jaglane dla niemowlaka to smaczny, a przy tym pełnowartościowy posiłek.
Jak podawać płatki jaglane?
Płatki jaglane błyskawiczne mają szerokie zastosowanie. Warto dodać je np. do jogurtu naturalnego wraz ze świeżymi lub suszonymi owocami oraz orzechami. Stanowią też dobry składnik domowych ciasteczek, batoników, muffinek, puddingów czy koktajli. Oprócz tego możesz zrobić z nich jaglankę, czyli alternatywę dla owsianki. Jak ugotować płatki jaglane? To bardzo proste. Do zrobienia potrawy na ciepło potrzebne będą:
½ szklanki płatków jaglanych,
1,5 szklanki mleka krowiego lub roślinnego (opcjonalnie możesz zastosować wodę),
odrobina wybranego słodzika (np. cukru, erytrolu, miodu lub syropu klonowego).
Wykonanie:Do garnka wsyp płatki jaglane i zalej je mlekiem lub wodą. Całość dobrze wymieszaj.
Gotuj jaglankę na wolnym ogniu przez około 10-12 minut, aż nabierze kremowej konsystencji.
Na koniec dosłódź danie wybranym słodzikiem.
Gotowane płatki jaglane możesz podawać z różnorodnymi dodatkami. Dobrym uzupełnieniem potrawy są m.in. prażone płatki migdałowe lub wiórki kokosowe oraz wybrane owoce, np. pestki granatu, maliny, borówki czy banan.
- B. Achremowicz i in., Płatki zbożowe - ocena porównawcza. Część I. Porównanie składu chemicznego i mineralnego, „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego” 2016, nr 2.
- I. Przetaczek-Rożnowska, E. Bubis, Zboża bezglutenowe alternatywą dla osób chorych na celiakię, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych” 2016, tom 65, nr 1 (310).
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.